Recenzja książki: Powiem wam, co natura daje nam

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Coraz większego znaczenia nabierają znajdujące się w różnych produktach składniki naturalne. Dlaczego ich obecność jest tak ważna nie tylko dla życia i zdrowia, ale także dla środowiska? Tłumaczy to przystępny, łatwy do zrozumienia, bogato ilustrowany tekst, jaki kryje się na stronach całokartonowej publikacji Powiem Wam, co natura daje nam. Jeżeli, czytelniku, chociaż trochę wzbudzona została Twoja ciekawość, sięgnij po lekturę.

Pouczająca treść przykuwa uwagę od pierwszej strony. Wśród pytań rozpoczynających kolejne zagadnienia znalazły się: Dlaczego…?, Do czego…?, Kto…?, Co…?, Jakie…?, Jak…?, Skąd…? Czy…? Składające się na całość cenne wiadomości oraz ciekawostki pogrupowano w cztery zasadnicze działy: drzewa, pola, ziemia i zwierzęta. Na każdy z nich przeznaczono cztery kolejne strony. Tło pierwszych dwóch ze sobą sąsiadujących pokryto nasyconymi kolorami, a umieszczone na nim wyraźne ilustracje charakteryzują dane miejsce. Dwie kolejne, również sąsiadujące z sobą, otoczono barwną obwódką i zapisano na nich wiadomości przyporządkowane poszczególnym działom. Otwierane okienka kryją grafiki znakomicie uzupełniające treść.

Publikacja Wydawnictwa Jedność w interesujący sposób przedstawia powiązania między naturą a życiem człowieka. Wymieniając rzeczy i omawiając sprawy, z którymi dziecko spotyka się każdego dnia, Radka Piro pomaga mu poznawać otaczający świat, uwrażliwia na piękno przyrody, uczy właściwych zachowań oraz zachęca do działań przyjaznych dla środowiska. Dzięki autorce czytelnik zrozumie, dlaczego tak bardzo ważne są lasy; dowie się, co można zrobić z plonów uzyskanych z pól, ogrodów i plantacji; pozna rzeczy produkowane z materiałów wydobywanych spod ziemi; a także doceni zwierzęta za to wszystko, co człowiek im zawdzięcza. Ciekawie i z humorem zaprezentowana konkretna treść – przekazana w sposób zrozumiały nawet dla czterolatka – bawi oraz uczy, a mnożące się podczas lektury pytania znajdują zadowalające odpowiedzi. Ilustracje (barwne, piękne, zabawne, bogate w detale) autorstwa Anastasii Moshiny podnoszą atrakcyjność przekazu. Dodatkowe atuty to większy od przeciętnego format, twarda okładka oraz sztywne kartki z czternastoma otwieranymi okienkami, które dodatkowo angażują małego czytelnika, a także bezpieczne dla maluchów zaokrąglone rogi.

Powiem Wam, co natura daje nam to bardzo wartościowe kompendium wiedzy przyrodniczej. I to dla każdego.

Kup książkę Powiem wam, co natura daje nam

Zobacz opinie o książce Powiem wam, co natura daje nam
Autor
Księga zaklęć