Oszustka. The Rate Show

Siedemnastoletnia Melanie Clark jeszcze do niedawna prowadziła życie zwykłej nastolatki. Szkoła, najlepszy przyjaciel JD, pisanie do szuflady - to był świat, który znała i kochała. Wszystko zmienia się w chwili, kiedy dziewczyna, za namową JD, decyduje się wydać swoją pierwszą powieść. Książka szybko staje się bestsellerem, a prawa do ekranizacji kupuje znana wytwórnia filmowa. Anonimowa dziewczyna zostaje gwiazdą. Celebrytką, którą firma Rite - właściciel popularnego serwisu społecznościowego dla nastolatków - zaprasza do udziału w swoim nowym reality show. Program jest na ustach wszystkich: rajska wyspa, sześcioro młodych pisarzy z całego świata i rywalizacja, która dla jednego z uczestników zakończy się czekiem na okrągłe dziesięć milionów dolarów! Melanie nie pragnie popularności ani pieniędzy. Przekonała się już, że sława ma swoje blaski, ale i cienie. Nie przyjęłaby propozycji, gdyby nie ciężka choroba JD. Eksperymentalne leczenie, które może go uratować, kosztuje krocie. Jednak udział w reality show może być trudniejszy, niż się wydaje. Wyspa, pozornie rajska, wcale taka nie jest, a Mela skrywa pewien sekret, który nie może wyjść na jaw. Nigdy. Sprawy nie ułatwiają też inni uczestnicy, a szczególnie przystojny, ale i wyjątkowo wredny Liam Jones... Czy milionowa nagroda okaże się warta ryzyka?

Informacje dodatkowe o Oszustka. The Rate Show:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2024-01-24

Tagi: Interest age: from c 15 years

Kup książkę Oszustka. The Rate Show

Oszustka. The Rate Show - opinie o książce

Twórczość Mikołaja Marceli znałam do tej pory wyłącznie z poradników dla rodziców i młodych ludzi. Dlatego bardzo się zdziwiłam, że autor wydaje coś zupełnie innego i to coś tak oryginalnego.

Autor stworzył fascynującą i wciągającą powieść YA, która nie tylko porusza ważne tematy związane z młodzieńczą sławą i rywalizacją, ale też zabiera nas w podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej natury i prowokuje do refleksji nad moralnością, ceną sławy i zdrady. Jest to lektura, która z pewnością przyciągnie uwagę młodych czytelników, ale również dostarczy wielu emocji i doznań osobom w każdym wieku.

Powieść rozpoczyna się dość spokojnie, od wprowadzenia w świat Melanie Clark, siedemnastoletniej autorki, która niespodziewanie staje się gwiazdą literacką po wydaniu swojej debiutanckiej powieści. Nastolatka zostaje zaproszona do udziału w reality show organizowanym przez firmę Rite - właściciela popularnego serwisu społecznościowego dla nastolatków. Powodem uczestnictwa Mel w programie jest chęć pomocy jej najlepszemu przyjacielowi JD, który choruje na ciężką chorobę. Dziewczyna nie pragnie popularności ani pieniędzy. Jak się okazuje, nie wszystko na wyspie, gdzie kręcone jest reality show, jest takie, jak się wydaje. Tajemnice, intrygi i niebezpieczeństwo czyhają na uczestników z każdej strony. A sama Melanie skrywa sekret, który nie może wyjść na jaw.

Motywy sławy, rywalizacji i zdrady są kluczowe dla fabuły powieści. Autor zręcznie eksploruje te tematy, prowadząc czytelnika przez labirynt emocji i moralnych dylematów, które towarzyszą bohaterom w ich podróży. Nie brakuje również niedopowiedzeń, wielu niewiadomych i zaskakujących zwrotów akcji, które trzymają czytelnika w nieustającym napięciu. Czytelnik z zapartym tchem śledzi kolejne wydarzenia, próbując zgłębić sekrety skrywane przez bohaterów.

Powieść zaskakuje i wciąga od pierwszych stron. Autentyczność postaci oraz ich złożoność sprawiają, że czytelnik czuje się z nimi związany i emocjonuje się ich losami. Melanie z biegiem lektury coraz bardziej zyskuje, choć początkowo potrafi irytować. Nie jest tylko kolejną młodą protagonistką, to silna i zdeterminowana dziewczyna, gotowa poświęcić wiele dla dobra swojego przyjaciela. Jej determinacja i konsekwencja w dążeniu do celu sprawiają, że może stać się inspiracją dla czytelnika.

Mimo że początkowo można się spodziewać typowych dla gatunku młodzieżowego schematów, książka szybko udowadnia, że jest znacznie bardziej złożona i nieprzewidywalna. Autor świetnie operuje napięciem, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem kolejne tajemnice i zagadki. Jednym z największych atutów książki jest sposób kreacji postaci. Autor sprawnie tworzy portrety psychologiczne bohaterów, które są zróżnicowane i pełne niuansów. Stopniowo odkrywamy, że każda postać kryje w sobie coś więcej niż pozornie można było przypuszczać. Ich motywacje, tajemnice i relacje z innymi uczestnikami programu krok po kroku wychodzą na światło dzienne, rzucając nowe światło na całą historię. Muszę się w tym miejscu do czegoś przyznać. Domyśliłam się już po przeczytaniu opisu, jaki sekret może skrywać główna bohaterka. Cała reszta jednak totalnie mnie zaskoczyła, bo plot twistów w tej powieści nie brakuje, dlatego ostatecznie jestem zadowolona z lektury. Jedynie zakończenie trochę mi nie pasuje. Wydaje się nieco pochopne, może trochę niedopasowane. Z drugiej strony sugeruje, że to nie jest koniec emocjonujących przygód bohaterów. Autor zostawia pewne wątki otwarte, co pozwala sądzić, że to dopiero początek drogi dla Melanie i jej towarzyszy. A ich dalsze losy bardzo chcę poznać.

Zręcznie splecione wątki, napięcie, intrygi i autentyczne postaci sprawiają, że ta powieść to udane połączenie młodzieżowej literatury rozrywkowej z głębszym przekazem. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto szuka emocjonującej lektury, która nie tylko dostarczy mu doskonałej rozrywki, ale też skłoni go do refleksji nad ludzkimi słabościami i dylematami moralnymi.

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2024-02-25,

Melanie Clark, to siedemnastoletnia autorka bestselleru dla młodzieży. Zostaje zaproszona przez prezesa popularnego serwisu społecznościowego, Rite, do udziału w nietypowym reality show. Uczestnikami programu ma być sześcioro młodych autorów poczytnych książek. W poszczególnych etapach ich zadaniem będzie pisanie powieści według wytycznych narzuconych przez twórców programu. Po każdym etapie jeden z uczestników programu będzie wyeliminowany przez użytkowników Rite na podstawie fragmentu napisanego tekstu. Tożsamość uczestników reality show jest owiana tajemnicą. Melanie wie, że główna wygrana pomogłaby w leczeniu jej chorego przyjaciela. Ale z drugiej strony dziewczyna skrywa sekret, o którym nie wie nikt i nikt nie może się o nim dowiedzieć…

Rajska wyspa, na którą trafiają młodzi autorzy, skrywa jeszcze więcej tajemnic, niż sama Melanie. Udział w programie okaże się dla nich koszmarem, a perspektywa wygranej zejdzie na drugi plan.

Po pierwsze – świetny pomysł na fabułę! Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, a zaciekawienie było cały czas podtrzymywane. “Oszustka. The Rite Show” oparta jest na motywach rywalizacji, chęci zdobycia sławy i bogactwa. Pobyt bohaterów w nieznanym miejscu, gdzieś na końcu świata, bez dostępu do mediów i elektroniki oraz następstwa kolejnych zdarzeń przywiodły mi na myśl podobieństwo do serialu “Lost”.

Dziwne zbiegi okoliczności i tajemnice skrywane w głębi wyspy, to coś, co łączy tę książkę i wspomniany serial. W tej historii mamy zderzenie dwóch światów: rajskości kontrastującej ze złem czającym się za plecami nowych mieszkańców wyspy.

Myślę, że śmiało można wpisać ten tekst w ramy new adultowego thrillera.

Ta książka sama się czyta. Krótkie rozdziały nadają jej dynamiki, bohaterowie odzwierciedlają podejście współczesnych młodych ludzi do życia, realia programu typu reality również zostały świetnie przedstawione. Oczami wyobraźni widzę serial nakręcony na podstawie tej książki, bo to naprawdę dobra i wciągająca historia. A przede wszystkim jest tak do bólu prawdziwa i do bólu współczesna, że aż włosy stają dęba. Więcej nie mogę zdradzić, musicie sami sięgnąć po “Oszustkę”, aby przekonać się, w czym tkwi prawda zapisana na jej stronach.

Zakończenie totalnie mnie zaskoczyło i o ile dobrze rozumiem, to jeszcze nie koniec nadawania The Rite Show.

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-11, Przeczytałam,
Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat
Mikołaj Marcela0
Okładka ksiązki - Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat

Trudno sobie wyobrazić świat bez szkoły. A może właśnie to powinniśmy dziś zrobić? Czego uczy nas szkoła? Czy poza tabliczką mnożenia nie wpaja w nas...

Best Seler i tajemnica rodu Kokosów
Mikołaj Marcela0
Okładka ksiązki - Best Seler i tajemnica rodu Kokosów

Pamiętacie nieustraszonego szeryfa Jarzynowa? Mamy dla was dobre wieści - Best Seler wraca do akcji! Tym razem nasz warzywny detektyw będzie miał...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska