Drugi tom księgi wiedzy o serialu ,,The Crown" i fascynującej historii królowej Elżbiety II

Tym razem Robert Lacey, konsultant historyczny hitu Netflixa, odpowiada na wszystkie pytania dotyczące wątków z drugiego i trzeciego sezonu.

Przyjrzyj się dwóm burzliwym dekadom panowania królowej Elżbiety II: kluczowym momentom społecznym, politycznym i osobistym oraz ich skutkom - nie tylko dla rodziny królewskiej, ale również dla otaczającego ją świata. Od kryzysu sueskiego i radzieckiego wyścigu kosmicznego po spuściznę współpracy księcia Windsoru z Hitlerem, a także głośne tematy związane z królewskim małżeństwem, książka ta daje wgląd w historyczne dziesięciolecia i odsłania prawdę ukrytą za dramatem rozgrywającym się na ekranie.

To fascynujące i wciągające spojrzenie na historię, która zainspirowała ten serialowy fenomen, oraz na lata, które okazały się kluczowym czasem kształtowania Królowej, jaką znamy.

Informacje dodatkowe o The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Tom 2:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II (1956-1977)

Tagi: Zjednoczone Królestwo bóg

Kup książkę The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Tom 2

The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Tom 2 - opinie o książce

Tak jak blurb z tyłu okładki nam mówi, ten przewodnik po serialu The Crown odnosi się do drugiego i trzeciego sezonu, czyli do lat 1956-1977. Jednym z ciekawszych rozdziałów jest na pewno rozdział 6, w którym bliżej poznajemy historię współpracy, a raczej negocjacji króla Edwarda VIII – księcia Windsoru oraz jego żony księżnej Wallis z samym Hitlerem. Jak wiemy Windsorowie, po abdykacji Edwarda VIII i zawarciu małżeństwa z Wallis Simpson dostał zakaz stawiania się na dworze królewskim. Jak się też okazuje znalezione dokumenty, zwane później jako „akta z Marburga” i ich historia była dokładnym odwzorowaniem rzeczywistych wydarzeń. Książę przekonywał stronę niemiecką, że ciężkie naloty skłonią Wielką Brytanię do zawarcia pokoju i możliwe, że zakończenia wojny.

Tom drugi jest zdecydowanie cieńszy, brakuje w nim wielu zdjęć, które porównywałyby serial do realnych wydarzeń, czego doświadczyliśmy w tomie pierwszym. Mam wrażenie jednak, że mamy zdecydowanie więcej tekstu, w końcu mamy tu przewodnik po dwóch sezonach. Nie mniej jednak uważam, że tom pierwszy został o wiele lepiej wydany, w drugim tomie nie mamy już m.in. drzewa genealogicznego dynastii Windsorów ani tak pięknych początków rozdziałów. Myślę, że o wiele przyjemniej czyta się tom poświęcony pierwszemu sezonowi, chociaż trzeba przyznać, że wiele ciekawszych rzeczy dzieje się w sezonach 2 i 3.

Tak samo jak poprzedniczka tej pozycji, jest to świetne uzupełnienie oglądanego serialu, dlatego pomimo wspomnianych minusów, polecam wam zaopatrzyć się w tę książkę do oglądania produkcji Netflixa.

Avatar użytkownika - wsercuksiazki
wsercuksiazki
Przeczytane:2021-05-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Grace
Robert Lacey0
Okładka ksiązki - Grace

Saga o życiu i śmierci amerykańskiej księżniczki, Grace Kelly. Pasjonujący portret owianej legendą aktorki, późniejszej księżnej Monako pióra...

Robert Lacey0
Okładka ksiązki - The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1

Pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu ,,The Crown". Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska