Mamo, gdzie byłaś?

Patrzyłaś, lecz mnie nie widziałaś.

Twoje ciepło nigdy nie ogarnęło mojego dziewczęcego serca.

Dlaczego się rozminęłyśmy, Mamo?

Gdzie byłaś?

Czy to przeze mnie?

Emocjonalnie niedostępna matka to taka, która nie jest w pełni obecna w życiu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę przeżyć.

Być może masz problemy w relacjach z innymi ludźmi, z poczuciem własnej wartości i wiarą w siebie, bo rzadko słyszałeś słowa ,,kocham cię, jesteś dla mnie kimś wyjątkowym, jestem przy tobie..."

Jako dorosłe dziecko niedostępnej emocjonalnie matki możesz nie potrafić określić dokładnie, czego brakuje ci w życiu. Psychoterapeutka Jasmin Lee Cori pomoże ci lepiej zrozumieć twoją matkę i wyleczyć ukryte rany niedostatecznego macierzyństwa.

W swojej książce autorka podpowie ci m.in.:

- czym jest ,,deficyt matki" i dlaczego twoja matka nie była w stanie dać ci w dzieciństwie miłości,

- jak odnaleźć dziecko w sobie i wypełnić ,,matczyną lukę",

- czym jest zaniedbanie i przemoc emocjonalna i jak sobie z nimi radzić w dorosłym życiu,

- jak uzdrowić ,,pomatczyne" rany i zadbać o szczęśliwszą przyszłość dla siebie (i być może dla swoich dzieci).

Dzięki praktycznym ćwiczeniom zawartym w książce możesz uzdrowić swoje wewnętrzne niekochane dziecko i stać się silnym a jednocześnie czułym dorosłym - uwierz, że ta droga jest warta przebycia!

O autorce

Jasmin Lee Cori jest licencjonowaną psychoterapeutką specjalizującą się w pracy z dorosłymi, którzy doświadczyli molestowania i zaniedbywania w dzieciństwie. Doświadczenie nabyte w trakcie praktyki klinicznej przeplata z wiedzą z dziedziny neuronauki. Wykładała psychologię w szkołach wyższych i szkołach dla profesjonalnych terapeutów. Jest autorką licznych artykułów i pięciu książek, w tym Healing From Trauma.

Informacje dodatkowe o Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2024-02-15
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Emotionally absent mother

Tagi: Asertywność motywacja i poczucie własnej wartości

Kup książkę Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie

Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie - opinie o książce

„Matka niedostępna emocjonalnie” to poradnik napisany przez psychoterapeutkę Jasmin Lee Cori, która w dorosłym życiu pracuje i pomaga dorosłym, którzy w najmłodszych latach byli molestowani, bądź zaniedbywani przez rodziców. Jest to książka niezwykle ważna, szczególni dla osób, które tych elementów w życiu doświadczyli.

Autorka książkę podzieliła na trzy działy, w którym pierwszy z nich przybliża nam to, czego potrzebujemy od matek. Bardzo często brak bliskiej więzi dzieci z matką, brak okazania przez nią miłości, ma ogromne skutki w dorosłym życiu, z czego bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy. To właśnie w drugiej części, dotyczącej tego, gdy matka nie spełnia swojej funkcji, mamy przybliżone zagadnienie, kiedy błędy rodzicielskie mogą wpłynąć na życie dzieci. Autorka przybliża również zagadnienie leczenia „pomadczynych” ran, które w pewnym sensie, sami jesteśmy w stanie nieco zabliźnić, tak aby później nie powielać błędów, podczas wychowywania własnych dzieci.
Myślę, że o niezwykle wartościowa książka, którą przeczytać powinna każda, a uważam, że szczególnie te młode mamy, które rozpoczynają swoją przygodę z macierzyństwem. Mogą one sobie bowiem uświadomić, czy aby na pewno same w sercu nie noszą ran z dzieciństwa, o których istnieniu nie do końca zdawały sobie sprawę.
Autorka w lekki, zrozumiały i niezwykle przyjemny sposób porusza bardzo ważne i istotne tematy. Ta książka to istna skarbnica wiedzy, przekazywanej przez osobę, która w przedmiotowej sprawie naprawdę wie, o czym mówi!
Dla mnie to wspaniała, wartościowa książka, którą serdecznie polecam! Za możliwość jej przeczytania i zrecenzowania dziękuję wydawnictwu.

Dzisiaj mam dla Was recenzję poradnika, który porusza bardzo ważny temat dotyczący relacji z matką w dzieciństwie, która ma bardzo duży wpływ na dorosłe życie. Jest nim „Matka niedostępna emocjonalnie”, której autorką jest psychoterapeutka Jasmin Lee Cori. Jakie ważne zagadnienia porusza ta książka i czego można się z niej dowiedzieć? Zapraszam na recenzję!

Książka ta opisuje obraz emocjonalnie niedostępnej matki, która nie jest w pełni obecna w życiu dziecka, szczególnie w sferze emocji. Można z niej dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy między innymi tego czym jest „deficyt matki” i dlaczego matka nie jest w stanie dać swojemu dziecku miłości w dzieciństwie. Można również dowiedzieć się tego, jak odnaleźć w sobie dziecko oraz wypełnić „matczyną lukę”. Po przeczytaniu tej książki można wzbogacić swoją wiedzę o to, czym jest zaniedbanie i przemoc emocjonalna oraz jak radzić sobie z tym w dorosłym życiu. W poradniku tym zostały zawarte również praktyczne ćwiczenia, które mogą pomóc w uzdrowieniu swojego wewnętrznego niekochanego dziecka i tym samym stać się szczęśliwym dorosłym człowiekiem.

Ponadto książka ta może być bardzo przydatna dla osób, które przez to, że rzadko słyszały takie słowa jak: „kocham cię, jestem przy tobie, jesteś dla mnie kimś wyjątkowym”, mają problemy w relacjach z innymi ludźmi, z poczuciem własnej wartości, wiarą w siebie lub po prostu nie potrafią określić dokładnie tego, czego brakuje im w życiu. Dzięki tej książce można też lepiej zrozumieć swoją matkę, a nawet wyleczyć skutki niedostatecznego macierzyństwa oraz zadbać o szczęśliwą przyszłość dla siebie.

Poradnik ten przeczytałam z ciekawości, po to, żeby poszerzyć swoją wiedzę na temat poszczególnych ludzkich zachowań w życiu dorosłym. Z pewnością nie każda matka jest idealna, ale nie uważam, żebym żeby moja mama była trakcie mojego dzieciństwa niedostępna emocjonalnie. Jednak po przeczytaniu tej książki doszłam do wniosku, że przez ostatnie lata wręcz zaczęłam rozpieszczać swoje wewnętrzne dziecko, o którym wielokrotnie wspomniane jest w tej książce. Niestety istnieje na świecie wiele osób, których matki były niedostępne emocjonalnie i uważam, że dla nich książka ta może być bardzo przydatna. Jak dla mnie posiada ona wiele mądrych informacji o poszczególnych zachowaniach matek i o tym jakie mają one wpływ na dzieci w przyszłości. Książka ta została napisana w bardzo przejrzysty i czytelny sposób, podobały mi się w niej ćwiczenia, które myślę, że warto wykonać jeśli odczuwa się skutki zaniedbania w dzieciństwie, o których pisze autorka tej książki.

„Matka niedostępna emocjonalnie” według mnie jest bardzo mądrym i przydatnym poradnikiem, który może pomóc nie jednej osobie, która po niego sięgnie. Dowiedziałam się z niego wielu ciekawych rzeczy i dzięki niemu zrozumiałam postępowanie wielu matek oraz dorosłych osób. Tak więc, jeśli macie taką potrzebę, aby lepiej zrozumieć Wasze matki lub uzdrowić w sobie niekorzystne skutki spowodowane niedostatecznym macierzyństwem, to bardzo polecam Wam tę książkę.

Nie ulega wątpliwości, że okres dzieciństwa i relacje z rodzicami kształtują naszą osobowość i wpływają na nasze przyszłe życie. Co, jeśli jednak czas ten naznaczony jest obojętnością naszych rodziców, bądź relacje z matką nie układają się tak, jak powinny? Co autorka miała na myśli, mówiąc, że matka jest drzewem życia dla swoich dzieci? Co znaczy być dobrą matką a co matką wystarczająco dobrą? Na te i na inne podobne pytania odpowiedzi znajdziemy w najnowszej książce Jasmin Lee Cori wydanej nakładem @wydawnictwo_zwierciadlo. Wiedza zawarta w książce jest efektem nie tylko jej wieloletniej pracy jako psychoterapeuty, ale również doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego.
Wiadomo nie od dziś, że nieprzepracowana trauma bywa powodem objawów psychosomatycznych lub – co gorsza – może przyczynić się do depresji, nerwicy czy problemów w relacjach z przyszłymi partnerami. Jak więc zadbać o swoje wewnętrzne dziecko będąc już osobą dorosłą i pragnącą założyć własną rodziną? Autorka przekonuje, że wejście w związek jest doskonałą okazją do przepracowania traum z dzieciństwa, do bezinteresownego dawania, a nie tylko brania. Czy ktoś z nas kiedykolwiek zapytał swojego partnera/ partnerkę o to, jak wyglądało jego dzieciństwo? Czy było ono okresem szczęśliwym i przepełnionym matczyną miłością, czy może pozostawiło po sobie wiele niezabliźnionych ran?
Autorka szczegółowo omawia poszczególne role matki, a jest ich co najmniej kilkanaście. Matka jako ratownik, modulator, lustro, kompas, kibic - to tylko niektóre z wielu ról, jakie możemy przypisać naszym rodzicielkom. Każda z nich jest niezwykłe trudna i wymagająca i przyznam szczerze, że po przeczytaniu książki Cori jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że ja nie podołałabym żadnej z tych ról. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ mamy na innych ludzi i jak istotną odgrywamy w ich życiu rolę. Pamiętajmy o tym, decydując się na dziecko i zastanówmy się kilka razy, zanim powołamy na świat istotę, której nie będziemy w stanie odpowiednio przygotować do życia. Przecież żadna z nas nie chce być matką niedostępną emocjonalnie, obojętną na potrzeby własnego dziecka. Nie chcemy także powielać błędów swoich rodziców ani tworzyć nowych. Jako przykład wpływu matki na dziecko autorka podaje tzw. eksperyment kamiennej twarzy, podczas którego badany jest wpływ obojętności matki na zachowanie dzieci w wieku niemowlęcym. Wyniki okazały się zaskakujące a samo badanie nieco kontrowersyjne.
Czym jest deficyt matki, jak się objawia i czy możemy go nadrobić – tego wszystkiego i znacznie więcej dowiecie się z tej książki. Myślę, że każdy z was wyniesie z niej wiele wartościowych treści. Polecam wam ją serdecznie, jeśli problem ten nie jest wam obcy bądź jeśli chcecie uniknąć błędów wychowawczych jako obecne lub przyszłe matki.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2024-02-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Matka niedostępna emocjonalnie" to bardzo ważna publikacja. Psychoterapeutka, Jasmine Lee Cori, wychodzi naprzeciw tym, którzy noszą w sobie zranienia z dzieciństwa, powstałe na skutek pozbawienia emocjonalności w relacji z matką. W przystępny sposób porusza temat, który może dotyczyć bardzo wielu z nas.
Brak poczucia własnej wartości, wiary w siebie, zakompleksienie, to tylko część problemów jakie wynikają z dorastania w bezuczuciowym środowisku. Autorka omawia rolę matki w życiu dziecka i co się dzieje, gdy brak z jej strony tak ważnej i potrzebnej emocjonalnej obecności. Ale czy mamy prawo ją za to winić? Ten aspekt również został omówiony w książce, jak wiele innych, które lepiej pomogą zrozumieć, choćby trudności w nawiązywaniu relacji w dorosłym życiu.

Bardzo polecam tę książkę każdemu. Może poruszy coś w naszym sercu, odkurzy jakieś dawno zapomniane, trudne tematy, rzuci nowe światło na problemy teraźniejszości i pomoże naprawić relacje z sobą samym i z innymi.

Jest to przejmująca książka opowiadająca miedzy innymi i miłości dziecka do matki. Rodzice czasem zapominają, że choć możemy być niedoskonali, to nasze dzieci i tak bez względu na wszystko będą nas kochały. Mogą kochać oboje rodziców tak samo, lecz tylko matka jest dla nich pewnego rodzaju tarczą, która potrafi przeciwdziałać im problemom. Niektóre dzieci pozbawione matki mogą czuć się nieco wycofane i wyobcowane wśród innych dzieci, które tego braku nie odczuły. Nie są pewne siebie, bo nikt u nich tego nie wykształcił. Nie mając oparcia w swoim początkującym życiu, bardzo często wpadają w złe towarzystwo.
Książka ukazuje nam istotę matki. Tym jak wielki ma wpływ czas i uczucie przekazane dziecku. Uczy nas, by nie obarczać się ciężarem większym, niż jesteśmy w stanie udźwignąć. Ukazuje nam, jaki rodzaj matczynej miłości zaznaliśmy i jaki same przekazujemy naszym dzieciom. Pokazuje nam, że choć sami mogliśmy tej miłości nie zaznać, to jedynak w dorosłym życiu możemy ją sobie zrekompensować.
Mi książka uzmysłowiła, że to ja jako matka jestem dla nich drzewem życia. Bo to we mnie dziecko znajduje pocieszenie, to ja w swych ramionach zapewniam mu schronienie, to ja je karmię. Jestem dla swojego dziecka ogromna i z biegiem czasu ono zauważa, że gdy dzieje mu się krzywda, bądź czegoś potrzebuje, czego nie jest nam w stanie okazać, to jego płacz sprawia, że to matka rozumie o co mu chodzi.
Ja przekonałam się, że do roli matki można być przygotowanym w każdym wieku. Sama zostałam mamą mając osiemnaście lat i powiem wam, że byłam wtedy przeszczęśliwa. Znam jednak osoby, które pierwszy raz zostały rodzicami w wieku czterdziestu dwóch lat i one nie wyobrażały sobie być wcześniej rodzicem.
Dla wszystkich posiadanie dziecka oznacza poświecenie. Przecież zabiera ono nam całą uwagę i czas. Książka ukazuje, że prawdziwą matką staje się wtedy, kiedy jesteśmy gotowi na własne wyrzeczenia. Polecam do przeczytania każdemu, kto chciałby zostać rodzicem, będzie nim lub już jest. Obowiązkowa lektura dla każdej kobiety.

Spojrzenie na obraz współczesnej matki dla niej samej i dla jej dziecka bywa najważniejsze, gdyż to ona stanowi autorytet i chce dla niego dążyć, ale pozostaje zadać sobie na sam początek pytanie: Czy potrafi być ona prawdziwą mamą, z okazywaniem mu uczuć na pokaz, czy jednak jest ona niedostępnie emocjonalnie?

Uświadomienie roli mamy, którą odgrywa w każdym dniu nie tylko i czym naprawdę ona jest, ale i można podjąć z nią rozmowę, co czuje, będąc mamą, czego oczekuje od swojego dziecka oraz jaką chce być przede wszystkim mamą?

Nie zawsze życie dziecka na etapie wczesnego dzieciństwa bywa takie piękne, jak ono opowiada o tym i jaka jego mama jest, gdyż nie chce ujawniać tego, co czuje naprawdę, w towarzystwie mamy żyjąc w świadomości, że mama coś od niego oczekuje w zamian za uzyskaną bardzo dobrą ocenę w szkole, pochwałę, ale nie okazuje mu swoich emocjonalnych uczuć.

Próbowałam wiele razy zrozumieć, jak to jest, kiedy dziecko znajduje się w sytuacji odrzucenia, bo dla jego mamy ważniejsze są, sukcesy zawodowe niż sprawy uczuciowe dziecka wraz z jego problemami o ile je ma.

Zwróciłam szczególną uwagę na książkę pt. '' Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie'' autorstwa nieznanej mi do tej pory Pani Jasmin Lee Cori, gdyż to po raz pierwszy spotykam się z tym tak bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym relacji matki z dzieckiem, a nie zawsze są one ujawnione w przeprowadzonych rozmowach z nauczycielami, bądź też z wychowawcami w klasie.

Autorka czytanej przeze mnie książki Pani Jasmin Lee Cori z należytym podejściem do zawartego w niej głównego tematu opisała to, co powinno przybliżyć, co poniektórym rodzicom, a szczególnie mamom, jak to jest, gdy unika się rozmów o braku ich wyrażanej do dziecka emocjonalności.

Dzięki temu, że autorka wiedzę oparła na przykładach przeżytych z własnych obserwacji, ale i również dokonanych analiz, jak to jest, kiedy dziecko czuło się odrzucane i niekochane oraz jaki miało to wpływ na późniejsze jego życie.

Chciałam podkreślić znaczącą rolę kontroli skonstruowanych przez autorkę spostrzeżeń, które odsłaniają krok po kroku, jak wygląda życie dziecka niekochanego i niechcianego.

Podjęłam się wykonać zaproponowane przez autorkę ćwiczenia i przyznam, że mi się one spodobały. Mogłam dzięki nim przypomnieć sobie, jak wyglądały moje relacje z mamą spędzane we wczesnym dzieciństwie. To ćwiczenie wywołało u mnie miłe wspomnienie oraz to, jak zapamiętałam swoją mamę z tego czasu.

Książkę te czytało mi się bardzo dobrze.

Wydawnictwu Zwierciadło dziękuję za podarowany mi do recenzji egzemplarzu książki autorstwa Pani Jasmin Lee Cori pt. '' Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie''.

Warto przeczytać tę książkę.

"Matka niedostępna emocjonalnie" autorstwa Jasmin Lee Cori to głęboko poruszająca książka, która wnika w istotę relacji między matką a dzieckiem oraz jej długotrwałe skutki na psychikę i emocje dorosłych. Jasmin Lee Cori, poprzez swoje badania i doświadczenie, prowadziła mnie przez trudne ale uzdrawiające zrozumienie zaniedbań emocjonalnych w dzieciństwie.

Książka składa się z trzech części, z których każda poświęcona jest istotnym aspektom matczynej roli oraz skutkom jej zaniedbania. W pierwszej części autorka zagłębia się w potrzeby dzieci i znaczenie relacji przywiązania do matki. Poprzez analizę tych elementów, mogłam lepiej zrozumieć, jakie warunki są konieczne dla zdrowego rozwoju dziecka oraz jak fundamentalna jest rola matki w tym procesie.

W drugiej części książki Jasmin Lee Cori bada konsekwencje emocjonalnego zaniedbania i przemocy psychicznej ze strony matki. Prześwietla również przyczyny, które prowadzą do zawodzenia dzieci w tej sferze. Jest to głęboko pouczająca część, która pozwala zrozumieć mechanizmy traumy i jej wpływ na dalsze życie dorosłych.

Trzecia część książki skupia się na procesie uzdrawiania. Autorka prowadziła mnie przez etapy terapii, pomagając zaspokoić niezaspokojone potrzeby emocjonalne oraz przeformułować relacje z matką z perspektywy dorosłego. Szereg ćwiczeń zawartych w książce stanowi praktyczne narzędzia wspierające proces samopoznania i uzdrawiania.

Jasmin Lee Cori zachęca do zrozumienia własnych doświadczeń z matczyną emocjonalną niedostępnością i do podjęcia kroku w kierunku uzdrowienia. Jej książka stawia na wewnętrzną transformację, zachęcając do pracy nad sobą i wyjścia z roli ofiary, by stać się silnymi i czułymi dorosłymi.

"Matka niedostępna emocjonalnie" to niezwykle ważna lektura dla każdego, kto pragnie zrozumieć wpływ wczesnych doświadczeń na swoje życie oraz podjąć kroki w kierunku uzdrowienia i pełniejszego życia emocjonalnego.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;