Adios Muchachos

Adios muchachos! - to opowieść o rowerowej dziwce i ,,podmorskim cwaniaczku", o pazernych biznesmenach i niepoprawnych marzycielach, o tym, że potrzeba jest matką wynalazku, choć niekoniecznie jest wtedy wzorem rodzicielskich cnót - i że w każdym fachu da się osiągnąć maestrię.

Daniel Chavarría urodził się w 1933 roku w Urugwaju. Nim postanowił zająć się pisarstwem, pracował między innymi jako górnik w Essen, model w Kolonii, przewodnik po madryckim Museo del Prado czy pomywacz w Paryżu. W 1964 w Brazylii zastał go zamach stanu, po którym był zmuszony szukać schronienia wśród poszukiwaczy złota w Amazonii. Pięć lat później, uprowadziwszy ponoć awionetkę, zbiegł na Kubę, która stała się jego drugą ojczyzną.

W gęstym od czarnego humoru stylu Chavarríi wątki kryminalne przeplatają się z erotycznymi, gdzieś w tle zaś co chwila pojawia się Kuba: żywiołowa, niespokojna, swym klimatem, muzyką i kuchnią atakująca wszystkie zmysły. Wszystko to Chavarría opisuje z dionizyjskim rozsmakowaniem brodatego filologa klasycznego, którym jest z wykształcenia. Po przybyciu na Kubę wykładał wszak w Hawanie grekę i łacinę.

Książka została nagrodzona dwiema prestiżowymi nagrodami:  Dashiell Hammett Award i  Edgar Award przyznawaną przez amerykańskie stowarzyszenie pisarzy kryminałów (Mistery Writers of America).

********************************

Pulp fiction w realiach Kuby Fidela Castro. Malownicza opowieść pełna seksu, intryg... i raz jeszcze seksu.

Martin Cruz Smith, autor ,,Havana Bay"

Amerykańskie embargo wobec Kuby powinno zakończyć się natychmiast - choćby tylko ze względu na Daniela Chavarríę i jego malownicze powieści o pieniądzach, seksie i zbrodni w Hawanie. W Żegnajcie, faceci senor Chavarría przedstawia nam europejskich milionerów pazernych na coraz większe bogactwa, przebiegłych badaczy oceanów, którzy polują na złoto w zatopionych z dawien dawna hiszpańskich galeonach, a także zbrodnię nikczemną i cudownie krwawą. Jakby tego było mało, dodać należy znaczny urok i pomysłowość rozerotyzowanej hultajki o imieniu Alicia.

Thomas Adcock, zdobywca Nagrody Edgara za powieść ,,Grief Street"

Ta powieść jest niczym pikantna kubańska paella. Nie możesz się od nie oderwać...

,,Library Journal"

Adios Muchachos - opinie o książce

Avatar użytkownika - worldbysabina
worldbysabina
Przeczytane:2017-05-25, Ocena: 1, Przeczytałam,
Miałam nadzieję na coś lekkiego. Coś, co pozwoli mi śmiać się do łez. Co dostałam po lekturze Adiós Muchachos ? Czy dałam się uwieść pięknej Alicji, która jako sposób na życie wybrała bycie rowerową dziwką ? Przekonajcie się sami. Zapraszam na recenzję. ,,Adiós muchachos" trafiło w moje ręce przy okazji zamawiania książek z księgarni internetowej. Do okrągłej sumy brakowało mi parę złotych, a że akurat ta pozycja mignęła mi wcześniej przed oczami, to postanowiłam, że się skuszę. Czy to był dobry pomysł? Zdecydowanie NIE! Czytając ,,Adiós muchachos", zastanawiałam się, co to jest i czy aby na pewno mogę to nazwać książką? Chyba pierwszy raz coś wywołało we mnie tak... krytyczne uczucia. Podczas lektury miałam wrażenie, jakby autor próbował upchnąć wszystko na siłę, tak by jego dzieło wpasowało się w, jak najwięcej kategorii i spodobało jak największej ilości osób, a przy tym poszedł po jak najmniejszej linii oporu. Przez ten ,,zabieg" trzy czwarte książki było dla mnie jednym wielkim >>pomieszaniem z poplątaniem
Avatar użytkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Moja półka, Przeczytane, Przeczytane 2016,
Tango dla oprawcy
Daniel Chavarria0
Okładka ksiązki - Tango dla oprawcy

Kuba - parna i gorąca, malownicza i zepsuta, gdzie okazja czyni złodzieja, a na każdym rogu można spotkać i dziwkę, i mordercę. Każdy dba tu o własne interesy...

Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka