Konsekwencje niekonsekwencji
Pismo Święte naucza, że spotkać głupca na swej drodze jest gorzej, niż potknąć się o niedźwiedzicę, która straciła potomstwo (Prz 17,12). Na złą drogę jest zejść bardzo łatwo, słuchanie podszeptów głupców i fałszywych przyjaciół potrafi przekreślić naszą przyszłość. Na wpływy szczególnie podatne są dzieci, ślepo wierzące i słuchające innych ludzi, czy nawet -przyjmujące za pewnik treści telewizyjnych reklam. Jeśli dzieci nie „zaprzyjaźnią się z mądrością”, nie zrozumieją jej idei i znaczenia, mogą za to drogo zapłacić w dorosłym życiu. Dlatego też rolą rodzica i pedagoga powinno być wskazanie właściwych metod postępowania, wartości, jakimi dzieci powinny się kierować, oraz wpojenie wiedzy dotyczącej odróżniania dobra od zła. Musimy towarzyszyć dzieciom w tym procesie poznawania świata, stosując zasadę konsekwencji wytyczających określone ścieżki zachowania.
Pomocą może w tym dziele służyć książeczka „Nieuchronne konsekwencje” Justyny Wacławik, będąca historią z morałem, dzięki której dzieci będą mogły wyciągnąć wnioski i zmodyfikować czy choć zastanowić się nad własnymi czynami. Autorka przedstawia nam sympatycznego Delfinka, mieszkańca głębi oceanu. Ten posłuszny rodzicom ssak stał się krnąbrny i niegrzeczny odkąd poszedł do szkoły. Tam często naśladował kolegów, by zwrócić na siebie ich uwagę, stał się również bardzo podatny na wpływy środowiska. Dlatego też, gdy koledzy z klasy namawiają Delfinka na wagary, lody i kino, zgadza się on bez zastanowienia. Już samo opuszczenie szkoły jest niedopuszczalne, a tu jeszcze koledzy naszego bohatera ukradli słodkości i weszli do kina bez biletu. Nie uważacie, że zasługują na karę? Musza ponieść konsekwencje, by - jak powiedział tata Delfinka - „serce umocniło się w czynieniu dobra”.
Ta prosta historia znakomicie oddaje ideę ponoszenia konsekwencji swojego postępowania, dzieci bowiem muszą być świadome, że tak jak dobre uczynki niosą ze sobą dobro, tak konsekwencje tych złych, są niezbyt przyjemne.
Książka „Nieuchronne konsekwencje” jest już trzecią publikacją z serii „Budowanie charakterów”, wspomagającą rodziców, dziadków bądź wychowawców w kształtowaniu młodego człowieka. Do bajki dołączony jest także mini-poradnik dla rodziców, w którym Ross Campbell uświadamia im, jak ważne jest obserwowanie poczynań młodego człowieka i bycie konsekwentnym. Dodatkowy zestaw pytań nawiązujących do tekstu nie tylko pozwoli nam powrócić do historii o Delfinkach, ale zmusi do refleksji nad czynami podwodnych zwierzątek i naszymi. Natomiast na pytanie „być czy nie być konsekwentnym” książka odpowiada stanowczo - być!
Książeczka ta to druga pozycja z serii „Budowanie charakterów”. Jest przeznaczona dla rodziców, dziadków lub wychowawców...
Ważne zadanie to pierwsza pozycja z serii „Budowanie charakterów”. Jest przeznaczona dla rodziców, dziadków lub wychowawców do wspólnego czytania...