Książki fantasy - czym są i jakie pozycje warto znać?

Data: 2022-12-20 13:48:18 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Autor X
udostępnij Tweet

Obrazek w treści Książki fantasy - czym są i jakie pozycje warto znać? [jpg]

Czytanie książek to jedno z bardziej popularnych hobby. Dobre książki nie tylko zapraszają czytelnika do swojego świata, pełnego różnorodnych bohaterów, miłości, niezwykłego życia, ale także rozbudzają wyobraźnię. Jeśli jesteś wielbicielem przygody, niemal każda książka może ci ją zaoferować, ale najlepsze są książki o przygodach i fabule nie z tego świata! Akcja powieści, która może być najbardziej fascynująca obejmuje książki fantasy. Co oferują dokładnie powieści fantasy? Jakie książki fantastyczne warto znać? Czy najlepsze książki fantasy są autorów zagranicznych? Poznaj fascynujący i magiczny świat fantasy.

Od wróżek i dziwożon do niezapomnianych serii, czyli czym jest fantasy i skąd się wzięło?

Na całym świecie istnieje wiele kategorii literatury, a fantastyka to jeden z popularniejszych. Każdy z nas może czytać książki kryminalne, przygodowe, romanse, ale tam, gdzie akcja powieści toczy się w niezwykłym, nierealnym, odmienionym od nas świecie - jest coś zdecydowanie bardziej fascynującego. Może dlatego tak lubimy mity?

To właśnie wszelkie bajki, ludowe podania, mitologie lokalne, dawne pogańskie wierzenia, doniesienia o bogach, wróżkach, demonach, trollach, elfach i innych niezwykłych stworzeniach, sprawiły, że niejeden autor zaczerpnąć swoją inspirację z tego źródła, aby stworzyć dzieło niezwykłe. Na przykład Jakub Ćwiek w serii powieści "Kłamca" inspiruje się wierzeniami wikingów, a w znanym niemal wszystkim Wiedźminie znajdziemy chociażby driady czy elfy.

Żeby zrozumieć, czym jest fantasy, musimy powiedzieć sobie czym jest fantastyka, bo te terminy często używamy zamiennie. Fantastyka to gatunek literacki, w którym fabuła posiada elementy związane np. z magią. Ważne jest, że miejsce zdarzeń w tych książkach nie jest rzeczywiste, a obejmuje nowy, niemal alternatywny świat, stworzony przez danego autora. Do znanych podgatunków fantastyki należą właśnie fantasy, a także science fiction czy horror.

Cechy dobrej opowieści z gatunku fantasy

Jak rozróżnić gatunek fantasy? Jak już wspomniano, są to książki, w których autor tworzy odrębny, wykreowany świat, inny niż nasz rzeczywisty. Często w tym świecie panują odrębne zasady fizyczne, różne przestrzenie czasowe itp. Możesz w nich znaleźć magiczne przedmioty, fantastyczne postaci i wiele magii.

Bardzo często książki fantasy, z racji swojego pochodzenia, sięgają po dawne wierzenia, obyczaje czy legendy. Inspirują się nimi i są przetwarzane lub wykorzystywane przez autora.

W książkach fantasy najczęściej mamy do czynienia z uniwersalnymi problemami walki dobra ze złem oraz bohaterem, którego celem jest uratowanie świata przed jakąś zagładą.

Dzieła sławne, czyli fantasy książki, które warto przeczytać

Zaczynając swoją przygodę z fantastyką - można się pogubić w mnogości różnych propozycji, oferowanych czytelnikom. Autorów jest wielu - skąd zatem wiadomo, jakiego wybrać? Jakie fantasy książki zdecydowanie warto przeczytać?

Najlepsze książki niekoniecznie pochodzą zza granicy. Również w Polsce mamy wielu przedstawicielu nurty fantastycznego, których warto znać. Zaliczają się do nich m.im. Andrzej Ziemiański, Andrzej Pilipiuk, Andrzej Sapkowski, Aneta Jadowska.

Z tytułów klasycznych, jakie zdecydowanie warto znać są m.in. Władca pierścieni, Opowieści z Narnii, saga Pieśni Lodu i Ognia, Cykl Inkwizytorski Jacka Piekary, Opowieśći z Meekhańskiego Pogranicza Roberta M. Wegnera, książki Neila Gaimana tj. Nigdziebądź lub Amerykańscy Bogowie, cykl Pan Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza, Cykl demoniczny Petera V. Bretta, Mroczna wieża Stephena Kinga, zbiory opowiadań Sezon Burz Sapkowskiego lub jego Wiedźmin ( z książkami takimi jak Chrzest Ognia, Wieża Jaskółki, Czas Pogardy, Pani Jeziora, Krew Elfów).

Zachęcam cię także do samodzielnego poszukiwania ciekawych książek z gatunku fantasy. Natrafienie na niesamowitą serię, pełną przygód, orków i niezwykłych stworzeń, może naprawdę sprawić wiele przyjemności.

 

 

Tagi: sponsorowany,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje