Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje

Harriet Lerner twierdzi, że nieszczęście jest napędzane trzema kluczowymi emocjami: niepokojem, strachem i wstydem. To zdecydowanie nieproszeni goście w naszym życiu. Gdy dojdzie do tragedii lub problemów, mogą stać się naszymi stałymi towarzyszami. Warto więc nauczyć się z nimi żyć.

Lęk może przyjść znienacka lub niezauważalnie wkroczyć do naszego życia. Autorka, dzieląc się życiowymi przypadkami, uświadamia nam, jak niepokój i strach odbiera radość życia i co możemy zrobić, aby sobie z tym poradzić.

Z poradnika dowiesz się m.in.:

- jak radzić sobie ze strachem i lękami codziennego życia

- czym jest wstyd i dlaczego rzadko o nim mówimy

- co robić, aby zachować spokój i jasność umysłu w niespokojnym i stresującym miejscu pracy

- dlaczego warto pracować z trudnymi emocjami, gdy dopada nas choroba czy strata

- kiedy ,,pozytywne myślenie" pomaga, a dlaczego czasami może szkodzić.

Żaden człowiek nie jest w pełni odporny na lęk, niepokój i wstyd, ale nie możemy stale unikać tych emocji. To, co musimy zrobić, to nauczyć się we właściwy sposób na nie reagować.

Przestań więc każdego dnia się zamartwiać i zacznij żyć ,,tu i teraz"!

Harriet Lerner

jest jedną z najbardziej lubianych i szanowanych w Stanach Zjednoczonych ekspertek od związków. Znana ze swojej pracy nad psychologią kobiet i relacji rodzinnych, przez ponad dwie dekady pracowała jako psycholog w Klinice Menninger. Wybitna wykładowczyni, prowadząca warsztaty i psychoterapeutka, autorka wielu bestsellerowych książek. Jest także, wraz z siostrą, autorką książek dla dzieci. Razem z mężem są terapeutami w Lawrence, w stanie Kansas, USA. Ma dwóch dorosłych synów.

Informacje dodatkowe o Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Dance of Fear

Kup książkę Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje

Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2023-12-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Chyba każdy z nas zna stwierdzenie, że nie ma złych emocji. To co z nimi zrobimy, to dopiero można dzielić w kategorii zło czy też dobro. Emocje poprostu są. Czy tego chcemy czy nie. Jedyna rada to zaaakceptować je i próbować się z nimi zaprzyjaźnić. Tylko jak to zrobić? I tutaj z pomocą przychodzi nam rewelacyjna publikacja "Jak oswoić trudne emocje. Niepokój, lęk, wstyd" autorstwa Harriet Lerner.

W bardzo przystępny, prosty sposób autorka rozbiera te trzy emocje na czynniki pierwsze. Pokazuje na swoim przykładzie oraz jej pacjentów, jak działać ,by to nie emocje miały nad nami władzę, ale my nad nimi. Swoją książką uczy jak radzić sobie z lękiem, wstydem, by nie odebrały nam one radości życia. Nie są to łatwe tematy, ale w książce zostały tak przedstawione, że czytało mi się jak dobrą, wciągającą powieść. Znalazłam też tutaj kilka kwestii, które nie jednokrotnie sama doświadczyłam. Napewno inaczej teraz będę podchodzić do kwestii związanych z emocjami i już kilka kroków wprowadzam w moją codzienność.

Bardzo wam polecam tę książkę. Jeśli nie lubicie poradników, to bez obaw, ten z pewnością was zaciekawi.

Dzisiaj zapraszam Was na recenzję ostatnio przeczytanego przeze mnie poradnika, jakim jest "Niepokój, lęk, wstyd", którego autorką jest Harriet Lerner. Co dokładnie on opisuje? Czy zdoła pomóc takim wstydziochom jak ja? Zapraszam na recenzję!

Książka ta opisuje trzy kluczowe emocje, jakimi są: niepokój, strach i wstyd. Według autorki napędzają one nieszczęście w naszym życiu i towarzyszącą wtedy, gdy dojdzie tragedii albo problemów, dlatego warto nauczyć się z nimi żyć. Niezauważalnie lub znienacka zawsze wkracza lęk, a niepokój i strach odbierają nam radość życia. Autorka, opisując życiowe przypadki, uświadamia nam, co możemy zrobić, aby poradzić sobie z tymi emocjami, ponieważ żaden człowiek nie jest w pełni na nie w odporny. Nie można ich unikać, dlatego należy nauczyć się we właściwy sposób na nie reagować.

Tak więc, z tego poradnika można dowiedzieć się tego, jak radzić sobie ze strachem i lękiem towarzyszącym nam w codziennym życiu. Książka ta wyjaśnia to, czym jest wstyd i czemu tak rzadko o nim mówimy. Można dowiedzieć się z niej również tego, jak zachować spokój i jasność umysłu pracując w niespokojnym i stresującym miejscu pracy. Poza tym poradnik ten wyjaśnia, dlaczego warto pracować z trudnymi emocjami w czasie choroby lub straty, a także kiedy pozytywne myślenie pomaga, a kiedy może zaszkodzić.

Książka ta dzieli się na kilka rozdziałów, które opisują te tytułowe trudne emocje, czyli niepokój, lęk i wstyd. Zostały one bardzo dokładnie opisane, szczególnie to, skąd się biorą, jakie jest ich źródło. Jednak według mnie za słabo było opisane to, jak sobie z nimi radzić, bo żadne rady opisane przez autorkę jakoś szczególnie nie zapadły mi w pamięci. Za to podobały mi się w tej książce opisane historie kobiet i mężczyzn, którzy zmagali się z tymi trudnymi emocjami. Historie te potrafiły mnie zaciekawić, bo na ich przykładach bardzo dokładnie został opisany niepokój, lęk oraz wstyd.

"Niepokój, lęk, wstyd" jest poradnikiem, który swoimi radami jednym może pomóc, drugim nie. Dla mnie była ciekawa książka, z której można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o niepokoju, lęku i wstydzie. Jakoś szczególnie nie wpłynęła ona na moje życie, ale nie żałuję, że ją przeczytałam. Cieszę się, że dzięki niej dowiedziałam się więcej o tych trudnych, towarzyszących nam emocjach.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-12-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Odczuwanie emocji to nieodłączna część ludzkiej egzystencji. Nie da się ich uniknąć. Nie da się uniknąć negatywnych emocji, które czasami zatruwają nasze życie. Niepokój, lęk i wstyd to zdecydowanie niechciani goście w naszym życiu. Niszczą je. Niszczą poczucie spokoju i pokoju. Jednak nie jesteśmy wobec nich bezsilni. Możemy nauczyć się z nimi radzić.
Negatywne emocje to raczej niechciani, ( chociaż w pojedynczych przypadkach potrzebni) towarzysze naszej egzystencji. Jednak nie da się ich uniknąć. Natomiast można postarać się je zrozumieć i nad nimi zapanować. Pomocne w tym mogą być poradniki, które od czasu do czasu pojawiają się na rynku wydawniczym. Wśród nich ważną pozycją dotyczącą powyższych zagadnień jest właśnie książka Niepokój, lęk i wstyd. Jak oswoić trudne emocje. Dzięki niej czytelnik będzie mógł zrozumieć mechanizmy, jakie stroją za wytwarzaniem negatywnych emocji i pozna sposoby, dzięki, którym można sobie z nimi poradzić. Ważną częścią książki są prawdziwe przykłady osób, które musiały nauczyć się walczyć z wyniszczającymi ich odczuciami.
Niepokój, lęk i wstyd. Jak oswoić trudne emocje to przystępna, ale jednoczesnej ważna pozycja książkowa, która pozwoli lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje. Dzięki niej czytający będzie wstanie zapanować nad negatywnymi uczuciami, które obniżają komfort życia. Myślę, że to obowiązkowa lektura dla tych, którzy pragnąć odzyskać radość z życia.

Już za chwilę święta, dlatego warto zadbać o swoje emocje...

"Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje" to inspirujący przewodnik po terytorium emocji, napisany przez doświadczoną psychoterapeutkę Harriet Lerner. Książka ta jest jak lampka nocna w mrocznym pokoju naszych uczuć, rzucając światło na trzy kluczowe emocje, które potrafią skomplikować życie każdemu z nas: niepokój, strach i wstyd.

Autorka otwiera drzwi do swojego gabinetu terapeutycznego, dzieląc się życiowymi przypadkami i doświadczeniem, co sprawiło, że mogłam z łatwością zidentyfikować się z opisanymi sytuacjami. Lerner przekonuje nas, że niepokój, lęk i wstyd są częścią ludzkiego doświadczenia, ale również wyzwaniami, które można przezwyciężyć.

Jednym z kluczowych punktów poruszanym jest świadome radzenie sobie ze strachem i lękami, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Poprzez konkretną wiedzę i praktyczne porady, Lerner ukazuje, jak te trudne emocje wpływają na nasze decyzje, relacje z innymi oraz jakość życia. Książka stawia pytanie: Jak możemy nauczyć się żyć z tymi uczuciami, zamiast przed nimi uciekać?

Warto zauważyć, że autorka nie ogranicza się jedynie do teoretycznych rozważań. Zamiast tego, oferuje konkretne narzędzia i strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami. Przekonuje nas, że akceptacja i przyjaźń z własnymi lękami są kluczowe dla osiągnięcia równowagi emocjonalnej.

Książka skupia się również na tematach, które są często pomijane, takich jak wstyd. Lerner podkreśla wagę rozmowy na ten temat, zachęcając do otwartości i dzielenia się własnymi doświadczeniami. Wnikliwie analizuje, dlaczego wstyd jest tematem tabu, a jednocześnie jak ważne jest jego zrozumienie i przepracowanie.

Wreszcie, autorka przytacza przykłady sytuacji z życia, które dodają książce autentyczności. Mogłam odnaleźć się w opowieściach innych ludzi, co sprawiło, że książka stała się nie tylko poradnikiem, ale także przewodnikiem po emocjonalnym labiryncie życia.

Wnioski płynące z lektury są klarowne: nie ma magicznego rozwiązania, ale istnieje droga do oswojenia trudnych emocji. Harriet Lerner przekonuje, że akceptacja i świadomość tych uczuć są kluczowe dla pełniejszego życia. "Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje" to zdecydowanie lektura, która może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie i w efektywniejszym radzeniu sobie z emocjonalnymi wyzwaniami.

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-12, Przeczytałam,
100 zasad udanego związku
Harriet Lerner0
Okładka ksiązki - 100 zasad udanego związku

o Jesteś jedyną osobą, którą możesz zmienić. o Szczęśliwe pary to nie te, które nigdy się nie kłócą. o Konstruktywna krytyka partnera powinna dotyczyć...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;