W gąszczu kłamstw

Naomi Shaw wierzyła kiedyś w magię. Dwadzieścia dwa lata temu ona i jej dwie najlepsze przyjaciółki, Cassidy i Olivia, spędziły lato, wędrując po lesie, wyobrażając sobie świat ceremonii i cudów. Nazywały to zabawą w boginie.

Lato skończyło się nagle, gdy Naomi została zaatakowana. Cudem przeżyła siedemnaście ran kłutych i zidentyfikowała mężczyznę, który ją skrzywdził. Zeznania dziewcząt doprowadziły do ujęcia seryjnego mordercy, poszukiwanego za odebranie życia sześciu osobom. Były bohaterkami.

I oszukały wszystkich.

Przez dziesięciolecia przyjaciółki skrywały tajemnicę, dla której warto było zabić. Ale teraz Olivia chce o tym opowiedzieć, a Naomi postanawia dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w lesie – bez względu na to, jak niebezpieczna okaże się prawda.

SĄCZĄCE SIĘ NAPIĘCIE SPRAWI, ŻE NIE BĘDZIECIE MOGLI ZŁAPAĆ TCHU. INTENSYWNY, PEŁEN INTRYG I KŁAMSTW THRILLER. NIE MOGŁAM ODERWAĆ SIĘ OD LEKTURY! Alicja Sinicka

TA POWIEŚĆ OSZAŁAMIA. MROCZNA, MOCNA ORAZ TAK ZAKRĘCONA I PRZESZYWAJĄCA JAK PLĄTANINA CIERNI. Riley Sager

Informacje dodatkowe o W gąszczu kłamstw:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2024-03-13
Tytuł oryginału: What Lies in the Woods
Tłumaczenie: Elżbieta Pawlik

Kup książkę W gąszczu kłamstw

Opinie o książce - W gąszczu kłamstw

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,
Dla trzech dziewczynek - Naomi, Cassidy i Olivii świat był pełen magii. Czuły się starożytnymi boginiami. Las, po którym często wędrowały, był ich światynią. Jednak pewnego dnia magię przerwała bardzo brutalna przemoc. Naomi została zaatakowana. Cudem przeżyła wiele ciosów nożem. Trzy dziewczynki wskazały jako napastnika człowieka, który był poszukiwany za sześć innych morderstw. Został ujęty. Minęły lata. Dziewczynki stały się kobietami. Jednak po śmierci seryjnego zabójcy media zaczynają się interesować sprawą sprzed lat. Niestety słusznie. Trzy dziewczynki kryły bowiem bardzo mroczne sekrety. Czy rzeczywiście to skazany zaatakował Naomi? Kim była czwarta bogini? Co tak naprawdę zdarzyło się w lesie? Zapraszam na podróż w głąb wyjątkowo mrocznego lasu. dr Kalina Beluch
Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2024-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2024,

Czy jest ktoś, kto z ręką na sercu może przyznać, że nigdy w swoim życiu nie minął się z prawdą? Jako dziecko patrząc rodzicom w oczy, nie mówiło się, że zjadło kanapkę z nielubianą wędliną, choć oddało się ją koledze za batonik? A jak to było w czasie dojrzewania? A w dorosłym życiu? Dlaczego czasem wybieramy kłamstwo? Aby uniknąć konsekwencji rodzinnych lub zawodowych, aby nie czuć się gorszym, aby się dowartościować, by mieć święty spokój, by kogoś zranić lub ochronić. Powodów może być wiele. A jaki miały bohaterki najnowszej powieści Kate Alice Marshall?

Jedenastoletnie dziewczynki zafascynowały się magią, starożytnością i boginiami do tego stopnia, że zmieniły swoje imiona na Artemidę Hekate i Atenę. Odprawiały rytuały, wymyślały sobie zadania. Spędzały beztrosko lato. Do czasu… Pewnego dnia, kiedy bawiły się w lesie, pobudzając swoją wybujałą wyobraźnię, wydarzyła się rzecz straszna. Jedną z nich zaatakował tajemniczy mężczyzna, zadając siedemnaście ciosów nożem. Dwie zdołały wybiec na drogę i sprowadzić pomoc. Uratowały przyjaciółkę przed śmiercią. Dziewczynki mimo szoku rozpoznały napastnika i dzięki ich zeznaniom został zatrzymany przez policję i skazany wyrokiem sądu. Zostały bohaterkami, ale czy aby na pewno tak wyglądała prawda? Po ponad dwudziestu latach, gdy oprawca umiera w więziennej celi, jedna z dorosłych już kobiet stwierdziła, że czas przestać kłamać i przedstawić światu prawdziwą wersję wydarzeń. Prawda jednak jest równie niebezpieczna, co kłamstwo. Też może zniszczyć, a nawet i zabić…

Uwielbiam thrillery psychologiczne. Cenię sobie w nich duszną atmosferę, którą można kroić nożem. Ubóstwiam klimat małych miejscowości i hermetycznych społeczności. Lubię czuć się uwikłana w spiralę domysłów, znaleźć się w samym środku sieci kłamstw. Ta lektura dostarczyła mi emocji, których oczekuję od tego gatunku. Od samego początku wciągnęła mnie w świat jednej z głównych bohaterek i z wypiekami na twarzy śledziłam rozwój wypadków. A działo się całkiem sporo. Zwroty akcji przynosiły kolejne niespodzianki. Autorka wodziła mnie za nos. Kiedy już byłam przekonana, że wiem, jak wygląda prawda, następowało wydarzenie lub padało zdanie, które burzyło całą moją misternie ułożoną koncepcję. Thriller polecam czytelnikom, którzy lubią zagmatwane, niepokojące historie, dążenie do poznania prawdy wespół w zespół z bohaterem. W gąszczu kłamstw nie tylko poruszane są trudne tematy takie jak przepracowywanie traumy, która będzie się już kładła cieniem na resztę życia, izolację społeczną, manipulację, ale, co ważne opisana historia trzyma w napięciu aż do samego końca, a tytułowy gąszcz kłamstw nie pozwala odłożyć lektury, dopóki nie dowiemy się, jak wygląda  prawda.

„Kłamstwo wypowiedziane w dobrej wierze nadal jest kłamstwem”.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl oraz dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czwarta Strona

"Rdza niszczy żelazo, a kłamstwo duszę"
Słowa Antoniego Czechowa idealnie oddają sedno książki Kate Alice Marshall.
Naomi, Cassidy i Olivia to trzy najlepsze przyjaciółki. Gdy miały jedenaście lat podczas lata wymyśliły zabawę w boginie. Uciekały do lasu, by tam stać się Ateną, Artemidą i Hekate. To tam też znalazły Persefonę. Jednak to beztroskie lato zakończyło się dla nich nagle i w brutalny sposób, gdy Naomi została zaatakowana w lesie. Cudem przeżyła po tym jak ktoś zadał jej siedemnaście ciosów nożem. Naomi zidentyfikowała mężczyznę, który ją napadł. Zeznania dziewczynek doprowadziły do skazania seryjnego mordercy. Stały się bohaterkami, ale nikt nie wiedział, że skłamały. Po latach kłamstw, gdy morderca umiera w więzieniu Oliwia postanawia powiedzieć prawdę, prawdę, która może być bardzo niebezpieczna. Naomi natomiast postanawia odkryć co naprawdę stało się tamtego dnia w lesie.
Główną bohaterką i zarazem narratorką powieści jest Naomi Shaw. Od początku nie miała łatwego życia. Matka ją opuściła, a ojciec pił i nie interesował się za wiele córką. Atak na nią sprawił, że stała się cudem, jednak odcisną na jej ciele i psychice trwałe blizny. Autorka stworzyła ciekawą i intrygującą postać. Wzbudza ona nasze współczucie, choć chwilami jej zachowanie jest irytujące. Niemniej jednak dzięki niej powieść nabiera swoistego, mrocznego charakteru.
"W gąszczu kłamstw" jest thrillerem z wciągającą fabułą. Akcja powieści jest dość dynamiczna i wyrównana. Nie ma tutaj przestojów , na każdej kolejnej stronie dzieje się coś ciekawego. Nie brakuje zwrotów akcji, choć część faktów można się domyślić, to autorka mimo wszystko potrafi nas zaskoczyć. Autorka ma lekkie pióro, dzięki czemu czyta się ją szybko i z dużym zainteresowaniem. Kate Alice Marshall stworzyła powieść z mrocznym klimatem ciążącej nad wszystkim tajemnicy. Czytając zaczyna nas oplatać gęsta pajęczyna kłamstw. Im bardziej zagłębiamy się w lekturę tym ta sieć jest co raz gęstsza, aż w końcu nie potrafimy odróżnić kto kłamie, a kto jest szczery. Wszystkie elementy tej intrygi są idealnie dopracowane, a autorka zadbała by tą pajęczynę z naszych oczu odplątywać bardzo powoli, po jednaj niteczce, by na końcu móc ujrzeć prawdę.
"W gąszczu kłamstw" to opowieść o destrukcyjnym wpływie kłamstwa na całe życie. To wyrzuty sumienia, które nie pozwalają ruszyć ze swoim życiem z miejsca i sprawiają, że trwamy w ciągłym zawieszeniu. To opowieść o złych decyzjach i ich jeszcze gorszych konsekwencjach. To również historia o zaufaniu i wierze. Powieść Kate Alice Marshall pokazuje jak złożoną osobowością jest człowiek, który często ma dwa całkowicie różne oblicza, które potrafi skrętnie ukrywać przed jednymi, by ujawnić się z całą okazałością drugim osobom.
Powieść Kate Alice Marshall "W gąszczu kłamstw" to świetnie napisany thriller. Akcja została skrupulatnie przemyślana. Czytając otacza nas atmosfera kłamstw i tajemnicy. Polecam każdemu, ponieważ wciąga od pierwszej strony i nie pozwala się oderwać. Spędzone z nią godziny na pewno nie będą zmarnowane, a jej fabuła na długo zostanie w naszej pamięci.

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-03-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

„W gąszczu kłamstw” autorstwa Kate Alice Marshall to thriller psychologiczny, który zanurza nas w mroczny świat tajemnic z przeszłości i kłamstw.

Rozpoczyna się on od retrospekcji z lat młodości Naomi, Cassidy i Olivii, które spędziły lato na wyobrażaniu sobie świata ceremonii i cudów. Ich beztroskie dni nagle się kończą, gdy pewnego dnia Naomi zostaje brutalnie zaatakowana. To wydarzenie i zeznania dziewczynek prowadzi do ujęcia seryjnego mordercy, ale prawda o tamtych dniach pozostaje ukryta pod warstwą kłamstw.

Co wydarzyło się przed laty w lesie w Chester? Czy prawda wyjdzie na jaw?

Marshall zręcznie wciąga nas w skomplikowaną sieć zdarzeń, balansując między przeszłością a teraźniejszością. Jej lekki i przystępny styl pisania sprawia, że książka jest łatwa do przyswojenia, a jednocześnie pełna napięcia. Autorka mistrzowsko buduje atmosferę niepewności, która utrzymuje się do samego końca. Bohaterowie są wyraźnie nakreśleni, z bogatym tłem emocjonalnym, co nadaje im trójwymiarowości i realizmu. Ich złożone decyzje dodają powieści intrygujących wątków i niuansów.

Historia jest bardzo dobrze dopracowana i zaskakuje nas serią zwrotów akcji, które zmieniają naszą percepcję wydarzeń i odczucia względem danych postaci. Każdy nowy rozdział to kolejna warstwa tajemnicy, która skłania do refleksji nad granicami prawdy i kłamstwa.

„W gąszczu kłamstw” to wyśmienity thriller psychologiczny, który zawiera wszystkie elementy dobrego suspensu: mroczną atmosferę, skomplikowaną intrygę i postacie, które trudno jednoznacznie ocenić. Intensywny, intrygujący i pozostawiający z niedosytem oraz pytaniem „Gdzie kończy się prawda, a zaczyna kłamstwo?”. Czytajcie, a na pewno się nie zawiedziecie! 🔥

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @czwartastronakryminalu (współpraca reklamowa) 🩷.

DROGA BEZ ODWROTU

13 marca to dzień, na który zapowiedzianych jest dużo interesujących premier książkowych. W zalewie nowości warto zwrócić uwagę na powieść „W gąszczu kłamstw” Kate Alice Marshall od wydawnictwa Czwarta Strona. To thriller psychologiczny, który zabiera nas w przeszłość, gdzie wkroczymy do pewnego lasu skrywającego straszną tajemnicę.

Dwadzieścia dwa lata temu Naomi, Liv i Cassidy miały po jedenaście lat. Dziewczynki były nierozłączne i uwielbiały zabawy w lesie. Wierzyły w magię i przyjaźń, a w miejscu swoich zabaw skrywały pewien sekret. Nadszedł jednak dzień, który stał się dla nich końcem tamtego lata i końcem dzieciństwa. Jedna z nich została napadnięta i prawie zginęła od zadanych jej kilkunastu ciosów nożem. Przyjaciółki były w stanie opisać napastnika i dzięki ich zeznaniom, policji udało się schwytać mężczyznę, który okazał się seryjnym mordercą. Zostały bohaterkami. Nikt nie wie o tym, że wtedy oszukały wszystkich...

Poznajemy historię trzech kobiet i wydarzeń, które miały miejsce w lesie ponad dwadzieścia lat wcześniej z perspektywy tej, która została wtedy ocalona – Naomi. Blizny pokrywające niemalże całe ciało są dla niej mapą tamtego dnia. Kobieta nie daje sobie rady z wydarzeniami, których doświadczyła jako dziecko i które na zawsze ukształtowały jej życie. Liv, od lat rozchwiana emocjonalnie, także nie najlepiej sobie radzi. Co innego Cassidy – ona zawsze brała sprawy w swoje ręce. Gdy spotykają się pewnego dnia okazuje się, że wydarzyło się coś, co obudziło duchy przeszłości. Czy kobiety będą w stanie po latach powiedzieć prawdę o tym, co tamtego dnia stało się w lesie? Autorka uplotła bardzo sprawną intrygę, która już od początku kusi nas perspektywą poznawania nowych tajemnic. Marshall bardzo sprytnie buduje fabułę tej historii. Im głębiej wnikamy w tę opowieść tym bardziej się ona gmatwa. W pewnym momencie każdy jest podejrzany o to, że kłamie. Bardzo inteligentnie poprowadzona akcja. „W gąszczu kłamstw” to pełen pasji thriller, który prowadzi do swoistego labiryntu ułudy. Nie wiemy kto jest szczery, a kto prowadzi swoją grę.

Małe miasteczko, sekrety sprzed lat i morderstwo to klimat, który bardzo lubię. I bardzo podoba mi się ta historia. Autorka miała dobry pomysł, który w bardzo udany sposób zrealizowała. Ta powieść jest tak emocjonująca, że naprawdę warto spędzić z nią czas. Zaabsorbowała mnie skutecznie na kilka godzin. Kate Alice Marshall kreuje opowieść tak, że odnosimy wrażenie, że to taka historia, która mogła wydarzyć się naprawdę. Dobre kreacje bohaterów, interesujące miejsce akcji i zgrabne twisty, które sprawiają, że aż do finału nie możemy połapać się w tym, co wydarzyło się tamtego dnia w lesie. Bardzo dobra historia, która bazuje na znanych już schematach, ale posiada cechy wyróżniające ją pośród innych powieści.

„W gąszczu kłamstw” naprawdę można się zagubić. Trudno oszacować kto kłamie, a kto mówi prawdę. To opowieść o tym jak łatwo nakręca się spirala kłamstw, jak łatwo pogubić się w swoim życiu i odnaleźć właściwą drogę. I o przyjaźni, która prowadzić może do katastrofy. Trzy osoby, jeden dzień i pozornie niewinne oszustwo, które rzutować będzie na całym ich życiu. To także historia o tym jak przeszłość, o której rozpaczliwie chcemy zapomnieć rzutuje na nasze życie. O wspomnieniach, których nie da się schować. Co wydarzyło się tamtego dnia w lesie? Kim była Persefona? Czy istnieje kłamstwo dla którego warto jest zabić? Kate Alice Marshall serwuje nam wyśmienicie skrojony thriller, w którym tajemnice namnażają się z każdą kolejną stroną, a przeszłość upomina się o sprawiedliwość. Rewelacyjnie napisana powieść, zaskakująca i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Przeżyłam sporo emocji czytając tę powieść i jestem pewna, że każdemu dostarczy wielu wrażeń. Diabeł gorąco poleca.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2024-03-18, Ocena: 5, Przeczytałem,

Jakie były Wasze ulubione zabawy w dzieciństwie? Czy o wszystkich z nich wiedzieli Wasi rodzice? Ja z bratem mieliśmy swoje tajemnice przed rodzicami. Bawiliśmy się podczas ich nieobecności na strychu, gdzie nie wolno nam było wchodzić. A jak było u Was?

,,W gąszczu kłamstw" to mroczny thriller, w którym jest wiele kłamstw. Jest to historia o trzech dziewczynkach, które uwielbiały zabawę w lesie, w którym odprawiały różne rytuały. Pewnego dnia zostały zaatakowane, a jedna z nich dostała aż 17 ciosów nożem. I to właśnie ona widziała napastnika, a jej zeznania doprowadziły do skazania mordercy. Co jednak jeśli kłamały? Jeśli osoba, która naprawdę skrzywdziła je jest nadal na wolności? I kim jest Persefona?

Thriller od początku posiada nutkę niepewności. Nic w nim nie jest oczywiste, a z każdym kolejnym rozdziałem robi się coraz ciekawiej i intrygująco. Książkę nie czyta się za szybko, chociaż wciąga i stopniowo buduje napięcie. Autorka wprowadziła tutaj lekki chaos, który mam wrażenie, że był zamierzony. Historia opisana tutaj jest pełna tajemnic i kłamstw. Jest zakręcona i naprawdę wymagania skupienia, by poczuć to co naprawdę wydarzyło się przed laty.  Autorka wspaniale wykreowała bohaterów. Nie wiadomo komu można ufać, a kto kłamie. Akcja książki początkowo biegnie nieśpiesznie, za to w końcowych przyspiesza. Znajdziemy tutaj wiele zwrotów akcji, a zakończenie na pewno nie jest takie proste do odgadnięcia.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska