Bękart

Opowieść o walce ludzi z siłami natury, o wielkich marzeniach i jeszcze większych poświęceniach.

Jutlandia, rok 1754. Na bezludnym wrzosowisku osiedla się kapitan Ludwig von Kahlen. Zamierza udowodnić, że te pustkowia można ujarzmić i nadadzą się pod uprawę. Jednak bezwzględny właściciel ziemski - Schinkel - twierdzi, że są one jego własnością i nie szczędzi środków, by tego dowieść. Pewnego dnia na te dzikie tereny przybywa również tajemnicza Ann Barbara. Rozpoczyna się burzliwa i dramatyczna historia o zemście, miłości, zatraceniu i złu w najczystszej postaci.

Na podstawie powieści został nakręcony duński kandydat do Oscara z Madsem Mikkelsenem w roli głównej.

Informacje dodatkowe o Bękart:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: KAPTAJNEN OG ANN BARBARA

Tagi: Literatura historyczna

Kup książkę Bękart

Bękart - opinie o książce

Ida Jessen nakreśliła mistrzowskie i porywające połączenie historii z fikcją literacką, które zabiera nas w niezapomnianą, jakże emocjonującą, choć niebywale surową, przesyconą samotnością podróż w czasie, jaka pozostanie w czytelniczym sercu na bardzo długo. Autorka nie zawodzi i funduje czytającym powieść na miarę brawurowego westernu, a zarazem głęboką, refleksyjną historię, ukazującą wewnętrzną podróż jakże ambitnego, honorowego i zawziętego bohatera. Na tle surowych i odstraszających wrzosowisk toczy się bowiem zażarta pogoń za ambicjami, walka o pozycję społeczną, ale też powoli pęka mur, jakim kapitan Ludwig von Kahlen starannie odgrodził się od ludzi. Nie wszytko bowiem jest możliwe w pojedynkę, ludzkie życie to przecież głównie relacje, które choć bywają skomplikowane i często przynoszą ze sobą smutek czy rozczarowanie drugim człowiekiem, mogą być również źródłem szczęścia i spełnienia.

,,Bękart" to wybitna, literacka kompozycja, składająca się z solidnej, doskonale prześledzonej przez pisarkę porcji historii z lawiną skrajnych, obezwładniających emocji, dlatego żaden czytelnik nie będzie w stanie przejść obok niej obojętnie. Autorka charakteryzuje się niesamowicie sugestywnym piórem, w skutek czego czytający czuje się niemal jak naoczny świadek nakreślonych ludzkich dramatów. I choć nie jest to lektura lekka, a surowy klimat wrzosowisk przyprawia o dreszcze, w pewnym momencie czytelnik absolutnie wsiąka w fabułę i płynie po kolejnych stronach z zapartym tchem i szybszym biciem serca.

,,Bękart" jest wyjątkową, dopracowaną w każdym szczególe powieścią historyczną, która Was pochłonie bez reszty. To nie tylko hipnotyzująca i emocjonująca lektura, ukazująca niewiarygodne ambicje, odwagę, wewnętrzną przemianę jako objaw przystosowania czy walkę o polepszenie statusu społecznego, ale także przejmująca wizja niesprawiedliwego losu i ludzkich dramatów. Tragiczna, a zarazem piękna, nawiązująca do historycznych wydarzeń i autentycznych osób, pozostawiająca po sobie ślad w duszy już na zawsze! Polecam!

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;