Aldehyd walerianowy

Mandy zyskała popularność dzięki serii wpisów określanych przez czytelników mianem ,,instrukcji obsługi chłopaka", ale sama wydaje się potrzebować pomocy w sprawach sercowych, a wcielanie w życie własnych wskazówek nie idzie jej zbyt dobrze. Kiedy jej najlepsza przyjaciółka przychodzi do niej po sercową poradę, sytuacja nieco się komplikuje.

Rozpoczynający się właśnie rok szkolny zapowiada się na kompletną licealną apokalipsę. Do klasy Mandy dołącza nowy uczeń, który sprawia, że w jej uporządkowane życie wkrada się bałagan i odrobina nieprzewidywalności. Tym uczniem okazuje się Filip, przyjaciel Mandy z dzieciństwa i kuzyn Sary. Jednak nie jest on tym samym chłopakiem, którego Mandy pamięta sprzed lat. Przez ten czas, kiedy się nie widzieli, wiele zmieniło się w życiu ich obojga.Może to właśnie jest powodem, dla którego Filip z uroczego chłopca stał się wrednym i sarkastycznym gburem. Czy mimo wszystko Mandy i Filipowi uda się porozumieć? Czy podobne doświadczenia sprawią, że staną się sobie bliscy?

Informacje dodatkowe o Aldehyd walerianowy:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2024-08-28

Tagi: Beletrystyka dla dzieci i młodzieży Dzieci od ok. 14 lat

Kup książkę Aldehyd walerianowy

Aldehyd walerianowy - opinie o książce

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2024-09-18, Ocena: 4, Przeczytałem,

??

Mandy anonimowo prowadzi internetowe konto, które czytelnicy określają jako ,,instrukcję obsługi chłopaka". Choć dziewczyna jest dobra w dawaniu rad innym, jej życie miłosne nie należy do udanych. Sytuacji nie poprawia fakt, że do klasy Mandy dołącza jej dawny przyjaciel z dzieciństwa, który, jak się szybko okazuje, ma niewiele wspólnego ze swoją sympatyczną wersją sprzed lat.

??

Co znajdziecie w tej książce?

? licealne realia

? siostrzaną relację

? friends to enemies

? korepetycje z chemii

? problemy w rodzinie

? instagramowe konto o miłości

? vibe ,,Do wszystkich chłopców, których kochałam"

,,Aldehyd walerianowy" to ciepła, dość lekka młodzieżówka, której bohaterowie próbują odnaleźć szczęście pomimo straty bliskiej osoby, problemów w domu i przeciwności losu. Najbardziej za serce chwycił mnie jej przytulny, rodzinny klimat, przypominający ten z serii filmów i książek o Larze Jean.

Bardzo podobał mi się pomysł na fabułę oraz motywy, jakie autorka zdecydowała się zawrzeć w swojej powieści. Szkoda jedynie, że niektóre z nich nie zostały lepiej rozwinięte - mam tu na myśli głównie wątek korepetycji oraz internetowego konta - bo właśnie w nich pokładałam duże nadzieje.

Mimo kilku niedociągnięć naprawdę miło spędziłam czas przy tej książce i myślę, że ma ona szansę spodobać się wielu z Was.

[współpraca reklamowa z @wydawnictwoyoung]

,,Aldehyd walerianowy" to czarująca i porywająca opowieść, którą z jednej strony chciałoby się delektować jak najdłużej, z drugiej jednak, ciekawość, jak dalej potoczą się burzliwe losy głównych bohaterów, nie pozwala nawet na najkrótszą przerwę w lekturze. Przepadłam na jej kartach bez pamięci, z fascynacją i ciekawością kroczyłam po kolejnych stronach, przeżywając rozterki starannie nakreślonych postaci, niczym swoje własne. Bezsprzecznie, Aleksandra Woźniak naszkicowała nadzwyczaj uroczą historię o przyjaźni, miłości, wsparciu, ale także o skomplikowanych relacjach, jak i o niedomówieniach, które potrafią w życiu sporo namieszać...

Autorka pod postacią zabawnej, przyjemnej i jakże angażującej opowieści przemyciła wiele życiowych, trafnych, trudnych prawd i problemów, które trafiają do najciemniejszych zakamarków czytelniczego serca i z pewnością poruszą je do granic. Tuż obok zwyczajnej szkolnej rzeczywistości, pojawiają się takie kwestie jak utrata rodzica, żałoba, konflikty rodzinne, złamane serce czy brak wsparcia ze strony najbliższych. I choć zdawać się może, że życie nastolatków kręci się wokół szkoły i rówieśników, to jednak wszystkie te relacje również bywają nadzwyczaj skomplikowane, szczególnie, gdy oparte są na kanwie fałszu czy niedomówień.

Na ogromne brawa zasługuje kreacja głównej bohaterki. To pokiereszowana przez los dziewczyna, która pomagając innym, wykazując się na każdym kroku, ma wreszcie szansę poczuć moc sprawczą, odzyskuje kontrolę nad nieobliczalnym życiem, ucieka od prześladujących demonów przeszłości. Ta błyskotliwa i rezolutna dziewczyna ma więcej siły niż niejeden dorosły, lecz są przecież sprawy, jakich nie da się pokonać w pojedynkę, a każde dziecko, nawet te nastoletnie, potrzebuje stabilności, opieki, uwagi i wsparcia ze strony rodzica.

Klimatyczna, ciepła, urzekająca swą autentycznością, poruszająca duszę! Jeśli kochacie błyskotliwie nakreślone powieści młodzieżowe, fundujące lawinę skrajnych, otumaniających emocji, mistrzowsko ukazujących, jak bardzo skomplikowane bywają relacje międzyludzkie, będziecie absolutnie zachwyceni! Polecam gorąco!

Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;