Tamta kobieta

Do gabinetu dr Romy Jasińskiej przychodzi mężczyzna z małą dziewczynką. W pięknej pani doktor rozpoznaje kobietę, której szukał przez wiele lat. Dlaczego lekarce tak bardzo zależało na tym, aby nie zostać odnalezioną? Co ukrywa i co łączy ją z przybyłym? Jaką rolę w tej tajemniczej historii odegrała tamta kobieta?

Anna H. Niemczynow ponownie udowadnia, że nie wszystko musi być takie, na jakie wygląda, a pozory potrafią mylić. Z wyczuciem kreśli obraz współczesnej kobiety podążającej za marzeniami. Ile jesteśmy w stanie poświęcić w imię ich realizacji i czy to, co zwiemy sukcesem, daje gwarancję szczęścia?

Ta powieść na długo pozostaje w pamięci.

Informacje dodatkowe o Tamta kobieta:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2020-09-02
ISBN: 9788381952163

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Kup książkę Tamta kobieta

Tamta kobieta - opinie o książce

GDY IDEAŁ SIĘGNIE BRUKU...

Nie miałam jeszcze dotąd okazji sięgnąć po książkę Anny H. Niemczynow i bardzo chciałam to zmienić. Zdecydowałam się na powieść "Tamta kobieta", która idealnie pasowała do jednego z moich czytelniczych wyzwań. I w ten sposób ostatnie dwa wieczory spędziłam w towarzystwie pani doktor Romy Jasińskiej - pięknej kobiety z ciekawą przeszłością. Poznając jej historię od samego początku, od czasów, gdy dziewczyna za wszelką cenę pragnęła zostać lekarzem miałam niestety wrażenie, że opowieść zatraciła gdzieś po drodze swój realizm.
Ile jesteśmy w stanie zrobić, aby spełnić swoje marzenia? Na pewno bardzo wiele, czego dowodem jest właśnie główna bohaterka powieści "Tamta kobieta". Mając szczęśliwe dzieciństwo, kochających rodziców i dziadka, który pragnie jej nieba przychylić Roma decyduje się opuścić swoją Małą Wieś, rodzinny dom i wyjechać na studia medyczne do pobliskiego Krakowa. Dziewczyna za wszelką cenę pragnie zostać chirurgiem i ten cel przyświeca jej już od dawna. Bohaterka jest zdeterminowana i zawzięcie pokonuje wszystkie problemy piętrzące się na jej drodze. Do czasu...
Autorka stworzyła portret kobiety niemal idealnej, która ma wszystko zaplanowane z najmniejszymi detalami. Uparcie dąży do wyznaczonego celu nie oglądając się za siebie. Z determinacją i poświęceniem pokonuje trudności, które spotyka na drodze. Jest zawzięta i bezkompromisowa. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, a chcieć to po prostu móc. Dumna dziewczyna ma swoje zasady i wydaje się, że nic nie jest w stanie pokrzyżować jej planów. A tymczasem życie pełne jest wzlotów i upadków i bardzo szybko weryfikuje wyidealizowany obraz świetlanej przyszłości dając bohaterce gorzką lekcję. Ewolucja tej postaci od pilnej uczennicy zdającej na wymarzoną medycynę do testerki wierności mężczyzn mówi chyba wszystko.
"Tamta kobieta" to powieść o planach i marzeniach, które należy realizować, o przyjaźni, o którą warto dbać oraz o miłości, którą trzeba pielęgnować. To opowieść o rozczarowaniach, zawiedzionych nadziejach i kompromisach, o planach i postanowieniach, które czasem ulegają zmianie. To opowieść, gdzie pojawiają się kłamstwa, przemoc oraz kult pieniądza. Historia zmuszająca do przemyśleń i wyciągania wniosków.
Książka jest ciekawie skonstruowana. Nieczęsto autorzy stosują zabieg, w którym prolog jest jednocześnie epilogiem danej opowieści, co było dla mnie swego rodzaju niespodzianką. Fabuła mnie zaintrygowała, choć spodziewałam się więcej. Były momenty, które mnie zaskoczyły, niektóre fragmenty wywołały sporo emocji, jednak w ogólnym odbiorze czegoś mi tu zabrakło.
Przede wszystkim na początku historia wydała mi się trochę chaotyczna. Nie lubię przeskoków w treści, co wynika moim zdaniem z niedopracowania. Nie znam innych powieści Anny H. Niemczynow, więc nie mogę stwierdzić, czy nie jest to przypadkiem taki styl pisania. Na szczęście w miarę rozwoju wydarzeń opowieść okazała się bardziej spójna, ale ze strony na stronę traciła na wiarygodności. Roma coraz bardziej mnie denerwowała swoim zachowaniem. Podejmowane przez nią decyzje przeczyły kompletnie jej cechom osobowościowym. Jakoś nie mogłam uwierzyć, że można się aż tak zmienić, aż tak pogrzebać swoje zasady i wzorce.
Trochę szkoda, że moje pierwsze spotkanie z Anną H. Niemczynow wypadło średnio, choć książkę czytało się szybko i z zainteresowaniem. Jednak sądząc po popularności autorki liczyłam na więcej. Być może mój wybór nie był najlepszy i powinnam sięgnąć po jakąś inną opowieść...

Avatar użytkownika - nataliastragowska
nataliastragowska
Przeczytane:2020-11-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

Powiem Wam, że nie spodziewałam się az tylu emocji związanych z tą pozycją. Wszystko pięknie się układało i w życiu prywatnym i w zawodowym. Myślę sobie, będzie taki typowy romansik. Jednak nic bardziej mylnego!! Ta książka naprawdę wbija mocno w fotel! Ukazuje tak wiele sytuacji, w które popadają młodzi ludzie, że czytając ma się wrażenie że każdy z nas ktoś takiego zna. Obnaża przed czytelnikiem, jak własne marzenia, ambicja, postanowienia oraz duma i upór potrafią niekiedy całkowicie zmienić człowieka i całkowicie przewartościowac własne priorytety. Jak w obliczu "miłości" Lub pomocy możemy całkowicie zatracić się w tym co naprawdę jest dla nas najważniejsze. Jak pewne decyzje i wybory w jednej chwili mogą zniszczyć absolutnie wszystko, co do tej pory osiągneliśmy i w co wierzyliśmy. Powiem Wam, że im dalej zagłębiałam się w lekturę czułam przede wszystkim ogromny smutek, ale również ekscytację i radość. Książka ukazuje że pomimo wielu burz i trudnych wyborów zawsze jest możliwość zaczęcia wszystkiego od nowa. Tak zwana "druga szansa" może pomóc, byśmy szli dalej jednak z czystą kartą. Takie prywatne cuda i wiara w lepsze jutro pomoże osiągnąć i spokój i spełnienie marzeń. Trzeba jednak starać się i pracować sumiennie, aby to, co sobie zaplanowaliśmy udało się zrealizować. Bardzo dziękuję autorce za taką książkę. Polecam Wam ją kochani z całego serducha bo to przejmująca i zarazem tak bardzo prawdziwa powieść! 😍 Przyznaję aboslutnie zasłużone ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 i jeśli będzie mieli okazję sięgnijcie po nią - bo może się okazać, że może zmienić coś w waszym życiu lub kogoś bliskiego ;-)

Najnowsza historia Anny H. Niemczynow, pod tytułem – Tamta kobieta, opowiada o Romie Jasińskiej. Dziewczynie która marzy o byciu lekarzem. Gdy za pierwszym razem jej się nie udaje, nie poddaje się. Cały rok uczy się i  pracuje. Jej marzenie się spełnia i dostaje się na wymarzone studia do Krakowa. Wynajmuje mieszkanie i zaczynają się jej problemy. Studia są bardzo wymagające, a warunki do nauki coraz gorsze. A ponieważ Roma jest bardzo niezależna, nie mówi nikomu o swoich kłopotach. Tylko dziadek domyśla się, że dziewczynie nie najlepiej się wiedzie…

„Serce Joanny zaczęło bić mocniej. Nigdy nie była szczególnie religijna. Odkąd została sierotą, nikt nie dbał o to, by wnikliwie studiowała Ewangelię. Jej samej też to szczególnie nie obchodziło. Gdy było jej bardzo źle, przypominała sobie wierszyk, jakiego nauczyła się od matki, gdy była dzieckiem: „Panie Boże mój, jam robaczek Twój” – ten akt strzelisty wystarczył, by łatwiej jej było godzić się na wszystko, czym Bóg obdarzał ją na co dzień. Starała się nie narzekać i nie tęsknić za tym, czego akurat mieć nie mogła. Dziś, kiedy patrzyła na matkę swojej przyjaciółki, poczuła wdzięczność za koczowniczą duszę, jaką obdarzył ją Stwórca, bo dzięki niej teraz było jej w życiu łatwiej. Przywiązywała się do ludzi i miejsc, a jednak… potrafiła też znaleźć w sobie siłę, by odejść od tego, co dla niej złe. Tak wiele przeszła, tak wiele doświadczyła, ale…nie przyszło jej do głowy, bo o zło obwiniać Najwyższego. Może to, co jej dał, było potrzebne? W końcu doprowadziło ją do bezpiecznego „teraz”.”

Ten cytat wybrałam specjalnie. Pokazuje, że w życiu wszystko jest po coś. Historia Romy dokładnie to nam uświadamia. Więcej nie napiszę, abyście mieli taką samą przyjemność z czytania tej powieści jak ja.

Do czytania książek Ani H. Niemcznow nie trzeba mnie namawiać. Przeczytałam sześć z jej ośmiu książek i to moim zdaniem dobra rekomendacja. W każdej z jej powieści potrafię znaleźć coś dla siebie. Mam wrażenie, że jej historie napakowane są dobrocią, szczęściem i  mądrością. A ja po przeczytaniu każdej z nich, staram się być lepszym i spokojniejszym człowiekiem. Zdecydowanie polecam.

Za kolejną przepiękną książkę Ani dziękuję Wydawnictwu Filia. Polecam i zapraszam na stronę Wydawnictwa: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Wydawnictwo Filia

Ilość stron: 480

Data premiery: 2 września 2020

Pozorne niebo

Młodość ma to do siebie, że bardzo spieszy jej się do dorosłości i samodzielności. Zapewne wielu z nas pamięta ten etap swojego życia, kiedy nadszedł czas, aby wyfrunąć z gniazda i opuścić dom rodzinny. Pełni obaw, ale i nadziei z wiarą patrzyliśmy w przyszłość. Wierząc we własne siły oraz przychylność losu wkraczaliśmy w nowy etap swojego życia, pragnąc spełniać swoje marzenia. Gdybyśmy wtedy wiedzieli o życiu tyle, ile nauczyło nas ono potem, doświadczając niejednokrotnie bardzo mocno, zapewne chcielibyśmy na dłużej zatrzymać czas beztroskiego dzieciństwa. Wtedy jeszcze wszystko wydawało się takie proste. Przekonała się o tym główna bohaterka powieści Anny H. Nimczynow „Tamta kobieta”, z której recenzją dziś do Was przychodzę.

Zanim jednak przejdę do samej książki, warto podkreślić, że jej prolog mógłby być równie epilogiem, co w moim odczuciu jest bardzo ciekawym zabiegiem ze strony autorki. Jest on tak bardzo intrygujący, iż mimo że, wiemy, w jakim momencie swojego życia znajduje się obecnie główna bohaterka, to, jesteśmy niezmiernie ciekawi, co też wydarzyło się w jej przeszłości, że potoczyło się ono tak, a nie inaczej. Bo jak wiadomo, wszystko w życiu ma swoje konsekwencje.

I tak oto trafiamy do niewielkiej miejscowości Mała Wieś, w której poznajemy czteroosobową rodzinę Jasieńskich. W momencie, kiedy my czytelnicy zostajemy niejako zaproszeni w skromne progi ich domu, wspólne z nimi przeżywamy bardzo ważne chwile w życiu całej rodziny. Oto właśnie jedyna córka Haliny i Romana, a nasza główna bohaterka Roma spełnia swoje największe marzenie i rozpoczyna studia medyczne w Krakowie. Zarówno rodziców Romy, jak i jej dziadka przepełnia nieopisana duma, gdyż to właśnie ich jedyne dziecko, córka rolnika i fryzjerki skończy studia i to jakie studia.

Sama dziewczyna również bardzo się cieszy, gdyż wie, jak ciężko pracowała na to, aby jej marzenie mogło się spełnić. Nie chce zawieść rodziców. Moglibyśmy powiedzieć, że los jej sprzyja, ale niestety do czasu. Rzeczywistość, której musi stawić czoła przyszła pani doktor, nie wygląda już tak obiecująco, jak sobie to wyobrażała. Owszem zdawała sobie sprawę, że nowe życie w Krakowie w połączeniu z pracą i studiami na pewno nie będzie łatwe, ale to, co czekało ją już tam na miejscu, ma się nijak do tego, o czym ją zapewniano. O tym jednak musicie przeczytać już sami. Ja mogę Was tylko zapewnić, że łatwo nie będzie.

Ramona jest jednak ambitną dziewczyną i chce wyrwać się z tego koszmaru, w jakim się znalazła. I właśnie wtedy, pojawia się ktoś, kto oferuje jej pracę i życie, o jakim nigdy nawet nie śniła. Pracę, która ma nie tylko zapewnić Ramonie dostatnie życie, ale także pozwolić jej spokojnie studiować. Dziewczyna czuje, że znalazła się w swoim prywatnym niebie, ale za jaką cenę? Jeśli jesteście ciekawi, czy to niebo, po chmurach, którego teraz stąpa nasza bohaterka, nie jest tylko pozorne, a upadek nie okaże się bardzo bolesny, to serdecznie zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę, bo ja już niczego więcej nie zdradzę.

Gdybym miała powiedzieć Wam w kilku słowach, o czym jest ta książka, powiedziałabym, że o dziewczynie, której w pewnym momencie życia przerosły ambicje. W konsekwencji czego popełniła wiele błędów młodości, zatracając w pewien sposób siebie i tracąc z oczu swój cel. Podczas lektury książki, trafiamy na moment, w którym sama bohaterka zadaje sobie pytanie, czy w tym wszystkim, co teraz robi i dokąd zmierza jej życie, na pewno chodzi ciągle tylko o marzenia, a może już zupełnie o coś innego. Sprawdźcie to koniecznie kochani, bo macie moje słowo, że to, o czym przeczytacie, zaskoczy Was, a już na pewno skłoni do głębokich refleksji i przemyśleń.

Jednak to nie wszystko, na co chciałabym zwrócić Waszą uwagę w tej książce. Autorka bowiem w całą tę wspaniałą opowieść, od której wręcz nie mogłam się oderwać, wplotła piękny wątek przyjaźni Romy z Joanną, dziewczyną po przejściach, która przeżywa piekło, choć tak bardzo pragnie miłości i spokoju. Wydawać by się mogło, że obie są od siebie tak bardzo różne, jednak łączy je więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. Bohaterki mają swoje demony, tajemnice i pragnienie, aby wieść spokojne, szczęśliwe życie. Ten wątek jest dla mnie bardzo wyjątkowy, ponieważ autorka uświadamia nam, że drugi człowiek i pomoc, jaką mu ofiarujemy, może stać się również nową szansą dla nas samych.

Jeśli szukacie książki, z którą nie tylko spędzicie wyjątkowy czas, ale także, a może przede wszystkim wyniesiecie z niej wiele dla siebie, a także dla dobra własnego życia, to jest to książka idealna dla Was. Czyta się ją niezwykle lekko i przyjemnie. Fabuła dostarcza nam wielu emocji, a chwilami nawet wzruszeń. Swoboda, i przystępność języka oraz stylu, którym posługuje się autorka, sprawia, że tę książkę czyta się bardzo szybko i zdecydowanie z ogromnym zaangażowaniem w następujące po sobie wydarzenia.
Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić to początkowo dość irytujące zachowanie głównej bohaterki, ale myślę, że mógł być to celowy zabieg mający na celu podkreślenie tego, jak postrzegamy świat jako młodzi ludzie.

„Tamta kobieta” to bardzo życiowa, mądra i wartościowa książka, o której długo nie zapomnimy i do której na pewno będziemy chcieli niejednokrotnie wrócić, wówczas, kiedy po raz kolejny upadniemy na trudnej drodze, jaką jest życie. Historia opisana na kartach tej książki uświadamia nam, że miarą zwycięstwa każdego z nas nie jest ilość porażek i upadków, jakie poniesiemy przez całe życie, ale to, ile razy się z tych upadków podniesiemy, po to, aby mądrzejsi i silniejsi o nowe doświadczenia wyciągnąć wnioski i iść dalej z podniesioną głową. Z tą myślą Was zostawiam i całym sercem zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł.

Recenzja powstała we współpracy z portalem Czytajmy polskich autorów, za co bardzo dziękuję.

Avatar użytkownika - kamiladebowska
kamiladebowska
Przeczytane:2022-10-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,
Zostań ile chcesz
Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - Zostań ile chcesz

Kobieta z przeszłością i mężczyzna po przejściach, prawie jak w piosence Osieckiej. Piękna, mądra, utalentowana i świetnie zorganizowana, Alicja zdaje...

Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - Słowa wdzięczności

Czy można być wdzięcznym mimo doświadczenia anoreksji, bulimii, przemocy słownej, cielesnej, rozwodu i wielu innych?  Otóż można. Niemczynow udowadnia...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;