Teatr Telewizji: "Słomkowy kapelusz" – zabawna farsa z XIX wieku

Data: 2023-01-02 11:13:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W Nowym Roku Telewizja Polska dalej promuje kulturę wysoką. Już dziś w cyklu Teatr Telewizji będziemy mogli obejrzeć wyjątkowy spektakl z 1995 roku. Decyzję o spektaklu podjęto w związku ze śmiercią Emiliana Kamińskiego.

Obrazek w treści  Teatr Telewizji: "Słomkowy kapelusz" – zabawna farsa z XIX wieku [jpg]fot. TVP

Słomkowy kapelusz to sztuka teatralna, która została napisana w 1851 roku przez francuskiego komediopisarza Eugene'a Labiche'a. Na język polski została przetłumaczona przez poetę Juliana Tuwima

Teatr Telewizji: Słomkowy kapelusz – opis 

Słomkowy kapelusz to farsa opowiadająca o poszukiwaniu włoskiego kapelusza słomkowego. Głównym bohaterem przedstawienia jest paryżanin – Fadinard. Mężczyzna w dzień zaślubin z Heleną Nonancourt wybiera się na poranną przejażdżkę za miasto. Jego koń niespodziewanie zjada tytułowe nakrycie głowy. Należało ono do pięknej Eleonory Beauperthuis. Kobieta zdjęła je podczas schadzki z oficerem. Znalazła się więc w potrzasku. Nie może wrócić do męża bez kapelusza.

Czytaj także: Co nowego w kinach? Premiery kinowe od 7 do 15 kwietnia 2022 roku

Kobieta pojawia się więc u głównego bohatera wraz ze swoim kochankiem. Żąda, by ten zwrócił jej zgubę. Dom Fadinarda w tym samym czasie zaczyna tętnić życiem. Zjeżdżają się do niego krewni z prowincji. Mężczyzna chce ich za wszelką cenę uniknąć, zgadza się więc na poszukiwania kapelusza. Dodatkowo okazuje się, że już wcześniej coś go z Eleonorą łączyło. Następnie wydarzy się mnóstwo przezabawnych komplikacji. Czy Fadinard znajdzie podobny słomkowy kapelusz? 

Teatr Telewizji: Słomkowy kapelusz – obsada

W spektaklu Słomkowy kapelusz udział wzięło wielu wspaniałych aktorów filmowych i teatralnych. W rolę Fadinarda wcielił się, zmarły niedawno, Emilian KamińskiZagrał w produkcjach takich jak: Kariera Nikosia Dyzmy, U Pana Boga w ogródku oraz U Pana Boga za miedzą. Mężczyzna użyczał także swojego głosu w dubbingu. Wiele osób kojarzy go z rolą Pumby z animacji Król Lew

Czytaj także: Co słychać w Petersburgu? Fragment książki „Człowiek pies" Marty Giziewicz

W pozostałych rolach plejada polskich gwiazd: Krzysztof Kowalewski, Bronisław Pawlik, Bohdan Łazuka, Marek Kępiński, Wojciech Cygan, Wiktor Zborowski, Artur Barciś, Wojciech Pokora, Justyna Sieńczyłło, Beata Ścibakówna, Anna Seniuk, Edyta Olszówka, Małgorzata Kożuchowska, Renata Dobrowolska, Arkadiusz Nader i inni.

Teatr Telewizji: Słomkowy kapelusz – gdzie zobaczyć? 

Sztuka w reżyserii Jerzego Gruza nagrana została w 1995 roku. Teraz będzie można ją obejrzeć w telewizji! Już dziś – 2 stycznia 2023 roku o godzinie 21:05 – spektakl zostanie wyemitowany na stacji TVP1.

Czytaj także: Wolnościowy raj, zmienia się totalitarną dyktaturę! – Kacza zupa

Niestety od premiery spektakl nie pojawił się na żadnej platformie streamingowej. Radzimy więc nie przegapić dzisiejszej emisji, zwłaszczazwłaszcza że powtórki również nie są zaplanowane.

Teatr Telewizji: Słomkowy kapelusz – książka 

Słomkowy kapelusz to przedstawienie, które powstało na bazie sztuki Eugene'a Labiche'a. Nie została ona jednak wydana w formie papierowej. W zamian więc polecamy Wam polskie dzieło, które określa się jako tragi-farsę. Chodzi o  Moralność Pani Duslskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej

Wyżej wspomniane dzieło można nabyć w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: teatr tv, teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;
 Bądź tak po prostu
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Pokaż wszystkie recenzje