Recenzja książki: Rozstanie z plastikiem. Praktyczny przewodnik

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Plastik obecny jest wszędzie, nawet na antypodach obu półkul. Jak zmniejszyć jego zużycie? Z pomocą przychodzi Wydawnictwo Linia, publikując Rozstanie z plastikiem. Praktyczny przewodnik – kompendium wiedzy o tym, co zmienić, by ludziom żyło się nie tylko łatwiej, ale przede wszystkim – zdrowiej.

Celem publikacji jest przekonanie czytelnika o konieczności redukcji plastiku. Autorki, dostrzegając trud owego ważnego przedsięwzięcia, dzielą się pomysłami oraz sprawdzonymi sposobami na jego realizację. Przekonane o tym, że warto wprowadzać w życie ekologiczne rozwiązania, rzeczowymi przemyśleniami wzbudzają w czytelniku chęć uwolnienia się od plastiku. Przedstawiają jego „karierę”, sposób przetwarzania i obszar wykorzystania, a także wymieniają zawarte w nim szkodliwe chemikalia. Podkreślają konieczność zmiany nawyków, co ułatwi reformę własnej ścieżki życiowej (potrójne „O” zarządzania odpadami: ograniczaj, od nowa używaj, oddawaj do recyklingu). Dzieląc się doświadczeniem popartym naukową wiedzą, analizują zagadnienie używania plastiku w kuchni i łazience, w szafie, podczas prania, zmywania oraz przyjmowania gości. Wszystkie przemyślenia budzą nadzieję, że nadchodzi (oby jak najszybciej) zmierzch ery jednorazowości.

Wartościowa treść poszczególnych rozdziałów została wzbogacona zamieszczonym na końcu książki zestawieniem porad praktycznych (akcje, inicjatywy, projekty oraz kampanie w Polsce i na świecie), które – opatrzone tytułem Co jeszcze możemy zrobić? – zapraszają do konkretnego działania. Są wypowiedzi przyrodników oraz obrońców środowiska naturalnego, niepokojące statystyki, zatrważające fakty, daty, nazwiska, wielkości, raporty, wyniki badań, werdykty, informacje lokalne z oznaczeniem W Polsce, znaczki graficzne wskazujące na stopnie trudności działań, ciekawostki. Opisano przypadki konkretnych osób wraz z krótkim uzasadnieniem ich ekologicznych wyborów, podano rzeczowe rady (niektóre z podziałem na kroki) i pomysły łatwe do zrealizowania (przy niektórych zaznaczono: Co możesz zrobić już dziś?). Pomocą służą przypisy końcowe, słowa kluczowe do wpisania w wyszukiwarkę internetową, a także przepisy na kosmetyki oraz… krakersy.

Rozstanie z plastikiem. Praktyczny przewodnik powinno być lekturą obowiązkową. Ponieważ przyszłość zależy od nas samych, ważne jest, by rozwiązania systemowe zostały poparte indywidualnym zaangażowaniem każdego człowieka.

Kup książkę Rozstanie z plastikiem. Praktyczny przewodnik

Zobacz opinie o książce Rozstanie z plastikiem. Praktyczny przewodnik