„Sztuczna inteligencja” została polskim Słowem Roku 2023

Data: 2024-01-04 14:29:05 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

„Sztuczna inteligencja” — to wyrażenie, które wygrało w tegorocznej edycji plebiscytu na Słowo Roku.  Zdaniem językoznawców było to określenie, które najlepiej miało scharakteryzować ostatni rok w języku. 

Sztuczna inteligencja jako słowo rokufot. ilustracyjna / Pixabay

Jakiś czas temu poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2023, którym zostało „rel”. Jak się okazuje, wybrane przez językoznawców Słowo Roku jest zupełnie inne, choć – podobnie jak to młodzieżowe – odnosi się do zapożyczonego z angielskiego sformułowania. 

Sztuczna inteligencja to słowo roku 2023

4 stycznia po godz. 11:00 ogłoszone zostały wyniki plebiscytu na Słowo Roku 2023. To cykliczne wydarzenie organizowane przez Uniwersytet Warszawski pod patronatem Rady Języka Polskiego. Słowo roku wybierane było zarówno przez językoznawców, jak i internautów zgłaszających swoje propozycje.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja pomaga tworzyć okładki książek. Oto efekt współpracy AI i polskiego grafika

Jak się okazuje, wyborem jury została „sztuczna inteligencja”. Faktycznie, udostępnione w minionym roku narzędzia sztucznej inteligencji – takie jak chat GPT czy Bard – rozgrzały medialny dyskurs do czerwoności. Część przedstawicieli zawodów takich jak dziennikarze, pisarze czy copywriterzy obawiało się, że powszechność AI może nieść negatywne skutki dla ich działalności zawodowej. Z kolei nauczyciele obawiali się, że narzędzia sztucznej inteligencji mogą być nieuczciwie wykorzystywane przez uczniów np. do odrabiania prac domowych.

– Już dziś widać, że [sztuczna inteligencja] prowadzi do takich zastosowań, o jakich dotąd nam się chyba jeszcze nie śniło i trudno przewidzieć, dokąd nas ta technologia zaprowadzi – czytamy w komentarzu prof. Renaty Przybylskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego umieszczonym na stronie UW.

Prof. Marek Łaziński podkreśla natomiast, że sztuczna inteligencja była sformułowaniem, które szczególnie często pojawiało się w dyskursie i trudno byłoby je pominąć: 

– Wśród najczęstszych dwudziestowiecznych kolokacji rzeczownika inteligencja są nie tylko przymiotniki nieprzeciętna, emocjonalna czy właśnie sztuczna, ale i katolicka, postępowa czy wielkomiejska (za: nkjp.pl). To osobowe znaczenie inteligencji zanika, dziś najważniejsza jest sztuczna inteligencja. O tym, że zasłużenie została słowem (wyrażeniem) roku 2023, świadczy wykres frekwencji w mediach z ostatnich pięciu lat (za frazeo.pl) – dowiadujemy się. 

Posłanka i marszałek rotacyjny – oto słowa 2023 roku 

Poza „sztuczną inteligencją”, na drugim miejscu w rankingu jury uplasowało się słowo „wybory”, a na trzecim – „inflacja” oraz „posłanka”. Poza tym kapituła zgłosiła także wyrażenia takie jak „marszałek” rotacyjny, słowa „marsz” czy „ministra” oraz „patodeweloperka”. 

Czytaj także: Sztuczna inteligencja uczy się od pisarzy. Powieści były bezprawnie wykorzystywane przez AI 

Wybory językoznawców częściowo pokrywają się także z wyborami internautów, którzy swoje słowo roku mogli wybierać w internetowej ankiecie. W tym roku w plebiscycie oddano ponad 6 tysięcy głosów, a zwyciężyło słowo „wybory”. „Sztuczna inteligencja” też się pojawiła, ale dopiero na drugim miejscu. Z kolei na trzecim pojawiła się „inflacja”. Internauci proponowali również m.in. słowa „granatnik” i „referendum”.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;
 Bądź tak po prostu
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Pokaż wszystkie recenzje