Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?

Dzieje staropolskie stanowią ważny składnik naszej tożsamości narodowej. Lata potęgi monarchii rozciągającej się „od morza do morza” przypominane są z wielkim sentymentem, lecz i z dumą. Bohaterowie wieków XV, XVI i XVII po dziś dzień stanowią dla Polaków ważny punkt odniesienia. Przez pryzmat ich dawnych osiągnięć, staramy się oceniać naszą rzeczywistość – nasze ambicje, działania i możliwości. Jednym z najważniejszych aktorów dziejów staropolskich był król Zygmunt III Waza. Monarcha panujący, najpierw w Krakowie, a potem w Warszawie, aż przez 45 lat. Cesarz Francuzów Napoleon I miał niegdyś powiedzieć, że historia to uzgodniony zestaw kłamstw. Postać króla Zygmunta III Wazy pokazuje jak bardzo trafne jest to stwierdzenie. Polski monarcha znalazł w historiografii licznych przeciwników. Zarzuca mu się wciągnięcie Rzeczpospolitej w szereg niepotrzebnych wojen, przede wszystkim ze Szwecją i Państwem Moskiewskim. Bez opamiętania wyrzuca mu się jego głęboką i otwarcie manifestowaną wiarę, mającą jakoby świadczyć o kołtuństwie i wąskich horyzontach. Ten ostatni argument pojawia się zresztą nie tylko w gronie historyków. Z jakichś powodów Zygmunt III stał się wygodnym symbolem wszystkiego tego, co w czasach I Rzeczpospolitej było złe, symbolem wszystkiego, czego Polacy powinni się wstydzić. Czy rzeczywiście pierwszy przedstawiciel dynastii Wazów na tronie polskim zasłużył na taką ocenę?

Informacje dodatkowe o Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-12-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-934630-2-2

Kup książkę Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?

Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę? - opinie o książce

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-02-07, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Władca, który rządził I RP ponad 40 lat. Ojciec dwóch synów, którzy zasiadali na tronie Polski. Pogromca Rosjan. Za jego rządów Rzeczpospolita osiągnęła szczyt swojego rozwoju terytorialnego. Dlaczego zatem ten ciekawy władca jest tak źle oceniany? Odpowiedź na te pytania przynosi krótki ebook dwóch autorów. Autorzy przedstawili w nim wszystkie kontrowersyjne zagadnienia związane z postacią króla, które przyczyniły się do jego złej sławy wśród polskich historyków. Zygmunt III Waza jest postacią, która wciąż czeka na porządną naukową biografię. W czekaniu na jej ukazanie się w nie wiadomo jak dalekiej przyszłości, warto zaznajomić się z tą pracą, aby zrozumieć, że oceniać jest bardzo łatwo, ale DOceniać bardzo trudno.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski