reklama

Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi

Tybetańczycy, o których pisze Hanka Grupińska, to ludzie bez swojej ziemi, bez państwa - żyją w miejscu użyczonym, w kraju należącym do innych.

Od 1959 roku chronią się w Indiach. Uciekali przed chińską przemocą, szli do swojego nauczyciela i opiekuna, do Dalajlamy. Tam, na wygnaniu, jest ich dziś ponad 100 000. I o nich jest ta książka. O uciekinierach, buddystach, mniszkach i sprzedawczyniach, o aktywistach politycznych, pisarzach i poetach. O nich, którzy pamiętają swój kraj i czekają powrotu.

Hanka Grupińska wracała do Himaćal Pradeś przez 10 lat. Przez wiele miesięcy mieszkała w klasztorach mniszek tybetańskich. Wędrowała dalekowysoko, do doliny Spiti. Napisała książkę, która nie spieszy - ofiaruje czas namysłu wokół rozmaitych znaczeń.

Hanka Grupińska - pisarka inauczycielka, reportażystka i autorka, koordynatorka wystaw i projektów historii mówionej. Współpracowała z pismami podziemnymi, była współzałożycielką poznańskiego ,,Czasu Kultury".W latach 1991-1993 była attaché kulturalnym przy ambasadzie Polski w Tel Awiwie. Jest autorką książek: Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet, Po kole. Rozmowy z żydowskimi żołnierzami (kolejne wydania pod zmienionym tytułem Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego), Odczytanie listy. Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej, Buntownicy. Polskie lata 70. i 80. (wraz z Joanną Wawrzyniak), 12 opowieści żydowskich. Przez wiele lat zajmowała się historią zagłady Żydów i kulturą współczesnego Izraela. Przez ostatnie dziesięć przyglądała się losom Tybetańczyków.

Informacje dodatkowe o Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2020-08-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi

Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi - opinie o książce

18 opowieści żydowskich. Tom 2
Hanka Grupińska0
Okładka ksiązki - 18 opowieści żydowskich. Tom 2

W tomie drugim także przedwojnie jest najważniejsze, bo jest najbliżej utraconego życia i najdalej zadanej śmierci. Są też w tej książce łączniki biograficzne:...

Hanka Grupińska0
Okładka ksiązki - Odczytanie Listy. Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej

Idealne uzupełnienie, a niejako kontynuacja książki ,,Ciągle po kole". Zbiór ponad 300 biogramów - epitafiów żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej,...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski