Oniż wszyscy z Kisiela
Saga rodu Kisielewskich autorstwa Mariusza Urbanka pojawia się na rynku wydawniczym po raz wtóry, uzupełniona o dalsze dzieje rodziny Stefana „Kisiela” Kisielewskiego, a więc tuż po wspomnieniach Jerzego Kisielewskiego („Pierwsza woda po Kisielu. Wspomnienia rodzinne”, Warszawa 2014). Krystyna, Jerzyk i kolejne pokolenie… czyli właśnie „pierwsza woda po Kisielu” – dzieci Stefana Kisielewskiego kończą tę wielką, literacką podróż po Galicji, Krakowie, Wiedniu, Warszawie, Paryżu…
Mariusz Urbanek ma niezwykły dar słowa pisanego. Przenosi nas w dawne wieki, raczy anegdotami Kisiela i jego przyjaciół. Sam jest jakby z ducha galicyjskiego, lubującego się w gawędach i genealogicznych łamigłówkach. O Kisielewskich opowiada nam z czarem i sympatią. Wskazuje na nitki powiązań, sploty talentów, genotypy pasji, jakie w tej rodzinie rozwijały się przez lata i wieki, rozplatały i plotły na powrót, niczym na pięciolinii wielkiej partytury.
Ta rodzina wszak była… kuriozalnie uzdolniona, błazeńsko niezwykła, niczym ten Stańczyk krakowski, z dziada – pradziada w satyrze trwająca. I w życiowej mądrości jakiejś…
Dobrze jest sięgać sobie od czasu do czasu po Kisiela, jak kiedyś po Leca sięgano (też Galicjanera). „Rzeczy najmniejsze” a przecież… bezcenne.
Wielkie podziękowania należą się Wydawnictwu Iskry, które umożliwia nam literackie przygody z nietuzinkowymi pisarzami. A czyniąc to w sposób niezwykle wysmakowany edytorsko – pozwala nam, czytelnikom, cieszyć się książkowymi dziełami sztuki poligraficznej.
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2015-05-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię:
Maciej Dęboróg-Bylczyński
Baśnie Dolnego Śląska Mariusza Urbanka przywołują najpiękniejsze z legend i podań, które zrodziły się w murach i krużgankach śląskich zamków i pałaców...
Opowieść o życiu Jerzego Waldorffa, ostatniego barona PRL-u i strażnika narodowej pamięci, legendy polskiej krytyki muzycznej, człowieka, który...