Biedni Ludzie z Miasta Łodzi

Jeden z najbardziej rozchwytywanych tytułów na Targach Książki we Frankfurcie. Prawa do publikacji zakupiło już ponad 20 krajów.

Chaim Mordechaj Rumkowski. Władca łódzkiego getta. Pan życia i śmierci. Dla jednych postać budząca odrazę, kolaborant zmuszający Żydów do wyniszczającej pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy. Dla innych bohater, który prowadził z faszystami ryzykowną grę - dzięki wzorowej organizacji łódzkiego getta i korzyściom ekonomicznym, jakie przynosiło ono Niemcom, Ghetto Litzmannstadt przetrwało aż do sierpnia 1944..

Kim naprawdę był Prezes Rumkowski? Wcieleniem zła, czy zręcznym graczem ratującym swoich braci? Znakomity szwedzki pisarz Steve Sem-Sandberg postanowił powrócić do tej postaci w swej najnowszej powieści. Zbadał tysiące stron dokumentów z getta i na ich podstawie stworzył książkę znakomitą. Wstrząsającą i jednocześnie wiarygodną.

Ogromną wartością powieści jest to, że Sem-Sandberg nie skupia się wyłącznie na Rumkowskim - w takim samym stopniu co Prezes interesują go zwykli mieszkańcy getta, którzy każdego dnia toczyli heroiczną walkę o przetrwanie. To powieść właśnie o nich. O tych, którzy ostatecznie nie przetrwali.

Wielkim osiągnięciem Sema-Sandberga jest to, że historia staje się u niego tylko tłem dla rzeszy barwnych postaci, zwykłej żydowskiej ludności getta, których doświadczenia splatają się w magnetyczną całość. To książka o rozdzierającym serce cierpieniu i niewyobrażalnym złu. Dickens byłby bardzo zadowolony z takiej powieści.

Carmen Callil, Guardian

Tą książką Sem-Sandberg wszedł w magiczny krąg najważniejszych europejskich pisarzy.

Anna Paterson, The Independent

Ostatnia książka Steve'a Sema-Sandberga – ogromna, lecz wypolerowana na błysk pod każdym względem – jest także majestatycznym portretem, w którym udokumentowane fakty tworzą podstawę literackiego wejrzenia w losy historii.

Mikael van Reis, Svenska Dagbladet

Steve Sem-Sandberg (ur. 1958 w Oslo) – szwedzki pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Jeden z najciekawszych skandynawskich autorów ostatnich lat. Laureat szeregu nagród literackich. W 2009 roku odebrał "Wielką Nagrodę Dziewięciu" (De Nios Stora Pris). Jego najnowszą powieść Biedni ludzie z miasta Łodzi wyróżniono prestiżową Nagrodą Augusta przyznawaną przez związek wydawców szwedzkich.

Informacje dodatkowe o Biedni Ludzie z Miasta Łodzi:

Biedni Ludzie z Miasta Łodzi - opinie o książce

Burza
Steve Sem-Sandberg0
Okładka ksiązki - Burza

Stary dom, tajemnica sprzed lat i mgła, w której trudno oddzielić prawdę od przywidzenia. To nie jest thriller ani kryminał. To coś znacznie mocniejszego...

Wybrańcy
Steve Sem-Sandberg0
Okładka ksiązki - Wybrańcy

Wiedeń, czasy II wojny światowej. Na terenie ośrodka dla umysłowo chorych zostaje utworzony zakład opiekuńczo-wychowawczy, Spiegelgrund. Trafiają tam „wybrańcy”...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung