Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos

NIE MUSISZ BYĆ ZAKŁADNIKIEM WŁASNYCH LĘKÓW

Obawiasz się spotkań rodzinnych lub firmowych? Gonitwa myśli utrudnia Ci zasypianie? Jesteś przepracowany, znerwicowany i psychicznie rozbity, a każdy kolejny dzień jest dla Ciebie trudnym wyzwaniem?

Ten przystępnie napisany i praktyczny poradnik jest dla ciebie!

Anna Williamson w prosty i logiczny sposób omawia liczne zagadnienia związane z lękiem i stresem.

Z książki dowiesz się m.in.:

- czym jest lęk i z czego wynika

- jak zachować się podczas ataku paniki

- w jaki sposób odzyskać dobry sen

- co zrobić, aby lęk i strach nie przesłaniał radości życia

- jak rozpoznać symptomy obniżonego nastroju czy depresji

- kiedy zwrócić się o profesjonalną pomoc.

Autorka dzieli się swoim osobistym doświadczeniem związanym z zaburzeniami lękowymi. Przedstawia konkretne i sprawdzone wskazówki i techniki radzenia sobie z najbardziej typowymi objawami i sytuacjami, w których lęk często występuje. Pomaga również rozpoznać i rozprawić się z lękami na każdym etapie - od pierwszych symptomów po poważne objawy, niezależnie od czasu i miejsca ich wystąpienia.

O autorkach

Anna Williamson jest prezenterką telewizyjną i radiową, life coachem, doradcą psychologicznym. Jest także ambasadorką kilku organizacji wspomagających zdrowie psychiczne. Jej celem jest destygmatyzacja zdrowia psychicznego i zapewnienie młodym ludziom wsparcia.

Dr ReettaNewell jest psychologiem klinicznym i prowadzi prywatną praktykę specjalizującą się w pracy z dziećmi i rodzinami. Zajmuje się oceną psychologiczną, konsultacjami, terapią indywidualną i rodzinną.

Informacje dodatkowe o Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2024-01-10
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Breaking Mad

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos

Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos - opinie o książce

„Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos” to poradnik, który w dzisiejszych czasach może okazać się pomocny dla wielu! Dzisiejsze tempo życia, ciągła gonitwa, konieczność bycia najlepszym we wszystkim sprawia, że nasze zdrowie psychiczne niestety bardzo na tym cierpi.
Stany lękowe, które pojawiają się w życiu każdego z nas, bez wyjątku, zdecydowanie odciska znaczne piętno na naszej psychice. Ludzie niestety nie potrafią radzić sobie ze wzmożonymi stanami lękowymi, które mają miejsce w ich życiu. Często sięgają po różnego typu używki, co w prosty sposób może prowadzić do uzależnienia. W bardziej drastycznych przypadkach dochodzi do samookaleczenia, czy prób samobójczych. Są to już przypadki, w których nasilający się lęk, pozostawiony sam sobie, przeradza się w depresję, która nieleczona może niestety prowadzić do tragedii.
Wielu jeszcze obawia się sięgnięcia po pomoc u specjalisty, który pomaga radzić sobie z lękiem, uczy jak eliminować go ze swojego życia. Właśnie takie podpowiedzi znajdziemy również w tym poradniku. Autorki pokazują, jak wiele stanów lękowych pojawia się w naszej codzienności, jak powinniśmy im przeciwdziałać. Nie są to wyłącznie psychologiczne wywody, gdyż kobiety piszą na bazie własnych przeżyć i doświadczeń, a to w znacznym stopniu uwiarygadnia książkę.
Mnie ten poradnik pomógł uświadomić sobie, jak wiele lęków występuje również w moim życiu i co mogę zrobić, aby go eliminować. Niezwykle cenny poradnik, szczególnie dla tych, którzy czują, że przestają sobie radzić z nieustępującym uczuciem lęku.

Avatar użytkownika - violetanddog
violetanddog
Przeczytane:2024-02-04, Ocena: 5, Przeczytałem,

Myślę, że przyznacie mi rację, jeśli powiem, że większość z nas na jakimś etapie życia zmagało się z różnego rodzaju zaburzeniami lękowymi bądź depresyjnymi. W Wielkiej Brytanii (skąd pochodzą autorki) statystyki te są wręcz zatrważające. W kraju liczącym 65 mln ludzi 1 na 5 osób doświadcza zaburzeń depresyjnych lub stanów lękowych (dane pochodzą z książki Oswoić lęk). Anna Williamson i Reetta Newell również mają za sobą liczne epizody lękowe. Znana prezenterka telewizyjna, psycholog kliniczny, pracownik biurowy, dzieci, osoby starsze – lęk i ataki paniki mogą dotknąć każdego z nas bez względu na status społeczny, wykształcenie czy wiek. Ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z nim poradzić lub jak to określają autorki – rozprawić się z nim!
Obie autorki doświadczyły osobiście różnego rodzaju stanów lękowych i ataków paniki stąd też książka ta nie jest jedynie zbiorem pustych frazesów a świadectwem ich walki. Czy była to walka wygrana? Jak same przyznają – nie do końca. Jednak sukcesem jest uświadomienie sobie źródeł problemu i podjęcie starań mających na celu poprawienie jakości swojego życia. Z książki tej dowiemy się więc, czym są m.in. lęk, zaburzenia lękowe, ataki paniki czy stres pourazowy. Nauczymy się rozróżniać, kiedy lęk jest czymś potrzebnym, a kiedy staje się zagrożeniem. Dowiemy się także jak radzić sobie z atakami paniki, a także jak pokonać tzw. lęk przed lękiem czy fobię społeczną. Wspólnie z autorkami zastanowimy się nad tym, jak opanować trudną sztukę pożyczania umiejętności społecznych, a także, kiedy warto wdrożyć farmakoterapię, a kiedy można polegać jedynie na psychoterapii czy metodach alternatywnych tj. joga, czy aromaterapia. Przeczytamy tu również o nieocenionym znaczeniu snu w zachowaniu zdrowia psychicznego. Autorki wspomną tu też o różnych niekoniecznie polecanych formach samoleczenia lęku tj. sięganie po używki czy okaleczanie się.
Z reguły z dużym dystansem i niechęcią podchodzę do wszelkiego rodzaju poradników, jednak ten miło mnie zaskoczył i dostarczył wiedzy potrzebnej do samodzielnego wstępnego zdiagnozowania stanów lękowych. Jak podkreślają autorki, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty, bo nieleczona depresja czy ataki paniki będą się jedynie pogłębiać. Zdarza nam się nadużywać słowa depresja czy atak paniki i traktować je jako chwilowy bądź sezonowy spadek nastroju. Przyznam, że sporo informacji zawartych w książce była mi znana, jednak przypomnienie ich sobie nie było pomysłem i teraz na pewno będę zwracać większą uwagę na sygnały, jakie wysyła moje ciało i umysł. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, jest ona również dostępna na Legimi w formie audiobooka.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo

Mamy czasy, jakie mamy i lęk niestety towarzyszy nam na co dzień. Są różne jego podłoża, na różne sposoby próbujemy sobie z nim radzić, z różnymi efektami. Dziś chciałabym Wam pokazać książkę, właśnie o lęku.

W książce znajdziecie wiele na temat lęku, walki z nim. Poznamy odpowiedzi na takie pytania, jak np. „Czym jest lęk?”, „Z czego wynika?”, „Co zrobić, kiedy dopadnie nas atak paniki?”, „Jak rozpoznać depresję” i wiele więcej. Wszystkie informacje napisane są w sposób ciekawy, a przy tym zrozumiały dla takiego zwykłego człowieka, jak ja. To zdecydowanie zaleta książki.

Wizualnie książka jest ładna. Znajdziemy w niej wiele ciekawych rysunków.

„Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos” to książka dla każdego. Moim zdaniem warto po nią sięgnąć i oswoić lęk. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Czy zdarzają Wam się takie sytuacje, w których lęk utrudnia Wam funkcjonowanie? Mnie się zdarzają dosyć często i dlatego cieszę się, że w moje ręce trafił poradnik psychologiczny „Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos” napisany przez doktor psychologii Reettę Newell oraz Annę Williamson, czyli  prezenterkę telewizyjną, która jest również doradcą psychologicznym. Z tej książki można naprawdę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, tak więc jeśli jesteście ciekawi więcej na jej temat, to zapraszam na recenzję!

Poradnik „Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos” uświadamia nam to, że nie musimy być więźniami swoich lęków, które powodują różne sytuacje takie jak na przykład spotkania rodzinne lub firmowe. Dedykowany jest on tym, którym niespokojne myśli utrudniają zasypianie, a przez przepracowanie, znerwicowanie i ogólnie psychiczne rozbicie, każdy kolejny dzień stwarza trudne wyzwanie. W książce tej omawiane są różne rady, wskazówki oraz ćwiczenia dotyczące lęku i stresu. Tak więc można dowiedzieć się z niej tego czym jest lęk i z czego on wynika, a także jak należy zachować się, kiedy dopada nas atak paniki. Oprócz tego, dzięki tej książce można dowiedzieć się co zrobić, aby odzyskać dobry sen i aby lęk, czy strach nie odbierał nam radości życia. Za sprawą tej książki można również dowiedzieć się, po czym poznać symptomy obniżonego nastroju i depresji oraz kiedy i jak należy zwrócić się o profesjonalną pomoc.

W każdym rozdziale autorka Anna Williamson, dzieląc się swoimi osobistymi doświadczeniami, opisuje sytuacje związane zaburzeniami lękowymi. Oprócz tego, podpowiada, jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy dopada nas lęk. Dzięki tej książce można również rozpoznać oraz rozprawić się z lękami już wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze jego symptomy, a także poważne objawy, które mogą nas dopaść w każdej sytuacji.

Książka ta jest krótkim i treściwym poradnikiem, który w każdym rozdziale opisuje wszystko to, co jest związane z lękiem. Czytałam go z wielkim zainteresowaniem, podobało mi się to, jak autorka książki, na swoim przykładzie przedstawia różne sytuacje, w których doświadczała uczucie lęku. Anna Williamson jako doradca psychologiczny, w przejrzysty i czytelny sposób dzieli się z czytelnikiem technikami, które wcześniej przetestowała na sobie i które mogą każdemu pomóc w trudnych sytuacjach. Każdy rozdział opisujący odrębny problem, jest podsumowany przez doktor Reettę Newell, która prezentuje bardzo przydatne wskazówki, mogące pomóc pozbyć się lęku. Bardzo podobały mi się w tym poradniku opisane proste i szybkie ćwiczenia zatytułowane „alert aktywności”, dzięki którym można zmniejszyć lęk, niektóre nawet wykonałam od razu, bo i mnie czasami nawiedzają różne, uprzykrzające życie lęki, których trudno od razu się pozbyć. Dlatego myślę, że od czasu do czasu warto ponownie zajrzeć do tej książki, w celu wykonania takich ćwiczeń. Mogą one pomoc w dokonaniu trudnego wyboru, dzięki nim można czuć się bardziej komfortowo w różnych sytuacjach, typu spotkania firmowe. Wykonując takie ćwiczenia, można również odczuć wewnętrzny spokój, który zakłócają niespokojne myśli. Tak, więc uważam, że warto przeczytać tę książkę, bo z pewnością każdy z nas odczuwa czasem lęk, który może bardzo utrudnić życie. Myślę, że może ona pomóc podczas odczuwania pierwszych symptomów lęku, jednak wiadomo, że nie zastąpi wizyty u psychologu lub psychiatry przy poważnych objawach. Może za to przygotować psychicznie do takiej wizyty, szczególnie te osoby, które nigdy nie korzystały z profesjonalnej pomocy psychologicznej.

„Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos” jest bardzo mądrym poradnikiem, który w czytelny i przejrzysty sposób opisuje sam lęk oraz wiele sytuacji z nim związanych. Książka ta może każdemu pomóc w ciężkich chwilach, kiedy lęk uprzykrza nam życie. Bardzo polecam Wam ten poradnik i cieszę się, że go przeczytałam, bo poznałam dzięki niemu wiele przydatnych ćwiczeń oraz dużo mądrych wskazówek, którymi zamierzam się kierować, kiedy dopadnie mnie znowu lęk.

Jak przetrwać emocjonalny chaos?

Dobre pytanie. Sama od lat podejmuję walkę z nerwicą lękową, więc odczuwam na własnej skórze to uczuciowe zamieszanie. Kampania wojenna zaczyna się od świadomej chęci zawalczenia o równowagę emocjonalną, a tym samym o prywatny komfort psychiczny. Dlatego ucieszyłam się, gdy Wydawnictwo Zwierciadło zaproponowało mi, bym zapoznała się i podzieliła opinią o poradniku „Oswoić lęk”. Za tę możliwość pięknie dziękuję.

Pierwsze co zrobiłam, gdy otrzymałam książkę, sprawdziłam dokładnie autorów. Anna Williamson i dr Reetta Newell mają ogromne doświadczenie w prowadzeniu terapii z zakresu zaburzeń lękowych. Jest to dla mnie istotne, bo jednak dogłębna znajomość tematu jest kluczowa, by nieść skuteczną pomoc, a szczerość, z jaką pani Anna dzieli się swoimi wspomnieniami, nadaje poradnikowi autentyczności i zwyczajnie zbliża. Czyni z czytelnika/pacjenta znajomego, a nawet przyjaciela, przez co łatwiej jest przejść przez treść i cały proces.

Oczywiście jeśli ktoś łudzi się, że samo przeczytanie załatwi sprawę i wszystkie lęki i demony odejdą w zapomnienie, srogo się zawiedzie. Często jest tak, (i autorki to podkreślają), że bez terapii w gabinecie specjalisty się nie obejdzie. Ten poradnik to właściwie przewodnik, który pozwala zrozumieć, z czym się borykamy i w sposób przyjazny, nienachalny wskazuje, co można zrobić, by nasze samopoczucie było lepsze.

Szczególnie spodobały mi się „alerty aktywności”, które podsumowują omawiany rozdział i w skróconej formie pomagają zrobić domowe ćwiczenia, oswajające umysł i ciało z podjętym postanowieniem walki o lepsze życie. W książce pojawiają się również krótkie notki o nazwie „Szybka pomoc od Anny”. To taka porada instant w pigułce, bazująca na osobistym doświadczeniu w terapii. Anna szczerze dzieli się tym, co pomogło jej pokonać lęki.

Jestem zadowolona z lektury i z czystym sumieniem wystawiam temu przewodnikowi solidną ocenę 8/10. Nie odłożę tej książki na półkę, bo mój proces walki z nerwicą lękową cały czas trwa, zatem będę wracać do wybranych rozdziałów i ćwiczyć by było mi lepiej.

Lęk to naturalny stan emocjonalny, będący reakcją obronną organizmu na stresujące sytuacje. Niestety, u niektórych osób ten stan niepokoju utrzymuje się znacznie dłużej, jest bardziej nasilony, a nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Gdy lęk staje się paraliżujący, wydaje się być nie do opanowania i całkowicie obniża jakość życia, staje się źródłem cierpienia, wstydu i izolacji. Jak rozpoznać i oswoić zaburzenia lękowe? Jakie są przyczyny nadmiernego lęku? I czy wszystkie formy leczenia są zawsze dla nas właściwe? A to tylko kilka pytań, na których odpowiedzi znajdziecie w fenomenalnym i jakże intymnym, bo opartym na własnych doświadczeniach, poradniku ,,Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos".

Z tej wartościowej i jakże konkretnej pozycji dowiemy się dokładnie, czym jest lęk i z czego wynika, jak postępować podczas ataku paniki, a także jak rozpoznać symptomy obniżonego nastroju czy depresji. Znajdziemy tu także wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego snu czy profesjonalnej pomocy oraz mnóstwo prostych, dokładnie wyjaśnionych ćwiczeń, które będą nieocenioną pomocą i wparciem w pozbywaniu się paraliżującego lęku w naszym życiu.

,,Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos" to wyjątkowa pozycja, uświadamiająca, że każdy z nas zaznaje lęku i choć różni się on nasileniem i rodzajem, da się go zaakceptować, a nawet przejąć nad nim kontrolę. Książka nie tylko umożliwia usystematyzowanie wiedzy, ale i funduje czytelnikowi masę cennych, życiowych porad, jakich wprowadzenie w życie wcale nie musi być tak trudne, jak może to się wydawać na samym początku. Bezsprzecznie, to wartościowa pozycja, w której każdy z nas znajdzie coś dla siebie, szczególnie, jeśli cierpi na ataki paniki, fobię społeczną lub po prostu doskwiera mu notoryczny dyskomfort, który może być właśnie objawem ukrytego silnego lęku bądź wyniszczającego chronicznego stresu. Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,

W niniejszym poradniku autorka dzieli się z czytelnikami osobistym doświadczeniem życia z za zaburzeniami lękowymi. Ponadto przedstawia konkretne i sprawdzone sposoby na radzenie sobie z typowymi objawami i sytuacjami, w których występuje lęk. Pomaga również poznać i poradzić sobie z lękami od niemal pierwszych niezauważalnych sygnałów po poważne objawy, niezależnie od czasu i miejsca ich wystąpienia.
Stan emocjonalny taki jak lęk tak naprawdę towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jednak z roku na rok pęd życia sprawia, że ludzie coraz częściej muszą mierzyć się z coraz liczniejszymi lękami.  Jest jednaka dobra wiadomość! Nie musimy mierzyć się z nimi sami. W ostateczności możemy skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam uporać się z naszymi lękami, ale, gdy nas stan nie jest jeszcze poważny równie dobrym sposobem może być sięgnięcie po odpowiednią literaturę. Taką, która porusza temat zdrowia psychicznego. Jedną z takich książek jest niniejsza pozycja, w której autorka po pierwsze dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem z lękami, które nawiedziły jej życie. Po drugie stara się w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić, czym tak naprawdę jest lęk i podaje sposoby jak sobie z nimi poradzić. W moim przekonaniu Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny to przewodnik, który pozwoli zawalczyć o swoje zdrowie i swoją przyszłość. Dlatego polecam tę książkę. Warto się z nią zapoznać dla własnego dobra.

Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa