Córka Fanny Hill

Powieść inspirowana książką Pamiętniki Fanny Hill,

opowiada o losach córki jednej z najsłynniejszych literackich kurtyzan.

Po przedwczesnej śmierci rodziców pięcioletnia Laura Hill trafia pod opiekę stryja swojego ojca. Ten zapewnia jej doskonałe wykształcenie, które uzupełnia niezwykłą urodę dziewczyny, umożliwiając jej, pomimo bardzo skromnego majątku, udany start w życie.

Pewnego dnia dorosła już Laura otrzymuje zaproszenie od swojego dalekiego kuzyna, który zaproponował, aby uczyła jego syna rachunków. W majątku krewniaka Laura zostaje wciągnięta w świat rządzący się własnymi prawami, pełen układów i miłosnych gier, gdzie pomaga kuzynowi w zdobyciu koncesji Kompanii Wschodnioindyjskiej na handel z Indiami. Cel ten osiąga bynajmniej nie rozmowami...

Informacje dodatkowe o Córka Fanny Hill:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2017-04-25

Kup książkę Córka Fanny Hill

Córka Fanny Hill - opinie o książce

Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2017-09-17, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 100 książek 2017,

Zakazany owoc smakuje najlepiej i dlatego śmiem przypuszczać, że mimo iż w większości domów książki zabarwione erotyką nie są zapewne ustawiane w widocznym miejscu biblioteczek, to i tak prędzej czy później latorośle do nich dotrą. Mam rację?

Pamiętam, że razem z bratem znaleźliśmy taką "skrytkę" i przeczytaliśmy wszystko co w niej było między innymi "Pamiętniki Fanny Hill". Nie wiem ile miałam wtedy lat, ale to był mój pierwszy erotyk. Choć nie potrafię po latach nakreślić zupełnie fabuły to w moim umyśle pozostało wspomnienie mocno zaczerwienionych policzków.

Dlatego zaintrygowała mnie "Córka Fanny Hill" wydana przez Replikę. Byłam ogromnie ciekawa jak po tak długim czasie odbiorę historię córki słynnej literackiej kurtyzany.

XVIII wiek, Anglia

Laura Hill bardzo szybko została sierotą. Już mając pięć lat wychowywała się u stryja w Liverpoolu a po jego śmierci - już jako dwudziestotrzyletnia dziewczyna - wyjechała do kuzyna do Farlow's Mills. George ma trzydzieści osiem lat i samotnie wychowuje syna - Henry'ego. Chcąc przygotować go do prowadzenia firmy prosi Laurę, by nauczyła go rachunków. Tylko czy dziewczyna będzie potrafiła wyzbyć się myśli o seksualności w obecności młodzieńca?

Pobyt na wsi sprzyja spacerom, podglądaniu schadzek, ale również pozwala na rozwijanie pasji jaką jest alchemia. Laura ma sprecyzowane plany co do stworzenia wynalazku życia, jednak wcześniej musi pomóc kuzynowi w zdobyciu koncesji na handel z Indiami. Do czego się posuną, by to osiągnąć? Na czym będzie polegała intryga?

Klimat osiemnastego wieku nadaje erotykowi specyficznego uroku - obok powozów, długich sukni i gorsetów są również tajemne przejścia, wyjątkowe domy uciech i jakże odmienne od obecnych relacje międzyludzkie. Prawda jest jednak taka, że Cherrie nie postarała się w kwestii  tła historyczno-społecznego. Zbyt mało wydarzeń, na których tle rozgrywałyby się losy bohaterów. Dość skąpe informacje na temat handlu z Indiami, planowanych celów wypraw morskich czy też ustroju Anglii i sytuacji jej mieszkańców.

Prawdziwej fabuły jest w książce niewiele, autorka skupiła się na erotyce a poza nią jest dość sielankowo i wydarzenia rozgrywają się w kręgu kilku osób. Dopiero pod koniec lektury pojawiają się nowe postacie, jednak nie zmienia to faktu, że powieść nie jest ani odrobinę romantyczna a prawdziwej miłości tu nie uświadczycie.

Laura opowiada nam o harcach z nauczycielem, potem o uciechach w samym Farlow's - swoich i nie tylko, gdyż panuje ogólna rozwiązłość. Cała książka ukazuje dość otwarte podejście do intymności, części ciała są nazywane różnorodnie - od słodkich czy wręcz śmiesznych, po potoczne i "świntuszkowate", co powoduje iż nie zawsze sceny erotyczne wywołują rumieniec, często śmieszą słownictwem lub zachowaniem bohaterów. Najbardziej ujęło mnie określenie "różowy nosek myszki" :)

"Momentów" jest przecież jednak kilka lub kilkanaście (wybaczcie, ale nie liczyłam...) i nie zawsze jest słodko czy śmiesznie - zdarzają się sceny wyuzdane czy pikantne.

Na uwagę zasługuje pewna tajemnica pana domu w Farlow's Mills, która wychodząc na jaw nieźle miesza w życiu pewnych mężczyzn - zabrakło mi wyjaśnienia jak jeden z nich zareagował na nowinki... Liczyłam na dokończenie tego wątku... Zwłaszcza, że brała w nim udział zjawa.

Doskonale widać, iż akcja dzieje się wiele lat temu, ponieważ często stosowane są archaizmy - nie zawsze zresztą rozumiane przez współczesnego czytelnika. Występują też wyrazy potoczne. Słowo "chędoży", mi nie przeszkadzało, ale już na przykład wyraz "flaszka" powinien zostać chyba zastąpiony "butelką"...

Podsumowując - "Córka Fanny Hill" charakteryzuje się dużą częstotliwością miłosnych uniesień, które z kolei określiłabym jako różnorodne. To oryginalna lektura, głównie z uwagi na akcję osadzoną w osiemnastym wieku, jednak w mojej ocenie jest dość średnia. Wielbiciele literatury erotycznej nie będą zniesmaczeni, ale na ile seksualność ich zadowoli - wszystko zależy od tego czy oddadzą się lekturze dla poznania tej historii czy będą tylko porównywać do hitów gatunku.

Janet Cherrie napisała mocną powieść erotyczną, w której nie ma jakiś wulgaryzmów, lecz są opisy scen erotycznych oddanych ze smaczkiem. Mogłabym zatem powiedzieć, że to klasyk w swoim wydaniu. Autorzy często spalają się na opisach scen uniesień miłosnych, a tutaj autorka zrobiła to z doskonałym wyczuciem i umiarem. Nie spotykamy się z gwałtami, brutalnym zachowaniem, lecz mamy przyjemność delektować się doskonałymi opisami erotyzmu między dwojgiem ludzi. Tutaj autorka zarobiła wielkiego plusa. Laura to postać jak dla mnie trochę kontrowersyjna. Na początku jako osierocona dziewczynka wydaje się być idealna, dobrze się uczy, odbiera wykształcenie. Jednak kiedy jako dorosła kobieta przyjeżdża do swojego kuzyna, wszystko zmienia się o 360 stopni. Zostaje wciągnięta w świat, który rządzi się swoimi prawami, gdzie seks jest na porządku dziennym i nie można bez niego żyć. Czasami postępowanie Laury mnie irytowało. Akcja toczy się w XVIII -wiecznym Londynie. Dlatego w powieści występują zamożni mieszczanie, poważani binzesmeni, panienki lekkich obyczajów, służące, lokaje, kucharki oraz wielcy uczeni tego okresu. Większość akcji dzieje się właśnie w Londynie, lecz momentami przenosimy się na wsie, by potem znów powrócić do Londynu. Niewątpliwie były to czasy, gdzie wszyscy uwielbiali miłosne gierki, a igraszek im nie brakowało. Ludzie rzadko bywali wierni swoim partnerom, korzystali z przyjemności ile się dało. To co negatywnie mnie zaskoczyło to reakcja Tima na odkrycie swojego pochodzenia. Prawdę powiedziawszy tutaj spodziewałam się całkiem innej reakcji, a tymczasem jej w ogóle zabrakło. Poniekąd po Timie spłynęła ta wiadomość jak kropla deszczu po szybie. Zabrakło tutaj realizmu, gdyż w normalnym świecie taka informacja wywołałaby burzę, a może i rozpętała piekło. Nikt normalny nie przyjmuje tak ważnej decyzji z takim spokojem jak nasz bohater. Skupiając się jednak na tym, iż powieść ta jest powieścią pornograficzną, muszę przyznać, że pod tym względem nie mam autorce nic do zarzucenia. Niewątpliwie nie jest to jednak powieść, która może spodobać się każdemu czytelnikowi. Córka Fanny Hill to doskonale napisana pod względem erotycznym powieść, w której Ci, którzy lubują się w tym gatunku, znajdą wiele elementów, które ich zachwycą. Brak wulgaryzmów, doskonałe sceny miłosnych uniesień dodają tej lekturze smaczku. Zachęcam do przeczytania tych, którzy lubują się w tym właśnie gatunku.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789