Członkostwo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej

Jest to pierwsza na rynku wydawniczym publikacja książkowa poświęcona temu tematowi. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe zostały utworzone w Polsce na podstawie ustawy z 14 grudnia 1995 r., która weszła w życie 5 lutego 1996 r. Stanowią one nową instytucję w polskim systemie prawnym, chociaż odwołują się do historycznych tradycji kas Stefczyka, działających w Polsce jeszcze w wieku XIX.Spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe odgrywają ważną rolę w budowaniu gospodarki wolnorynkowej. Ich zadaniem jest bowiem udzielanie swoim członkom - którzy często nie mają możliwości uzyskania kredytu bankowego - kredytów i pożyczek, pochodzących z wkładów członkowskich oraz oszczędności.Konstrukcja prawna tych kas jest jednak bardzo złożona. Przepisy je regulujące sprawiają trudności interpretacyjne, nie rozstrzygają wielu istotnych zagadnień; w dodatku orzecznictwo sądowe z tego zakresu jest bardzo skąpe, a opracowania naukowe - nieliczne. Niniejsza publikacja książkowa stanowi próbę omówienia tej skomplikowanej problematyki, to jest jednego z jej centralnych zagadnień: stosunku członkostwa w kasie w ujęciu cywilnoprawnym. Jest to stosunek członkostwa odmienny od innych spółdzielczych stosunków członkostwa, charakteryzuje go powiązanie ze stosunkami majątkowymi, wynikającymi z działalności gospodarczej kasy, którą ona prowadzi na rzecz swoich członków w ramach swej działalności ustawowej.Książka powinna zainteresować szeroki krąg Czytelników, zwłaszcza że ostatnio w Polsce kasy te cieszą się dużym zainteresowaniem społecznym, o czym świadczy dynamiczny rozwój tego ruchu.

Informacje dodatkowe o Członkostwo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej:

Wydawnictwo: Wolters Kluwer
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 83-7334-093-9

Kup książkę Członkostwo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej

Członkostwo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej - opinie o książce

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun