Cienie Pecan Hollow

„Cienie Pecan Hollow” to hipnotyzująca powieść o desperackiej potrzebie miłości i współuzależnieniu, umiejscowiona w latach 70. i 90. XX wieku.

Był rok 1970, kiedy trzynastoletnia uciekinierka Kit Walker poznała Manny’ego Romero, charyzmatycznego kryminalistę i cwaniaczka. Pierwszy raz w swoim życiu poczuła się zauważona, doceniona i potrzebna. Strach przed kolejnym odrzuceniem spowodował, że nie zauważyła, jak Manny powoli wychowywał ją sobie dla własnych potrzeb, przygotowując ją do roli swojej partnerki w życiu i w zbrodni. Wkrótce Kit i Manny, dzięki serii napadów na stacje benzynowe, stali się najsłynniejszą parą złodziejaszków w całym Teksasie. W powieście „Cienie Pecan Hollow” łączą ich jednak nie tylko wspólne przestępstwa, ale także toksyczna relacja, która przeradza się w obsesję. Dopiero niechciana ciążą i nakaz jej usunięcia sprawiają, że Kit postanawia uciec od Manny’ego.

Czternaście lat później rany w sercu i duszy Kit wciąż nie przestały krwawić. Kobieta żyje w niewielkiej społeczności miasteczka Pecan Hollow i stara się zapewnić córce spokojny i stały dom, mimo że sama nigdy takiego nie zaznała. Niespodziewany powrót Manny’ego do jej życia zaburzy spokój cichego miasteczka. Aby ochronić swoją córkę, Kit będzie musiała nauczyć się rozróżniać miłość od zależności i zmierzyć się z człowiekiem, który ją ukształtował.

Informacje dodatkowe o Cienie Pecan Hollow:

Wydawnictwo: Mova
Data wydania: 2023-06-14
Tytuł oryginału: Shadows of Pecan Hollow
Tłumaczenie: Anna Sauvignon

Kup książkę Cienie Pecan Hollow

Cienie Pecan Hollow - opinie o książce

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2023-07-30,

Jakie są Twoje skojarzenia, kiedy myślisz o Stanach Zjednoczonych?
Moje wyobrażenie o USA to Route 66, ciągła podróż np. Chevroletem Impala 1967r. (kto zgadnie kogo mam na myśli? 😉), postoje w motelach przy drodze, bary z ogromnymi shake’ami, dolewkami kawy, pancake’ami z syropem klonowym, czerwonymi kanapami i małe miasteczka. Można powiedzieć, że klasyka gatunku 🙂

Kiedy zaczęłam zatapiać się w historii Kit od pierwszych zdań poczułam taki właśnie amerykański vibe, miałam wrażenie jakbym oglądała serial (chociażby Supernatural, wyłączając wątki paranormalne 😀)

Opowieść obejmuje około 20 lat. Seria zdarzeń rozpoczyna się w roku 1970, kiedy to Kit, młoda dziewczyna, samotna uciekinierka poznaje przypadkowo Manny’ego, kryminalistę, manipulatora, człowieka, który potrafi postawić na swoim. Aby przetrwać muszą stworzyć duet złodziejaszków i wspólników. Po czasie ich relacja coraz bardziej się zacieśnia i staje się w pewnym momencie niebezpieczna dla dziewczyny… chociaż ta zapatrzona jest w Manny’ego, jak w obrazek. W końcu udaje jej się uciec i tak przeskakujemy do roku 1990, do małego miasteczka Pecan Hollow, gdzie Kit próbuje żyć. Niestety przeszłość wraca jak bumerang, a powrót mężczyzny staje się koszmarem…

Szczerze powiedziawszy mam mieszane uczucia odnośnie tej pozycji. Prawdą jest, że spędziłam przy niej miło czas, wkręciłam się w historię i z wielkim zaangażowaniem śledziłam ją do końca, a z drugiej strony nie poczułam praktycznie nic… Nie jest to książka, która pozostanie na długo w mojej pamięci, chociaż porusza ważne, trudne tematy i z pewnością ktoś może ją odebrać zupełnie inaczej niż ja.
Znajdziesz tu wątek małego miasteczka, ludzi, którzy nie potrafią szeroko spojrzeć na świat. Poznasz dziewczynę, której nikt prawdziwie nie kocha i dlatego trudno jej okazać miłość innym, nawet własnej córce. Dostrzeżesz jak ważna jest potrzeba akceptacji i staniesz się świadkiem walki o przyszłość.

Jedno mogę stwierdzić z całą pewnością, jeśli potrzebujesz chillu i lektury, która sprawi, że przeniesiesz się myślami daleko za ocean to jest tytuł właśnie dla Ciebie 🙂

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2023-07-10, Ocena: 6, Przeczytałam,

Rzadko kiedy zdarzy się książka, która tak bardzo zaskoczy opowiedzianą historią. "Cienie Pecan Hollow" zdecydowanie takową książką jest i będę ją polecała!
Małe miasteczko, spokojne, niepozorne, idealne do podjęcia próby życia na nowo. Jednak w takim miejscu ludzie dużo wiedzą, dużo mówią i trudno utrzymać coś w tajemnicy. Kit Walker to się udało, choć nie bez skutków ubocznych.
Caroline Frost stworzyła historię na tyle angażującą, by móc w pełni zanurzyć się w świat Kit Walker i Manny'ego Romera - pary bohaterów, którzy są przykładem, że trudne przeżycia z przeszłości mają duży wpływ na to, kim jest się w przyszłości. Oboje poranieni na duszy i ciele odnajdują wspólny język. A przynajmniej tak się na początku wydaje.
Trudne przeżycia, fascynacja, życie na ciągłej adrenalinie i tułaczce potrafią wytworzyć między dwojgiem ludzi bardzo silną więź, lecz niekoniecznie tą dobrą, bezpieczną. Relacja Kit i Manny'ego jest toksyczna i na tyle uzależniająca, że ciężko podjąć kroki w kierunku rozpadu ich duetu. Pewna sytuacja zmusza Kit, by w końcu odejść od mężczyzny jej życia. Tylko pozornie...
Caroline Frost poruszyła tematy dotyczące trudnego dzieciństwa, od porzucenia przez matkę, rodziny zastępcze, molestowanie, ucieczki, które dotyczą niejednego człowieka w realnym życiu. Tą historię mogło napisać samo życie. Jest tak realistycznie przedstawiona, że nie zdziwiła bym się, gdyby Frost zainspirowała się prawdziwymi zdarzeniami.
Akcja książki poprowadzona jest w dwóch przestrzeniach czasowych - w latach 70. i 90. XX wieku. Można poczuć amerykański klimat wspomnianych czasów, m. in. moteli, rabunków na stacjach benzynowych, fast-foodów, mieszkania w kontenerach, posiadanie broni i swobodne z nią poruszanie się, czy podróże mustangiem po drogach stanowych.
"Cienie Pecan Hollow" jest tak dobrze napisane, aż trudno uwierzyć, że jest to debiut. W trakcie lektury byłam przekonana o większym dorobku pisarskim autorki. Przy tak dobrym starcie sądzę, że przed Frost owocna kariera i jeśli będę miała taką możliwość sięgnę po kolejne książki. Nie znajdziecie tu akcji pędzącej na łeb na szyję, ale warto pochylić się nad historią dwójki poranionych życiowo ludzi. Bardzo zachęcam do przeczytania!

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-07-16,

Trzynastoletnia Kit poznaje intrygującego, dużo starszego od siebie mężczyznę, Manny’ego. Ona jest uciekinierką, on cwanym złodziejem. Dziewczyna pierwszy raz w życiu czuje się potrzebna i doceniona. Razem z Mannym wyrusza w podróż. Wspólnie zaczynają kraść i napadać na stacje benzynowe. Kiedy Kit staje się dorosłą kobietą, między nią a mężczyzną zaczyna tworzyć się dziwna relacja, wychodząca poza granice dotychczas przyjętych oficjalnie norm ojciec-córka. Kit mimo początkowego szczęścia, szybko zauważa, jak złym człowiekiem jest jej partner. W końcu przestaje wierzyć w jego przemianę. Ucieka do Pecan Hollow, miasteczka, w którym mieszka jej jedyna krewna. Kit stara się ułożyć swoje życie na nowo, jednak po czternastu latach u progu jej drzwi zjawia się Manny. Kobieta musi chronić siebie i swoją córkę.

Ta książka jest ge-nial-na! “Cienie Pecan Hollow” to thriller psychologiczny, w którym znajdziecie motywy syndromu sztokholmskiego, drogi i kryminalny. Główna bohaterka zauroczona charyzmatycznym mężczyzną, długo nie dostrzega jego wrodzonego zła i cynizmu. Wielowymiarowość emocji, które towarzyszą czytelnikowi podczas tej lektury, jest ogromna. Czuć tu duszną atmosferę, najpierw strachu, niepokoju i bólu, a następnie obawy przed utratą wszystkiego, co udało się zbudować. Długo nie wiedziałam, czy kibicować Kit, czy wrzucić ją do jednego worka z Mannym. Oczywiście nie zdradzę Wam, jaką podjęłam ostateczną decyzję, ale uwierzcie – postaci w tej książce są z krwi i kości. Manny to taki typ, którego piękne niebieskie oczy potrafią zahipnotyzować niemal każdego do tego stopnia, że jest w stanie owinąć sobie wokół palca, kogo tylko zechce. Ta postać jest tak mocna, charyzmatyczna i zła, że ma się ochotę powyrywać z nerwów wszystkie kartki z książki. Takiego manipulatora dawno nie spotkałam ani w życiu, ani w literaturze.

A jeśli książka budzi emocje, to znaczy, że warto ją przeczytać. Historia napisana przez Caroline Frost to jedna z tych książek, o których będę długo pamiętać. Z jednej strony mamy obyczajową opowieść o toksycznej i dziwnej relacji, z drugiej thriller psychologiczny, zagubioną bohaterkę, która walczy o nowe, lepsze życie, a z trzeciej ciekawie, we wciągający sposób opowiedziane losy bohaterów. Dzięki temu czytelnik od A do Z może wczuć się w Kit lub jeśli zechce, Manny’ego i przeżywać oraz starać się zrozumieć ich motywy.

Czytajcie!

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-07-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Cienie Pecan Hollow" to z całą pewnością historia kontrowersyjna, przerażająca i przede wszystkim zmuszająca do refleksji.

Fabuła wciąga czytelnika już od pierwszych stron i nie wypuszcza ze swych sideł aż do ostatniej strony. Przedstawiona historia Kit jest naszpikowana ogromną dawką emocji i wywołuje w czytelniku wiele skrajnych emocji. Były momenty na których lały się łzy, ponieważ ciężko było mi czytać o brutalności i walce o przetrwanie Kit. jako matka nie byłam w stanie zrozumieć niektórych wydarzeń z życia tej bezbronnej trzynastolatki, bo to właśnie jako tak młodą dziewczynę poznajemy naszą główną bohaterkę. Niejednokrotnie zastanawiałam się jak można być takim potworem jak Manny, który kształtuje młodą, bezbronną dziewczynę do zaspokajanie własnych, chorych fantazji oraz potrzeb. Gdzie do osiągnięcia swoich celów używa gwałtu oraz przemocy nie tylko tej fizycznej, ale i przede wszystkim psychicznej. Cała ta toksyczna relacja została przedstawiona realistycznie i z genialnie oddaną dynamiką przez co każdy czytelnik jest w stanie dokładnie wyobrazić sobie co czuła Kit.

Autorka z pełnym zaangażowaniem i swego rodzaju pasją pisze o traumatycznych wydarzeniach z życia Kit. Mistrzowsko przedstawiła portrety psychologiczne bohaterów i połączyła je z ogromną dawką napięcia, które towarzyszy nam przez całą lekturę.

,,Cienie Pecan Hollow" pozostawią ślad w moim sercu i jestem pewna, że jeszcze kiedyś wrócę do tej historii.  Jest to powieść o sile, determinacji, ale i walce o przetrwanie czy poczuciu wyobcowania i potrzebie przynależności. Autorka nie boi się poruszyć trudnych tematów i zmusić nas do refleksji. Dlatego jeżeli szukasz powieści, która wywoła w Tobie wiele skrajnych emocji i z całą pewnością nie będziesz w stanie pozostać wobec niej obojętny to ,,Cienie Pecan Hollow" są dla Ciebie.

Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2023-06-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dziś przychodzę do Was z mocną historią... ,,Cienie Pecan Hollow" Caroline Frost. To historia, która przeraża, odziera ze złudzeń i zmusza do refleksji. Moje matczyne serce pękało podczas lektury.

W roku 1970... głodna, porzucona, niekochana trzynastoletnia Kit Walker spotyka na swojej drodze mężczyznę, który otacza ją uwagą, troską i ofiaruje najcenniejszy dar... wspólną drogę przez dalsze życie. Chęć przynależności, potrzeba bycia dostrzeżoną i pragnienie zaspokojenie dotkliwego głodu... nie pozwala dostrzec narastającego niebezpieczeństwa. Kryminalista Manny doskonale wie, jak wykorzystać poturbowaną dziewczynkę... jak ukształtować ją dla zaspokojenia własnych, chorych potrzeb. Ich relacja od ojcowskiej przekształca się w pozornie partnerską. ,,Odkąd w ich relacji zagościła intymność, Kit straciła poczucie autonomii. Przestrzeń, w której dotąd stanowiła odrębną osobowość istniejącą  wcześniej i zdolną do dalszej egzystencji samodzielnie, zatrzasnęła się w jej umyśle. Pęknięta część niej wpasowała się w patologię Manny'ego niby wadliwy przeszczep chorego organu. Zaczęła odczuwać jego pragnienia jak swoje własne i za wszelką cenę dążyć do ich spełnienia. Podjęłaby każdy trud, byle go nie stracić."

Uzależnienie od mężczyzny powoduje przekraczanie kolejnych granic... etycznych, prawnych, ludzkich.

Czy można się uwolnić z takiej relacji?

Czy można zacząć życie od nowa?

Czy można stworzyć normalny dom i być dobrą matką dla swej córki?

Czternaście lat później przeszłość powraca. ,,Dawno wyparte wspomnienia osaczyły ją niczym pszczoły wypłoszone z gniazda, kąsające pojedynczo, parami, po kilka, wreszcie gromadami, aż cały rój ją pochłonął."

To niezwykła historia ukazująca siłę macierzyńskiej miłości. ,,Urodzenie Carlie przyłączyło ją do ludzkiego gatunku. Wreszcie poznała smak miłości, jakże różne od tego, co przeżyła z Mannym. To uczucie zachwytu byle błahostką, radość poświęcenia, bezwarunkowa gotowość w każdej chwili, przywiązanie i dobrowolna służba, uległość, nieustanna troska i wysiłek, frustracja i świadomość najwyższego spełnienia. Charlie uczyniła ją i jej życie lepszym. Jak niezasłużony prezent, który warto było potajemnie zachować." Dziecko to ponadludzka siła napędzająca zmianę...

Gorąco polecam!

,,Cienie Pecan Hollow" to tytuł, który się odczuwa każdą komórką ciała... zanurza nas w brudzie świata, okrucieństwie ludzi, plami nas brutalnością, manipulacją, bestialstwem. Jednak pozostawia nam również cień nadziei:

,,Co z tego, że nikt, nawet rodzina, nie ochronił jej przed podłością tego świata, że nie może zmienić swojej krwi, traumy dzieciństwa ani własnych win? Najważniejsze, by to dziecko było szczęśliwe."

We współpracy z Wydawnictwem Mova.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski