Co czytać w wakacje? Największe bestsellery, hity wydawnicze i poradniki

Data: 2023-06-16 11:38:31 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Co czytać w wakacje? – to pytanie w najbliższych dniach zapewne zadawać sobie będą wszyscy planujący krótszy lub dłuższy urlop. Również ci, którzy w wakacje zostaną w mieście z pewnością wieczory i pochmurne dni spędzą przy książce. Po jakie książki warto sięgnąć? Co warto przeczytać? Dziś mamy dla Was trzy propozycje, idące nieco pod prąd panującym obecnie modom. 

Czytanie w wakacje fot. Pixabay

Największy hit wydawniczy ostatnich lat

Nie da się ukryć, że seria Rodzina Monet jest najgorętszą propozycją wydawniczą ostatnich miesięcy i na trwale wpisała się już w krajobraz czytelniczych mód. Kierowana do nastoletnich czytelników powieść Rodzina Monet. Skarb błyskawicznie podbiła serca wielu osób. Tak wielu, że podczas ostatnich targów książki do autorki, Weroniki Marczak ustawiła się rekordowo długa kolejka. 

Sama pisarka wspięła się na szczyty popularności przede wszystkim za sprawą tekstów publikowanych na platformie Wattpad, gdzie doczekały się one kilku milionów odsłon. W tej sposób Weronika Marczak stała się jedną z najpopularniejszych autorek na Wattpadzie. Jej książka reklamowana jest hasłem Zagubiona i odnaleziona jesteś jak skarb.  

Rodzina Monet. Skarb opowiada o nastoletniej Hailie Monet, która w wyniku wypadku samochodowego traci mamą i babcię, które były najważniejszymi osobami w jej życiu. Dotąd żyła w może niezbyt bogatym, ale z pewnością obfitującym w miłość i wzajemną empatię domu. Teraz musi przeprowadzić się do Pensylwanii, do opływającej w luksusy willi. Tam jej sublokatorami będzie kilku mężczyzn, zimnych, obcych, odpychających, nie pozwalających sobie na bliskość z piętnastolatką. 

Kim są? Will, Vincent, Dylan, Shane i Tony są starszym rodzeństwem dziewczyny, jednak nasza bohaterka nie miała pojęcia o tym, że oni istnieją. Hailie tęskni za mamą, nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, a życia nie ułatwia jej fakt, że bracia nie potrafią się z nią porozumieć. Dziewczyna ma pieniądze, opływa w luksusy, chodzi do najlepszej szkoły, ma najwspanialsze ubrania oraz doskonały szkolny mundurek. Nie zmienia to jednak faktu, że czuje się boleśnie samotna, a dodatkowo przygnębiają ją tajemnice, które skrywają bracia. Czy uda jej się je odkryć? Czy w obcym świecie znajdzie bratnią duszę? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po książkę Rodzina Monet. Skarb

Weronika Marczak zdobyła tytuł Pisarki Roku 2022 w plebiscycie Bestsellery Empiku. Po jej książki sięgają przede wszystkim nastolatki, jednak Rodzina Monet ma potencjał, by stać się nowym Harrym Potterem – cyklem, który znał będzie prawie każdy.

Poradniki na wakacje?

Czy wakacje to dobry czas, by pracować? Tak – zwłaszcza nad samym sobą! Pomoże w tym książka Nic mnie nie złamie, która pomaga pokonać przeciwności losu i zapanować nad swoim umysłem. Najlepszą rekomendacją, by po nią sięgnąć, jest fakt, że sprzedała się już w ponad 4 milionach egzemplarzy, to więc wielki wydawniczy hit z zagranicy. 

Dave Goggins, autor książki, to amerykański biegacz, który potrafi pokonać wszelkie przeciwności losu. Bieganie po górach jest ogromnie wymagającym sportem, potrzebna jest tu wielka siła woli, wytrzymałość. By przygotować się do biegu górskiego, trzeba wykonać setki morderczych treningów. Ludzie, którzy są na to gotowi – jak Dave Goggins – stać się mogą inspiracją dla każdego z nas. Ale Nic mnie nie złamie to książka nie tylko dla biegaczy. To propozycja dla wszystkich, którzy w codziennym życiu mierzą się z rozmaitymi wyzwaniami. To książka, która pokazuje, że determinacja i wiara w siebie pomagają osiągać cele – niezależnie od tego, czy chodzi o uczestnictwo w triatlonie, realizacja nowego projektu w pracy, czy też... wybudowanie domu. 

David Goggins udziela w swej książce wielu porad, jak „przeprogramować swój mózg". Jak nauczyć się akceptować ból oraz strach, by wzmocnić swój charakter. Autor uczy, jak każdego dnia poprawiać osiągane przez siebie wyniki, a także jak być coraz lepszym – w sporcie, pracy, czy w życiu. Goggins przeszedł niesamowitą drogą od wielkiej biedy, bycia dyskryminowanym, nękanym, do statusu jednego z najwybitniejszych sportowców na świecie. Warto ją prześledzić i wykorzystać jego doświadczenia w realizacji własnych celów. 

Nawyki zmieniają życie

Czy łatwo jest zmienić swoje życie? Najnowsze badania naukowców pokazują, że tak – oczywiście, o ile właściwie się do tego zabierzemy. Pomoże w tym książka Atomowe nawyki, która pokazuje, jak bez bólu i trudności osiągać więcej i wprowadzić zmiany, które zaowocują w przyszłości. Co ciekawe, metoda przedstawiona przez autora, jest poparta doświadczeniami badaczy. 

Atomowe nawyki uczą, jak pozbyć się złych przyzwyczajeń. Autor oparł swoją metodę na bardzo prostym modelu, zgodnie z którym na nawyk składają się cztery kroki: wskazówka, pragnienie, reakcja oraz nagroda. Stworzył też podstawowe prawa, które decydują o zmianie naszego zachowania. Autor podkreśla, że o naszych codziennych wyborach decydują zarówno bodźce płynące z zewnątrz, jak i nasze własne emocje. James Clear podkreśla, że, by zmienić przyzwyczajenia, trzeba uwzględnić oba powyższe rodzaje bodźców. 

Publikację polecają liczni ludzie sukcesu. Jest wśród nich prezes Empiku, wybitny psycholog Jacek Santorski, trener mentalny Jakub Bączek. Jednak Atomowe nawyki napisane są w tak przystępny sposób, że z lektury skorzystają również zwyczajni ludzie, bez przygotowania czy wykształcenia w zakresie psychologii. 

Ważne jest to, że zgodnie z dowodami przestawianymi w książce, zarówno zwycięzcy, jak i przegrani mają dokładnie te same cele, większość z nich próbuje je również realizować w podobny sposób. Dlaczego niektórym się udaje, a inni ponoszą klęskę? Dlaczego jedni bez problemu codziennie wychodzą na treningi, osiągają sukcesy w pracy, inni zaś męczą się i zamiast działać, tracą czas? Według autora decydują o tym właśnie nawyki i to, jak zwycięzcy uczą się je wykorzystywać w drodze do sukcesu. 

Oprócz konkretnych porad, w książce znajdziemy inspirujące przykłady, potwierdzające niezwykłą teorię autora i pokazujące, jak małymi krokami dojść do wielkich rzeczy. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;
 Bądź tak po prostu
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Pokaż wszystkie recenzje