reklama

Biologia. Zbiór zadań. Egzamin ósmoklasisty - Tom 2

Zakres materiału: anatomia i fizjologia człowieka, genetyka i biotechnologia, ekologia i ochrona środowiska, ewolucja życia, doświadczenia, arkusze egzaminacyjne.

Jeśli kierunek medyczny jest Twoim marzeniem, musisz wiedzieć, że czeka Cię ciężka praca i sporo wyrzeczeń, ale gdy dotrwasz do końca osiągniesz sukces, który wynagrodzi Ci wszelkie niedogodności, a nasze książki pomogą Ci w jego osiągnięciu.

Informacje dodatkowe o Biologia. Zbiór zadań. Egzamin ósmoklasisty - Tom 2:

Biologia. Zbiór zadań. Egzamin ósmoklasisty - Tom 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

"Biologia. Zbiór zadań. Egzamin ósmoklasisty - Tom 2" pod red. Jacka Mieszkowicza to pozycja, która powstała, aby pomóc uczniom przygotowującym się do zdawania egzaminu ósmoklasisty z biologii. Chociaż dodatkowy przedmiot będzie obowiązywał dopiero za trzy lata, już teraz można na bieżąco korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest ten zbiór.

Podobnie jak w pierwszej części, na początku znajdują się informacje dotyczące egzaminu:
- typy zadań,
- zakres umiejętności opisanych w wymaganiach podstawy programowej,
- czasowniki operacyjne ze wskazaniem opisu wymaganej czynności, a także przykładowe polecenia i rozwiązania,
- opis arkusza egzaminacyjnego,
- zasady oceniania.

Zadania w zbiorze są podzielone tematycznie według wymagań znajdujących się w podstawie programowej. Drugi tom obejmuje następujące zagadnienia:
- anatomia i fizjologia człowieka,
- genetyka i biotechnologia,
- ekologia i ochrona środowiska,
- ewolucja życia,
- doświadczenia.
W zbiorze wykorzystane są m.in. zadania pochodzące z egzaminów gimnazjalnych z przedmiotów przyrodniczych. Ponadto umieszczone są dwa przykładowe arkusze egzaminacyjne. Publikacja zawiera odpowiedzi do poszczególnych zadań.

Rysunki, schematy i wykresy zamieszczone w zbiorze zadań są bardzo proste, wyraźne i czytelne. Nie zawierają niepotrzebnych elementów, które utrudniałyby ich interpretację. Bardziej kreatywnym osobom rysunki mogą posłużyć jako kolorowanki, ale nie tylko...

Doświadczenia zawarte w książce pozwalają przećwiczyć rozróżnianie próby badawczej od kontrolnej oraz formułowanie problemów badawczych i wniosków.

Świetnym pomysłem jest zastosowanie przy niektórych poleceniach oznaczeń rysunkowych (np. tkanki zwierzęce, skóra, homeostaza), które w łatwy i szybki sposób ułatwiają odnalezienie konkretnych zadań.

Publikacja podoba się nauczycielom/edukatorom przygotowującym (lub dopiero planującym przygotowywanie) uczniów do egzaminu z biologii. Z powodzeniem może być wykorzystywana jako podsumowanie wiadomości np. przed sprawdzianem z danego działu. Pozycja ta sprawdzi się podczas samodzielnych przygotowań uczniów do egzaminu, sprawdzianów, ale również w przypadku chęci poszerzania swoich zainteresowań przedmiotem. To także niezwykle pomocne rozwiązanie dla uczniów korzystających z Edukacji Domowej, którzy w każdej chwili mogą sprawdzić swoje odpowiedzi na końcu książki. Myślę jednak, że publikacja najwięcej radości i pożytku przyniesie młodym ludziom aspirującym na kierunki medyczne.

Bardzo wysoko oceniam zbiór zadań jako całość. Przede wszystkim spodobały mi się proste rysunki, ale również różnorodność zadań. Ogromny plus za wprowadzenie dodatkowych oznaczeń graficznych przy zadaniach (np. symbol obrazujący układ nerwowy, oddechowy, pokarmowy) oraz uporządkowanie treści z podziałem na zagadnienia zawarte w podstawie programowej.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski