Brom (wyd. II)

Brom.
To nie jest jego prawdziwe imię.
Marysia nie ma czarnego podniebienia.
Anna nie potrafi hipnotyzować zwierząt.
Eryk nie ma brata bliźniaka.
To nie jest sowa.
W lasach kartuskich nie grasuje wataha wilków.
To nie on ją sobie wyśnił.

Informacje dodatkowe o Brom (wyd. II):

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-05-31
Kategoria: Komiksy

Tagi: komiks. fantastyka

Kup książkę Brom (wyd. II)

Brom (wyd. II) - opinie o książce

Drodzy miłośnicy komiksu, oto mamy w naszym kraju nowe, intrygujące Wydawnictwo - Best Comics! Wydawnictwo, które powstało z połączenia sił Wydawnictw Taurus i Elemental, co już samo w sobie mówi wiele o jakości tego projektu. I tak też na dobry początek Wydawca ten oddał w nasze ręce nowe wydanie znakomitej opowieści fantasy pt. ,,Brom", której to autorką jest ceniona polska artystka - Unka Odya.

Oto tytułowy Brom, czyli nazywany tak nastoletni chłopiec o imieniu Bronisław, który mieszka z matką..., matką-wiedźmą. Jego jeszcze w miarę zwyczajną codzienność życie zmieni wiadomość o istnieniu nieznanej mu dotąd kuzynki - Marysi, która zaprasza do na kilka dni do siebie na wieś, na Kartuzy. Brom przyjmuje zaproszenie i już na miejscu bardzo szybko przekonuje się, że wcale nie o odnowienie więzów rodzinnych tu chodzi, a o pomoc w poznaniu i pokonaniu najprawdziwszego potwora, który zabija miejscową, rolną zwierzynę... Od tej chwili życie Broma zmieni się już na zawsze...

Unka Odya zaprasza nas tym albumem do spotkania z intrygującą, klimatyczną, momentami naprawdę mroczną, ale chwilami też i przezabawną opowieścią z pogranicza fantastyki i horroru, która ma szansę zaciekawić tak nastoletniego, jak i dorosłego odbiorcę. Tak naprawdę bowiem zawarta tu opowieść porusza wiele uniwersalnych kwestii - pominąwszy wątki stricte fantastyczne, czyli trudny czas dorastania, piękno i wartość przyjaźni, czy też chociażby los nastoletniego dziecka wychowywanego tylko przez jednego z rodziców. To jest interesujące i czyniące ten album wielowymiarowym.

Jak już wspominałam, całość relacji znajduje swój początek w wyjeździe Broma do kuzynki i ich wspólnej konfrontacji z miejscowym, nadprzyrodzonym złem. Jednakże to dopiero wstęp do naprawdę mocnych wydarzeń, gdyż oto już Marysia przeprowadzi się do domu Broma, zamieszka z nim i jego mamą oraz rozpocznie naukę w liceum. Wtedy to nastanie z jednej codzienność nastoletniej zabawy, ale z drugiej i codzienność konfrontacji ze słowiańskimi demonami, potworami w zwierzęcej skórze, przerażającymi snami... I tak też zaczyna się czas wielkich przygód, zaskakujących zwrotów akcji, chwili pięknych i smutnych, ale zawsze fascynujących nas, czytelników.

Bardzo ucieszyło mnie w tej opowieści to, że jest ona tak bardzo mocno osadzoną w naszych polskich realiach. Mam tu na myśli bohaterów tej opowieści - Broma, Marysię i ich szkolnych przyjaciół, w których to każdy polski nastolatek odnajdzie bez problemu swoim znajomych, przyjaciół, samego siebie. To również nasza polska rzeczywistość - tak ta wiejska, ukazana w pierwszej z historii, jak i ta wielkomiejska, którą poznajemy w kolejnych opowieściach. I wreszcie jest to także nasza polska mitologia, związania ze słowiańskimi bóstwami, demonami, potworami, której to poznawanie i odkrywanie jest naprawdę niezwykłym doświadczeniem.

Tej interesującej relacji dopełniają bardzo klimatyczne ilustracje, których to autorką jest sama Unka Odya. To ładne dla oka, pociągnięte lekką i prostą kreską, ale przy tym i niezwykle wyraziste w swej wymowie, rysunki. Cechuje je również znakomite tuszowanie, dbałość o szczegóły w tych kadrach, w których jest to konieczne, jak i też duża emocjonalność przekazu na twarzach bohaterów. Całości efektu dopełnia znakomita kolorystyka w postaci bieli, czerni i wszechobecnej szarości, czyli trzech barw, które pasują do tej opowieści idealnie.

Przyjaźń, szkolne perypetie, rodzinna więź i pierwsze zauroczeniach nastolatków... - to jedno z ważnych obliczy tego komiksu, którego dopełnia zaś mrok, słowiańska magia i umiejętność dostrzegania dookoła nas postaci i rzeczy, które nigdy nie powinny być udziałem zwykłego śmiertelnika. I powiem wam, że naprawdę imponującą jest lekkość i łatwość połączenia tych dwóch światów w tak spójną i barwną całość, jaką jest ta komiksowa pozycja. To mroczna fantastyka, dramat i komedia w jednym, gdzie to każdy z tych literackich nurtów ma tu swoją właściwą wagę, czas i zasadność.

Bardzo przyjemnie czyta się nam ten komiks, który potrafi nas zaintrygować, wielokrotnie zaskoczyć i przekonać do tego, że chcemy czerpać z tej opowieści jak najwięcej. To przekłada się zaś na niezwykle szybkie tempo lektury, znakomitą rozrywkę i wielkie emocje, które tak naprawdę nie opuszczają nas od pierwszych chwil tego czytelniczego spotkania. I muszę wyrazić tu również słowa uznania względem Wydawnictwa Bestcomics, które zadbało o klimatyczną, widowiskową, piękną postać tego nowego wydania niniejszej pozycji.

Słowem podsumowania - komiks Unka Odyi pt. ,,Brom", to rzecz intrygująca, oparta na ciekawym pomyśle i świetnie wykonana, tak na polu scenariusza, jak i ilustracyjnej szaty. To opowieść pełna niezwykłych wrażeń, doznań i emocji, które nas bawią i zarazem skłaniają do wielu ważnych przemyśleń. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł - tym bardziej, iż ukazała się już także i druga część tego cyklu. Polecam - naprawdę warto.

Brom XXX
Unka Odya0
Okładka ksiązki - Brom XXX

Świadome śnienie to potężne narzędzie samopoznania w sferze seksualności. Zwłaszcza jeśli jest się dwudziestoczterolatkiem, który kiepsko radzi sobie...

Brom 2
Unka Odya0
Okładka ksiązki - Brom 2

Eryk nie jest Aleksem. Biskup morski nie mówi po polsku. Brom nie jest zachwycony dorosłością. Baranki roślinne nie są tanie. Marysia nie pozwoli...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska