Gierek – film o Polsce czasów I sekretarza KC PZPR

Data: 2021-08-26 13:50:27 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Na październik przewidziana jest premiera polskiego filmu biograficznego. Będzie on przybliżać postać I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. 

Obrazek w treści Gierek – film o Polsce czasów I sekretarza KC PZPR  [jpg]

Film nosi tytuł Gierek i jest biograficznym dramatem obyczajowym. Autorzy poza historią I sekretarza przemycili w filmie również zupełnie inne treści. Jakie? Co na ten moment wiemy o filmie? 

Gierek – opis filmu

Film Gierek to produkcja polska, która przedstawia historię życia I sekretarza KC PZPR w latach 1970-80. Filmowe dzieło jednak nie skupia się tylko na postaci, którą obecnie wielu wspomina z rozrzewnieniem. Ważnym aspektem fabuły jest również przedstawienie stylu życia dawnych lat i pewnych zmian, które miały miejsce w naszym kraju wraz z pojawieniem się tego polityka.

Czytaj również: Gierek, pierwszy zwiastun nowego polskiego filmu przedstawiający pierwszego sekretarza PZPR. Oto sylwester lat 70-tych

„Gierkowskie” czasy przyniosły nie tylko zmiany w kraju, wiele inwestycji i związanych z tym finansowych konsekwencji. Miały wówczas miejsce także zmiany w samym narodzie, a szczególnie w kobietach. Te przeobrażania postarali się przenieść na ekran twórcy produkcji. Przedstawili oni Polskę niezwykle „kolorową”. Kobiety lat 70 i 80-tych zaczęły ubierać się bardzo barwnie, chętniej sięgały po wesołe ubrania, częściej zaglądały do babcinych szaf. Można było to zauważyć na ulicach, z których zniknęły szare i nijakie stroje, w których chodzono za czasów Gomułki.  

Gierek – obsada filmu

W obsadzie polskiego filmu biograficznego w tytułowej roli Gierka wystąpił Michał „Misiek” Koterski, który do roli przytył aż 17 kilogramów! Aktora kojarzymy z ról w takich produkcjach jak: 7 uczuć, Swingersi, Dzień świra, Pech to nie grzech czy Porady na zdrady. W roli jego żony, Stanisławy Gierek, zobaczymy Małgorzatę Kożuchowską, znaną z roli w serialu Rodzinka pl., serii filmów Kiler czy z filmu Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie.

W pozostałych rolach zobaczymy inne sławne nazwiska: Rafał Zawierucha, Jan Frycz, Nicole Bogdanowicz, Jakub Józefowicz, Ewa Ziętek, Natalia Lesz, Klaudia Halejcio. Reżyserem filmu jest Michał Węgrzyn, który ma na swoim koncie filmy: Proceder, Zaszumiał, powiał, Pojechał, Zobaczył, Wściekłość.

Gierek – gdzie obejrzeć?

Produkcja trafiła do kina w październiku 2021 roku. Teraz produkcja trafi do telewizji. Film Gierek zobaczyć będzie można w poniedziałek, 5 czerwca 2023 r. o godz. 20:00 na antenie stacji Polsat.

Czytaj także: 16 przecznic – Przejście na emeryturę będzie niezwykle trudne!

Powtórka wyemitowana zostanie w piątek, 9 czerwca 2023 r. o godz. 22:20. Film zobaczyć można także na platformach streamingowych. 

Gierek – opinie o filmie 

Film Gierek może zaciekawić przede wszystkim widzów lubiących filmowe biografie znanych ludzi. W produkcji odnajdą się także ci, którzy pamiętają te czasy, którzy przeżywali w tym czasie swoją młodość, pierwsze miłości i szalone, kolorowe chwile. Może być to powrót do wspomnień, a także ponowne ujrzenie świata "w zupełnie starym stylu", jak niegdyś śpiewała Urszula Sipińska.

Czytaj również: Pitch Perfect. Muzyczne szaleństwo

Jest to także doza prawdy historycznej, która może być pewną lekcją dla młodszego pokolenia. W filmie znajdą coś dla siebie zwolennicy biografii, ale i dramatu, szczególnie tego obyczajowego, który obrazuje Polaków i ich życie w latach 70 i 80. 

Gierek – książki

Film Gierek to produkcja powstała na własnym scenariuszu, ale bazująca na biografii Edwarda Gierka i czasach, w jakich żył. Polecamy zatem książkę biograficzną o tytule Gierek, przedstawiającą postać Edwarda Gierka na przestrzeni wielu lat jego życia. 

Książkę „Gierek” można kupić taniej poniżej:

Tagi: filmy biograficzne,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Film
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje