Czerniak 4. Współczesne podejście. W gabinecie lekarza specjalisty

Przedstawiamy Państwu 4. tom wydawnictwa ,,Czerniak - współ­czesne podejście" będący zbiorem nowoczesnych prac przeglą­dowych przygotowanych przez najlepszych polskich ekspertów różnych specjalności związanych z rozpoznawaniem i leczeniem chorych na nowotwory skóry.

Nowotwory złośliwe skóry, w tym przede wszystkim rak podstawnokomórkowy (ang. basal cell car­cinoma - BCC) oraz rak kolczystokomórkowy (ang. squamous cell carcinoma - SCC), są najczęściej występującymi nowotworami zło­śliwymi wśród osób o jasnym zabarwieniu skóry, z kolei czerniaki odpowiadają za większość zgonów w tej grupie nowotworów i po­mimo zwiększającej się zapadalności (obecnie ok. 4200 nowych przypadków rocznie w Polsce) w ostatnich latach wzrosła w naszym kraju w tej grupie przeżywalność względna o ponad 20%. Postęp wiąże się z rozpoznawaniem tych nowotworów na wcześniejszym etapie i wprowadzeniem nowych, niezwykle skutecznych terapii systemowych zarówno dla leczenia przypadków zaawansowanych, jak i w czerniaku dla leczenia okołooperacyjnego.

Poszczególne rozdziały dotyczą diagnostyki czerniaków, w której poczyniono w ostatnich latach ogromne postępy, jak również prak­tycznego postępowania przy powikłaniach nowych terapii syste­mowych u chorych na nowotwory skóry - tematu niezwykle waż­nego dla wszystkich onkologów klinicznych oraz innych specjalności medycznych, gdzie może trafić chory leczony nowymi terapiami z powodu zdarzeń niepożądanych. Ostatnio ukazały się praktyczne wydawnictwa zarówno w formie książkowej, jak i aplikacji na smart­fony, stanowiące codzienną pomoc w postępowaniu z takimi cho­rymi. Po latach nihilizmu terapeutycznego w przypadkach rozsianych czerniaka błony naczyniowej oka pojawiła nowa sku­teczna terapia oparta na bispecyficznej cząsteczce tebentafuspie (IMCgp100) działającej na limfocyty T przy obecności antygenu zgodności tkankowej HLA-A*02:01 i jest to obecnie jedyny lek za­rejestrowany dla leczenia systemowego w tym nowotworze o udo­wodnionym wydłużeniu przeżyć całkowitych.

Drugą część niniejszej publikacji stanowi zbiór przypadków klinicz­nych z komentarzami ekspertów, co podnosi praktyczny wymiar tego wydawnictwa.

Informacje dodatkowe o Czerniak 4. Współczesne podejście. W gabinecie lekarza specjalisty:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Data wydania: 2024-07-24
Kategoria: Medycyna i zdrowie

Tagi: Onkologia Medycyna kliniczna i interna Choroby i wady

Kup książkę Czerniak 4. Współczesne podejście. W gabinecie lekarza specjalisty

Czerniak 3. Współczesne podejście. W gabinecie lekarza specjalisty
Piotr Rutkowski0
Okładka ksiązki - Czerniak 3. Współczesne podejście. W gabinecie lekarza specjalisty

Wydanie z serii ,,W gabinecie lekarza specjalisty" - Onkologia - trzecia część cyklu poświęconego leczeniu czerniaka. ,,Czerniak 3 - współczesne podejście"...

Cyberapostoł
Piotr Rutkowski0
Okładka ksiązki - Cyberapostoł

Aleksander i Olga po powrocie z wodorowej planety poddają się niezwykłemu eksperymentowi. Tylko w ten sposób mogą ostrzec Zero Drugiego, binarną osobliwość...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski