Co będziemy czytać tej jesieni? Oto bestsellery ostatnich tygodni!

Data: 2023-09-04 13:01:30 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Minione wakacje obfitowały w interesujące premiery, w wielkie wydawnicze hity, kontynuacje popularnych serii. W lipcu i sierpniu sięgaliśmy po książki ulubionych autorów, kupowaliśmy kieszonkowe wydania bestsellerów ostatnich miesięcy, zapełnialiśmy czytniki nowymi e-bookami. Ale wśród bestsellerów było też kilka zaskoczeń, książek należących do gatunków, które nieczęsto trafiają na szczyty zestawień sprzedaży. Przyjrzyjmy się przez chwilę książkowym przebojom ostatnich miesięcy.

Bestsellery 2023. Nowości książkowe i wydawnicze Image by JayMantri from Pixabay

Opowieść o naszych prababciach

Jednym z nich jest z pewnością książka Joanny Kuciel-Frydryszak Chłopki. Opowieść o naszych babciach. Autorka wydała już inną książkę opowiadającą o losie kobiet żyjących na wsi i z wsi pochodzących. Część z nich wyjeżdżała przed wiekiem do miast, by pracować w domach bogatych państwa (opowiada o nich publikacja „Służące", tej samej), ale przecież nie wszystkie decydowały się na opuszczenie rodzinnych wiosek. Inne, siostry i matki późniejszych służących, pozostawały w chłopskich chałupach, pracując przez cały dzień. Były gospodyniami, mamkami, harowały całymi dniami w folwarkach czy u bogatszych chłopów. Ich pragnienia były proste. Jedne chciały mieć własne łóżko, porządne buty, inne – po prostu chodzić do szkoły. Marzyły o posagu, który gwarantowałby im dobre zamążpójście. Robiły, co mogły, by utrzymać siebie i bliskich. Wiele z nich do końca nie nauczyło się czytać ani pisać.

Czy to opowieść o pradziejach? Nie, to historia naszych babek i prababek. Poruszająca, porażająca, szokująca, oddająca głos kobietom, które nigdy nie opowiedziały swoich historii. Warto sięgnąć po tę książkę.

Historia twórcy bomby atomowej

Oppenheimer Kaia Birda i Martina J. Sherwina również zapewne nie stałby się tak wielkim hitem sprzedaży, gdyby nie kino. Gdyby nie fakt, że w te wakacje miała miejsce premiera filmu Oppenheimer, opowiadającego o życiu twórcy bomby atomowej. Jego reżyserem jest Christopher Nolan, twórca takich kinowych przebojów, jak chociażby „Incepcja”. Dodatkowo zamiast rywalizować ze sobą, twórcy dwóch wakacyjnych kinowych hitów – filmu Barbie i Oppenheimer zdecydowali się oprzeć kampanię reklamową na tej samej dacie premiery. W efekcie część osób zdecydowała się obejrzeć i o wiele lżejszy film o popularnej lalce, i kinową biografię, którą ogląda się jak najlepszy thriller, choć przecież thrillerem nie jest.

Książka Oppenheimer pozwala bliżej poznać Roberta Oppenheimera. Człowieka, który zmienił bieg historii. Stworzona przez niego bomba atomowa została zrzucona na Hiroszimę. Wówczas Oppenheimera znano za najwybitniejszego naukowca. Tyle że on sam nigdy nie przestał zmagać się z jarzmem konsekwencji swoich odkryć. Do końca życia musiał pamiętać o ludziach, którzy zginęli w wyniku wybuchu bomby atomowej. Gdy uświadomił sobie, co się stało, gwałtownie protestował przeciwko dalszym badaniom, mającym na celu rozwój broni atomowej. Nie akceptował prób stworzenia bomby wodorowej. Uważał, że wojna nuklearna jest tak wielkim niebezpieczeństwem dla ludzkości, że broń tego typu nigdy nie powinna być stosowana. Żaden człowiek nie powinien dysponować taką potęgą.

Kai Bird i Martin J. Sherwin ukazują losy Oppenheimera, a także czasy, w jakich przyszło mu żyć. Dzięki temu głównego bohatera książki dużo łatwiej i pełniej można zrozumieć. Autorzy publikacji otrzymali za swą pracę nagrodę Pulitzera – nie może być lepszej rekomendacji.     

Nowa powieść Remigiusza Mroza

Trzecia książka, która zagościła na szczytach list bestsellerów minionych wakacji, stała się hitem wydawniczym na długo przed premierą. Przyczyna jest prosta: jej autorem jest Remigiusz Mróz, bestsellerowy pisarz, twórca serii o niepokornej prawniczce Joannie Chyłce i komisarzu Wiktorze Forście. Jeśli dodać, że tych dwoje bohaterów ponownie spotyka się na łamach powieści Widmo Brockenu, sukces książki wydaje się przesądzony.

Tym, którzy nie czytali poprzedniej powieści o Forście, Przepaści, przypomnijmy, że życie głównego bohatera bardzo się zmieniło. Wypadek na Zawracie sprawił, że Forst przeprowadził się do Krakowa, gdzie stworzył rodzinę z Dominiką i jej dziećmi. Wiedział, że nigdy nie będzie już biegał po górach, nawet chodzenie przysparzało mu niejaką trudność. Nie chciał każdego dnia oglądać tatrzańskich szczytów – to wśród nich przeżył najgorsze chwile swojego życia. Chciał zapomnieć. Ale góry są wieczne. I pamiętają.

W Tatrach dochodzi do kolejnej zbrodni. W dodatku wszystkie poszlaki wskazują, że osobą odpowiedzialną za jej popełnienie jest właśnie Wiktor Forst. Czy byłemu komisarzowi uda się oczyścić swoje dobre imię? Czy zdecyduje się powrócić w Tatry? I jak dalej potoczą się jego losy? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po najnowszą książkę Remigiusza Mroza. Widmo Brockenu czeka w księgarniach.

To, oczywiście, nie wszystkie wielkie hity wydawnicze ostatnich miesięcy. Nie tylko nastoletni czytelnicy chętnie sięgają po Rodzinę Monet. Bestsellerami stały się Moja wina oraz Twoja wina Mercedes Ron. Wciąż na topie pozostaje Katarzyna Barlińska (Pizgacz, P.S. Herytiera). Warto więc być na bieżąco, bo wśród nowości książkowych każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;
 Bądź tak po prostu
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Pokaż wszystkie recenzje