Recenzja książki: Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Homo sapiens brzmi dumnie a Homo smartfonus? O tym, jak bardzo życiem współczesnego człowieka rządzi technologia, przekonuje treść książki Zjadani przez ekrany!, znakomita publikacja Wydawnictwa W drodze, z której czytelnik dowie się, Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje. Dowie się i odniesie korzyść.

W swojej książce Jean-Baptiste Bienvenu dzieli się spostrzeżeniami, zagrożeniami oraz obawami związanymi z przyszłością człowieka. Pragnie uświadomić, jak bardzo niebezpiecznymi mogą okazać się przenikające różne dziedziny ludzkiego życia nowe media. Rozpoczynając – jak we wszystkim, co ma być trwałe – od fundamentów, autor dotyka zagadnienia świadomości (lub jej braku) zagrożeń dla harmonii życia rodzinnego, międzyludzkich relacji oraz marnowania czasu. Przestrzega przed naiwnością w bezkrytycznym używaniu produktów i usług, jakie proponowane są przez darmowe aplikacje. W relacji dostrzega fundament ludzkości, przestrzeń i czas czyni ramami więzi. Nieustannemu trwaniu w wirtualnym świecie przeciwstawia sen (chronić sypialnię przed inwazją smartfonów), dostrzega wartość szybko mijających chwil (dla chrześcijanina codzienność poszerzona jest o wymiar spotkań z Bogiem). Analizując czas spędzany przed ekranami (aplikacje, komunikatory, powiadomienia), uczy zarządzania nim oraz dbania o dobrą jakość czasu wolnego (wakacje i posiłki bez towarzystwa telefonów zwiększają radość z towarzystwa drugiego człowieka). By poprawić jakość międzyludzkich więzi, ćwiczy wraz z czytelnikiem umiejętność słuchania (Słuchaj bliźniego swego jak siebie samego), a także przekonuje, jak ważne jest wspólne działanie (cnota umiarkowania w kontekście ekranów, wizja ekosystemu z wciąż poszerzającą się przestrzenią życia wewnętrznego i międzyludzkich relacji).

Publikacja Wydawnictwa W drodze jest zbiorem wzbudzających czujność refleksji, wartych zastosowania rad, jasnych argumentów, konkretnych przykładów oraz satysfakcjonujących odpowiedzi. Krótkie rozdziały (z licznymi podrozdziałami) w zrozumiały sposób pokazują, jak ma postępować współczesny człowiek, by nie poddać się wpływowi wirtualnego świata (pozostać wolnym w świecie ekranów). Są w tekście pytania, uzasadnienia, uwagi, propozycje i ćwiczenia; są tabelki, ramki, kwestionariusze oraz matryca zarządzania czasem. Notki Czas na działanie opatrzone zostały konkretnymi poleceniami oraz wyliniowanym miejscem na notatki. Fragmenty szczególnie warte zapamiętania zapisano na różowym tle. W wielu miejscach autor odwołuje się do nauczania Kościoła, w Piśmie Świętym odnajduje słowa Chrystusa o podejściu do ducha świata (fragmenty biblijne opatrzono siglami). Pełne przestrogi rozważania Jean-Baptiste Bienvenu’a, stanowiąc kryteria pomocne w rozróżnianiu umiaru od przesady oraz prawdy od kłamstwa, pokazują zasadność publikacji.

Książka Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje przekonuje o czyhających w sieci niebezpieczeństwach. Warto więc jak najszybciej się z nią zapoznać.

Kup książkę Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje

Zobacz opinie o książce Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje