Michael Gambon nie żyje. W jakich filmach zagrał aktor znany z roli Dumbledora?

Data: 2023-09-28 19:08:45 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W wieku 82 lat zmarł Michael Gambon, znany irlandzki aktor mocno kojarzony z rolą profesora Dumbledora w serii filmów o Harrym Potterze. Zmagał się on z zapaleniem płuc. 

 Michael Gambon - kadr z filmu Harry Potter i Zakon Feniksafot. fotos z filmu Harry Potter i Zakon Feniksa / mat. prasowe HBO Max

28 września 2023 roku zmarł Michael Gambon, o czym poinformowała jego rodzina. Aktor zachorował ostatnio na zapalenie płuc. W szpitalu pożegnała go jego żona Anne i syn Fergus. Głównie był on kojarzony z rolą Albusa Dumbledora, w ekranizacjach powieści J.K. Rowling. Mężczyzna jednak mógł się pochwalić naprawdę obszernym i wybitnym dorobkiem aktorskim. 

Kim był Michael Gambon?

Michael Gambon urodził się 19 października 1940 w Dublinie. To w jaki sposób udało mu się zadebiutować na scenie jest naprawdę fascynujące. Zaledwie 24 letni Gambon zdecydował się napisać list do Micheála Mac Liammóira, który prowadził teatr w Dublinie. W liście zawarł swój życiorys z całkowicie zmyśloną karierą teatralną. Dzięki temu został przyjęty. Zadebiutował w dramacie Williama Szekspira zatytułowanym Otello, gdzie zagrał Drugiego Dżentelmena. W 1965 roku zadebiutował również w filmie zainspirowanym wcześniej wspomnianym dziełem Szekspira. 

Następnie został zauważony przez Laurence'a Oliviera, który zaangażował go do zespołu National Theatre Company. Na przestrzeni kolejnych lat aktor często występował na deskach teatrów, udało mu się nawet trafić na londyński West End i nowojorski Broadway. Był również angażowany do wielu filmów i seriali.

Dopiero w 2004 roku otrzymał rolę, z którą dziś jest kojarzony. W trzeciej części filmowej sagi o młodym czarodzieju – Harry Potter i więzień Azkabanu – wcielił się on w postać Albusa Dumbledora, zastępując przy tym zmarłego w 2002  Richarda Harrisa. Michael Gambon pojawił się we wszystkich późniejszych częściach serii, takich jak: Harry Potter i Czara Ognia, Harry Potter i Zakon Feniksa, Harry Potter i Książę Półkrwi, Harry Potter i Insygnia Śmierci: część I oraz Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II.

Na przestrzeni całej swojej kariery Michael Gambon zdobył cztery nagrody BAFTA, trzy Oliviera i dwie Screen Actors Guild Awards. W 1998 roku został uhonorowany tytułem szlacheckim za swoje zasługi dla dramatu. To wyróżnienie przyznała mu sama królowa Elżbieta II. 

W jakich jeszcze filmach grał Michael Gambon?

Chociaż dziś wielu osobom Michael Gambon kojarzy się głównie z serią filmów o Harrym Potterze, to jednak na swoim koncie ma on wiele produkcji, o których warto pamiętać. Jeszcze przed przejęciem roli Albusa Dumbledora, zagrał w głośnych produkcjach takich jak Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek, Miłość i śmierć w Wenecji, czy Informator. W 1999 roku mogliśmy go oglądać w mini serialu BBC – Żony i córki. Sporo mówiło się również o filmie Jeździec bez głowy, gdzie występował również Johnny Depp oraz Christina Ricci. 

W 2001 roku wcielił się w postać Williama McCordle'a w filmie Gosford Park, który zdobył Oscara za Najlepszy scenariusz oryginalny. Grał Premiera w głośnej komedii Ali G. Mogliśmy go także oglądać u boku Daniela Craiga w produkcji Przekładaniec

Po wystąpieniu w Harrym Potterze, w 2004 roku, kariera Michaela Gambona nabrała tempa. W 2006 roku pojawił się on w dramacie historycznym zatytułowanym Głos wolności, a także w horrorze Omen. BBC dalej chętnie go angażowało do swoich seriali, dzięki czemu mógł on wcielić się w postać Thomasa Holbrooka w produkcji Życie w Cranford, a także Pana Woodhouse'a w Emmie. 

Zdecydowanie jedną z najpopularniejszych produkcji, w jakich Gambon wystąpił, było Jak zostać królem. Film zdobył aż cztery Oscary w 2011 roku. Następnie mogliśmy go jeszcze oglądać w produkcjach takich jak: Księga ocalenia, Ósma strona, Kwartet, Małe kobietki z 2017 roku, Kingsman: Złoty krąg, czy Johnny English: Nokaut. Po raz ostatni na wielkich ekranach wystąpił on w 2019 roku, w dramacie biograficznym Judy

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;
 Bądź tak po prostu
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Pokaż wszystkie recenzje