Antoni Kępiński Portret genialnego psychiatry. Portret genialnego psychiatry

Niezwykły polski psychiatra, który wyprzedził epokę

Opowieść nie tylko o życiu jednego z najsłynniejszych polskich lekarzy, ale także przewodnik po jego koncepcjach - do dziś wpływających na leczenie w klinikach psychiatrycznych. Przemierzamy z nim drogę od entuzjazmu studenta medycyny przez obóz w Hiszpanii w czasach generała Franco po poznawanie psychotycznych stanów (czy tylko w teorii?) już w powojennej Polsce. Autorka opisuje każde z jego przełomowych dzieł (Schizofrenię, Melancholię, Lęk czy Poznanie chorego) napisanych krótko przed przedwczesną śmiercią. Kolejne wydanie biografii poszerza opowieść, na nowo przyglądamy się szczegółom życia genialnego badacza.

Dzięki Antoniemu Kępińskiemu pacjenci klinik psychiatrycznych zyskali większą godność. Dzięki jego książkom lepiej rozumiemy każdego człowieka: ludzkie potrzeby, dotykające nas zaburzenia psychiczne oraz fakt, jak głęboko jesteśmy zanurzeni w świecie.

Zapraszając do czytania książki o osobie i dziele Profesora, nie sposób nie dotknąć pytania ważnego, niekiedy osłoniętego mgłą tajemnicy: czy Kępiński przeszedł w swoim życiu epizod psychotyczny? Są przesłanki potwierdzające tę hipotezę i o tym autorka książki pisze wprost.

prof. Bogdan de Barbaro

Gdyby zapytać polskich psychiatrów, czyje książki wpłynęły na ich wybór kierunku kształcenia, bardzo wielu odpowie, że Kępińskiego. Nie ma chyba drugiej takiej inspiracji w psychiatrii polskiej jak jego dzieła.

dr Łukasz Cichocki

Ten wie o człowieku więcej niż Freud, Heidegger, Levinas.

ks. prof. Józef Tischner (o Antonim Kępińskim)

Krystyna Rożnowska - dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem, autorka pozycji tak cenionych jak biografia prof. Juliana Aleksandrowicza (Uleczyć świat), monografii niezwykłego miejsca (Można oszaleć. Osobliwy świat szpitala psychiatrycznego) czy książki zawierającej rozmowy z przestępcami (Każdy może zabić).

Informacje dodatkowe o Antoni Kępiński Portret genialnego psychiatry. Portret genialnego psychiatry:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2024-06-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: ANTONI KĘPIŃSKI. PORTRET GENIALNEGO PSYCHIATRY

Tagi: biografie

Kup książkę Antoni Kępiński Portret genialnego psychiatry. Portret genialnego psychiatry

Dziecko z zespołem Downa. Jaka to musi być miłość
Krystyna Rożnowska0
Okładka ksiązki - Dziecko z zespołem Downa. Jaka to musi być miłość

Nie bój się nadziei, ...nie musi być aż tak źle - pisał Clift Cunningham do matek oszołomionych wiadomością, że ich dziecko ma zespół Downa....

Antoni Kępiński
Krystyna Rożnowska0
Okładka ksiązki - Antoni Kępiński

Geniusz, dla którego najważniejszy był człowiek Ten wie o człowieku więcej niż Freud, Heidegger, Levinas. ks. prof. Józef Tischner Wielkość...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski