reklama

Czy diabeł mieszka na Kremlu?

Zachód przez ostatnie dwie dekady nie chciał widzieć, że w Rosji znów powstają z grobów demony nacjonalizmu i dyktatury. A władza w Rosji zawsze jest święta, nawet jeżeli dopuszcza się największych potworności. Rosja ma ogromny kompleks Europy i jednocześnie uważa się za jej najlepszą część. Wierzy, że Bóg i historia wyznaczyły jej dziejową misję do spełnienia. Dlatego władcy Rosji nie spoczną, dopóki nie odbudują swojego imperium. I tylko oni sami wiedzą, czy granice rosyjskiego świata mają kończyć się na rubieżach Polski, na Odrze, czy może sięgać Atlantyku. Ukraina została zmuszona do walki przeciwko Moskwie jako pierwsza. Czy będzie ostatnia?

Rozmówcy Wojciecha Harpuli - uznani specjaliści i badacze Rosji - wyjaśniają historyczne, kulturowe, religijne, ideowe, polityczne i militarne podłoże, na którym wyrosła współczesna Rosja.

Wnikliwie i z różnych perspektyw badają trwałe, przewijające się w każdym wcieleniu państwowości rosyjskiej, wątki: wszechmocnej władzy, imperialnej buty, prawosławnego mesjanizmu, syndromu oblężonej twierdzy, niechęci do Zachodu. I bezbrzeżnego okrucieństwa. Objaśniają również, jak władcy Rosji - od Katarzyny II do Władimira Putina - kupowali przychylność europejskich elit.

Czy to Putin i jego koledzy z KGB zmienili Rosję w groźną dla całego świata dyktaturę? Czy może każdy władca Rosji w trakcie swoich rządów musi zamienić się w diabelskiego tyrana? Czy jej przywódcy są tak zdeterminowani, że dopuszczają uderzenie atomowe które może zniszczyć życie na ziemi? Co łączy prawosławnych myślicieli z rosyjskimi bandytami w mundurach? I w końcu pytanie fundamentalne: czy jest jakakolwiek nadzieja na pomyślny dla Ukrainy, Polski i świata scenariusz zakończenia tego konfliktu?

Zaglądając w rosyjską duszę i próbując spojrzeć na świat oczami poddanych Kremla, poznajemy rzeczywistość, którą trudno pojąć. Warto jednak zrozumieć rosyjskie wczoraj, dziś i jutro, by zyskać nadzieję lub pozbawić się złudzeń.

Informacje dodatkowe o Czy diabeł mieszka na Kremlu?:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Czy diabeł mieszka na Kremlu?

Czy diabeł mieszka na Kremlu? - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

,,Umysłem Rosji nie zrozumiesz,

I zwykłą miarą jej nie zmierzysz:

Postać szczególną ona ma

- w Ruś można tylko wierzyć."

,,Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany" to świetnie napisany reportaż od którego z trudem można się oderwać!

Ma formę rozmowy pomiędzy autorem i specjalistami z różnych dziedzin, np. psychologiem, literaturoznawcą, podróżnikiem, tłumaczem, politologiem... A to tylko wybrane zawody w których realizują się rozmówcy, gdyż są to osoby, które nie zajmują się jedną rzeczą.

Ten tytuł podsumował moją dotychczasową wiedzę, a także ją poszerzył. Z niektórymi rozmówcami całkowicie się zgadzałam, z innymi nie do końca, a niektórzy według mnie bredzili - co powodowało u mnie mały wzrost ciśnienia.

Bardzo podobało mi się to, że autor konsultował się z ludźmi zajmującymi się różnymi dziedzinami. Dzięki temu w książce znajdują się różne punkty widzenia i czytelnik sam może ocenić sytuację oraz wyciągnąć własne wnioski.

Pozaznaczałam wiele fragmentów w tej pozycji i na pewno wrócę do niej nie raz. Uważam, że to naprawdę wartościowy tytuł.

Rosja jest dla nas bliska i daleka jednocześnie. Rozumiemy Rosjan, a z drugiej strony nie możemy pojąć dlaczego podejmują takie a nie inne decyzje. Niby jesteśmy niedalekimi sąsiadami, Słowianami, mówimy podobnymi językami, to należymy do innych kręgów kulturowych, Polska wywodzi się z łacińskiego, z kolei Rosja z greckiego, prawosławnego. Rosja jest niesamowitym państwem, które od lat fascynuje i przeraża.

Ten tytuł pomoże spróbować Wam zrozumieć ten kraj. Piszę ,,spróbować zrozumieć", bo z całkowitym zrozumieniem może być trudno. Dzięki lekturze dowiecie się dlaczego.

Zdecydowanie polecam! Proszę czytać!

Patchworki
Wojciech Harpula0
Okładka ksiązki - Patchworki

Rodzina patchworkowa - wyzwanie, któremu możesz sprostać! W Polsce rozwodzi się już co trzecie małżeństwo, a to daje ponad 60 tys. rozchodzących się...

Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii
Wojciech Harpula0
Okładka ksiązki - Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii

Książka autorów bestsellerowych Zwrotnic dziejów Fascynująca rozmowa z prof. Andrzejem Chwalbą o polsko-rosyjskiej historii i jej wariantach Skąd...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski