Osada

Nad Zalewem Czorsztyńskim górują dwa zamki, jednak to nie one rzucają cień na taflę jeziora. Stara osada na półwyspie Stylchyn skrywa tajemnice okolicznych mieszkańców. Gdy w jednym z budynków policja odnajduje ciało Magdaleny Zachary, odżywają dawne lęki.

Wydaje się, że pożar osady, który wydarzył się dziesięć lat temu, pochłonął znacznie więcej ofiar, niż początkowo sądzono. Co z tym wszystkim mają wspólnego czaszki ukryte na strychu jednego z domów?

Czy Igor Schutt, który dopiero osiedlił się w Czorsztynie, rozwikła zagadkę seryjnego zabójcy?

O autorce

Z wykształcenia prawniczka, z zamiłowania pisarka. Jej wcześniejsze powieści Moja irlandzka piosenka i Dziewczyna z fotografii zyskały jej liczne grono czytelników. Zachęcona tym faktem kontynuuje przygodę z pisaniem.

W 2022 r. opublikowała powieści tatrzańskie Przełęcz snów i Dolina przebudzenia.

Najlepiej odnajduje się w świecie uczuć, stąd potrzeba wymyślania historii, w których miłość gra pierwszoplanową rolę

Informacje dodatkowe o Osada:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2024-04-10

Tagi: Klasyka kryminału

Kup książkę Osada

Osada - opinie o książce

Lubicie, kiedy akcja powieści rozgrywa się w górach? Ja uwielbiam, więc kiedy tylko nadarzyła się okazja, aby przeczytać kryminał, którego akcja rozgrywa się nad Zalewem Czorsztyńskim, nie mogłam z niej nie skorzystać! Wręcz pomyślałam, że to musi być świetna lektura! Czy rzeczywiście kryminał „Osada” Anny Olszewskiej przypadł mi do gustu? Zapraszam na recenzję!

Na półwyspie Stylchyn położonym nad Zalewem Czorsztyńskim znajduje się stara osada skrywające tajemnice jej mieszkańców. Dopiero co osiedlił się tam Igor Schutt, który nie może narzekać na brak atrakcji, gdyż w jednym z budynków zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny... Wtedy zaczynają też odżywać dawne lęki i wspomnienia, gdyż dziesięć lat temu w tej samej miejscowości miał miejsce pożar, wskutek którego znalazło się więcej ofiar, niż sądzono na początku. Co wspólnego mają ze sobą te dwie sprawy? Do tego wszystkiego zostają odnalezione czaszki ukryte na strychu jednego z domów... Czy Igorowi uda się rozwikłać zagadkę grasującego tam seryjnego mordercy?

W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdziały są krótkie i ogólnie szybko je czyta. Czasami w trakcie czytania można cofnąć się do przeszłości mającej duże znaczenie w teraźniejszych czasach. Zawsze bardzo chętnie sięgałam po kryminały, jednak w ostatnim czasie jakoś chyba książki należące do tego gatunku literackiego trochę zaczęły mnie nużyć i niestety czasami też było z tą książką... Na szczęście panujący tam górski klimat oraz wspomniane tamtejsze miejscowości sprawiły, że z przyjemnością czytałam tę książkę i aż zatęskniłam za górami. Oprócz tego spodobało mi się też to, że akcja dzieje się w małej miejscowości, gdzie wszyscy o sobie wszystko wiedzą, jednak żyjący wśród nich morderca był na tyle przebiegły, że dopiero pod koniec powieści go zdemaskowano. Ja już domyślałam się wcześniej, kto zabija niewinne dziewczyny, więc zakończenie jakoś szczególnie mnie nie zaskoczyło. Opisy zbrodni nie były jak dla mnie jakieś drastyczne, co uważam za plus i myślę, że kryminał ten będzie odpowiedni też dla tych wrażliwych czytelników. Końcówka książki jak dla mnie była satysfakcjonująca i nawet trochę trzymała mnie w napięciu.

„Osada” jest kryminałem z ciekawą fabułą, dzięki któremu w wyobraźni można przenieść się nad piękny Zalew Czorsztyński i podziwiać piękny górski krajobraz. Jest to tylko tło powieści, które spodobało mi się najbardziej, bo wiadomo, że cała fabuła była skupiona na ciężkim do rozwiązania śledztwie. Tak więc, jeśli lubicie kryminały, które opisują trudną do rozwikłania zagadkę, a rola przeszłości ma w nich duże znaczenie, bo daje o sobie znać w teraźniejszości, to ta książka może być dla Was w sam raz!

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2024-04-22, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Osada" przenosi nas w małomiasteczkowe, malownicze i urokliwe miejsce, w którym społeczność bardzo dobrze się zna i jest że sobą zżyta. A nic tak nie spaja ludzi jak tajemnice i tragedie. Tak właśnie dzieje się w tutaj, w miejscu, do którego trafił Igor Schutt, chcący rozpocząć nowy rozdział w życiu. Jednak zagadka kryminalna, z którą przyszło mu się zmierzyć, jest bardzo zawiła, sięgająca przeszłość. Czy mu się uda?

Autorce udało się stworzyć w swojej powieści mroczny klimat, który idealne współgra z fabułą. Widać, że bardzo dobrze ją przemyślała, ponieważ pytania mnożą się w głowie czytelnika, a w miarę czytania ich przybywa, zamiast ubywać. Zatem wydarzenia trzymają w napięciu do samego niemal końca. Efekt ten potęgują dwie płaszczyzny czasowe, w których wydarzenia przeplatają się że sobą, aby finalnie stworzyć piękną całość.

Na uwagę zasługuje również kreacja bohaterów, budzących różne uczucia. Taka niejednoznaczność postaci znakomicie się sprawdza w takich kryminałach, potęgując ciekawość czytelnika. Jeżeli chodzi o samego sprawcę, można się w pewnym momencie domyślić, kim on jest. Jednak pomimo tej przewidywalności, nie umniejsza to w znacznym stopniu samej fabule. Bohaterów było dosyć sporo, przez co samo czytanie czasami wymagało większego skupienia, aby nie stracić wątku - kto, z kim i dlaczego. Nie mniej jednak każda z tych postaci wnosi do fabuły swoją cząstkę, które finalnie wskakują na swoje miejsce, tworząc spójny obraz rozgrywających się wydarzeń. Powieść "Osada" to wciągający kryminał, który rzuca czytelnika w wir zagadkowych wydarzeń, w których morderca znów atakuję, a ofiary nie są w stanie się bronić. Narracja poprowadzona w przyjemnym dla czytelnika, nie pozwala od siebie odejść, aż do poznania całej prawdy. Odnajdziemy tu wszystko, co powinno znaleźć się w tym gatunku - tajemnice, morderstwa, zmowa milczenia, intryga, dosyć zaskakujące zwroty akcji... Polecam

Ciekawa, choć nie szczególnie oryginalna historia. Tajemnice z przeszłości które powracają po latach, prowadząc do kolejnych dramatów. Fabuła rozgrywająca się na dwóch płaszczyznach czasowych. Główny bohater to człowiek po przejściach. Małomiasteczkowy klimat, zmowa milczenia, zemsta. Wszystkie te elementy obecne są w większości powieści kryminalnych. Jednak ta książka ma w sobie coś, co sprawia że nie tonie w przeciętności. Być może to niezwykle urokliwa lokalizacja - Jezioro Czorsztyńskie, obecność średniowiecznych zamków, pobliskiego pasma Pienin. Być może autentyczna historia budowy zapory wodnej Niedzica, która miała wiele negatywnych dla miejscowej, wysiedlanej ludności następstw. Intryga kryminalna osadzona w tychże realiach zaowocowała solidną, sprawnie poprowadzoną historią z dobrze wykreowanymi bohaterami. Być może stanowi również obiecujący zwiastun dalszych losów Igora Schutta, na które będę oczekiwać z zainteresowaniem.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2024-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Osada" to debiut kryminalny Anny Olszewskiej, do tej pory znanej z powieści obyczajowych. I jest to debiut gatunkowy udany, w którym autorka sprawnie połączyła historię współczesną z historią z przeszłości solidnie okraszając ją wydarzeniami prawdziwymi - przede wszystkim toczącymi się podczas budowy zapory na Dunajcu, przez którą powstał Zalew Czorsztyński, gdzie toczy się akcja tej powieści. To ta historia, jak i sam klimat małego miasteczka, osady, która według niektórych została przeklęta, jest największym atutem tej powieści. Przeszłość, która ciąży ciągle na tym, co aktualnie, nadaje lekturze atmosferę gęstej tajemnicy, niejakiej zmowy milczenia tak charakterystycznej dla małych społeczności. A teraz wkrada się w nią obcy - nowy bohater, autor powieści kryminalnych, który się tam sprowadza. On też ma swoje tajemnice, które skrzętnie skrywa, czytelnik też długo nie jest pewny, czy może mu ufać - bo nie tylko czuć, że nie mówi nam wszystkiego, ale i wokół niego zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Czy to przypadkiem nie wytwór jego wyobraźni? Zresztą nie tylko on nie wzbudza w czytelniku zaufania - takie odczucia budzi każda postać w tej historii... I jak wyłowić spośród nich mordercę? Zagadka kryminalna współczesna momentami opatrzona jest dosyć dosadnymi opisami, nie jest też mocno skomplikowana, choć zbudowana dobrze i z pomysłem. Za to historia z przeszłości od początku do końca wzbudza ciekawość, a samo miejsce akcji opisane jest tak, że teraz mogłabym się po prostu spakować i tam pojechać!

Moja irlandzka piosenka
Anna Olszewska0
Okładka ksiązki - Moja irlandzka piosenka

MIA nigdy nie była w stałym związku. Nie dlatego, że coś jest z nią nie tak. Po prostu do tej pory nikt nie zrobił na niej odpowiedniego wrażenia. Ma nudną...

Dziewczyna z fotografii
Anna Olszewska0
Okładka ksiązki - Dziewczyna z fotografii

Czy jedno zdjęcie może zmienić wszystko? Natasza była świetnie zapowiadającą się baletnicą, kiedy zdarzył się wypadek. Okaleczona fizycznie i psychicznie...