Olga Tokarczuk, Pizgacz i „Heartstopper”. Oto nominacje do Bestsellerów Empiku 2022

Data: 2023-01-12 13:45:51 | Ten artykuł przeczytasz w 14 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

10 stycznia poznaliśmy tytuły nominowane do nagród najlepiej sprzedających się książek, filmów i muzyki w sklepach Empik i na Empik.com. Wśród wyróżnionych twórców literatury znalazła się noblistka Olga Tokarczuk, popularna wśród młodzieży Katarzyna Barlińska, znana pod pseudonimami P.S. Heryteria oraz Pizgacz, a także Szczepan Twardoch ze swoją nową książką Chołod

Obrazek w treści Olga Tokarczuk, Pizgacz i „Heartstopper”. Oto nominacje do Bestsellerów Empiku 2022 [jpg]fot. Jacek Kurnikowski/AKPA/Bezpłatne materiały prasowe / gala Bestsellery Empiku 2021

Bestsellery Empiku to znana od wielu lat nagroda, która co roku wręczana jest twórcom najlepiej sprzedających się w Empiku książkom, filmom i muzyce. Od kilku lat w ramach nagrody honorowani są nie tylko pisarze bestsellerowi, ale również wyłonieni przez jury. 

Bestsellery Empiku 2022 – nominacje 

We wtorek, 10 stycznia, ujawniono, kto nominowany jest do nagrody popularnej sieci. Twórców literatury wyszczególniono w następujących kategoriach: literatura piękna, kryminał i thriller, literatura obyczajowa, literatura polska dla dzieci, young adult oraz odkrycia Empiku. Poniżej przedstawiamy nominacje w poszczególnych kategoriach dla rynku książki.

Literatura piękna

W tej kategorii wyróżnić należy przede wszystkim Szczepana Twardocha oraz Olgę Tokarczuk. Twardoch nominowany jest za swoją najnowszą książkę Chołod, której głównym bohaterem jest Konrad Widuch. Z kolei noblistka, o której głośno zrobiło się latem za sprawą wypowiedzi o braku potrzeby „docieraniu pod strzechy”, ma szansę otrzymać nagrodę za Empuzjon – powieść, której akcja dzieje się w 1913 roku w uzdrowisku na Dolnym Śląsku. 

Pełna lista nominowanych w kategorii literatura piękna poniżej: 

Kryminał i thriller

Druga kategoria literacka to ta poświęcona kryminałom oraz thrillerom. W przeciwieństwie do literatury pięknej, w tej kategorii przewagę mają twórcy rodzimi. Jak co roku, swoją nominację otrzymał Remigiusz Mróz – tym razem za publikację Projekt Riese. Oprócz niego szansę na nagrodę ma również Katarzyna Bonda oraz Marcin Meller, których nowe książki ukazały się w minionym roku na rynku. 

Poniżej pełna lista nominowanych: 

Literatura obyczajowa

Barbara Wysoczańska to jedyna polska autorka, która ma szansę otrzymać Bestsellera Empiku 2022 za swoją ubiegłoroczną powieść w kategorii literatura obyczajowa. Oprócz niej nominacje otrzymały największe zagraniczne nazwiska, m.in. Colleen Hoover i Nicholas Sparks.

W tej kategorii nominowano:

Literatura polska dla dzieci

W ubiegłym roku w nowej roli zadebiutował Zygmunt Miłoszewski, który tym razem stworzył powieść przeznaczoną dla młodszych czytelników, tym samym zdobywając nominację w kategorii literatura polska dla dzieci. Oprócz niego w tej samej kategorii nominowana została m.in. Justyna Bednarek za kolejną część swojej kultowej serii o dziesięciu skarpetkach oraz Beata Sabała-Zielińska za publikację TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka.  

Poniżej lista wszystkich nominowanych: 

Young adult

Osobną kategorię stanowią zaś książki dla młodzieży, a konkretnie – powieści z nurtu literatury Young adult. To właśnie do tej kategorii trafiła druga część komiksów Alice Oseman z serii Heartstopper. Komiksy w ubiegłym roku cieszyły się ogromną popularnością za sprawą serialu Netflixa, który niebawem doczeka się kontynuacji w postaci kolejnego sezonu. Inną nominowaną jest zaś Pizgacz – młoda autorka, która zadebiutowała na Wattpadzie cyklem Hell

Oto nominowani w kategorii young adult: 

Odkrycia Empiku 2022 – literatura

Z kolei wśród wybranych przez jury Empiku kategorii „Odkrycia” znalazły się Wiktoria Bieżuńska za książkę Przechodząc przez próg, zagwiżdżę (Wydawnictwo Cyranka), Anna Goc za Głuszę (Dowody na istnienie), Olga Górska za publikację Nie wszyscy pójdziemy do raju (Wydawnictwo Drzazgi), Karolina Lewestam za książkę Pasterze smoków. Rodzice kontra świat (Wydawnictwo Czarne) oraz Ishbel Szatrawska za Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia (Wydawnictwo Cyranka). 

Bestsellery Empiku 2022 – kto dostanie?  

Oprócz tego w kategorii muzyka nominowany został popularny w ubiegłym roku brytyjski wokalista Harry Styles, nagrodę w kategorii POP i rock ma także Agnieszka Chylińska, piosenkarka, autorka książek dla dzieci i jurorka w programie Mam talent, a także Sanah, która pod koniec ubiegłego roku zaprezentowała swoją muzyczną wersję znanych utworów poetyckich, w tym m.in. Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. 

Podczas wydarzenia nie zabraknie także miejsca dla twórców kina. Nominowany będzie Patryk Vega za jedną z ostatnich produkcji, a także twórcy filmu Żeby nie było śladów na podstawie głośnego reportażu Cezarego Łazarewicza. Wśród nominowanych znalazł się także Wojciech Smarzowski za najnowsze Wesele, wyróżniono również ekranizację książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju

Bestsellery Empiku 2022 – kiedy rozdanie nagrody? 

Informacje o nominowanych do Bestsellerów Empiku 2022 ogłoszono 10 stycznia, a niecały miesiąc później w Warszawie odbędzie się uroczysta gala z udziałem twórców. Wydarzenie odbędzie się dokładnie 7 lutego 2023. 

Bestsellery Empiku będzie można oglądać w mediach społecznościowych Empiku, a także w telewizji.

Tagi: bestsellery empiku,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Film
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;
 Bądź tak po prostu
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Pokaż wszystkie recenzje