Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia

Dzikie czy udomowione? Ile w naszym pupilu dzikiego żbika? Jak postrzegane były koty? Przynoszą pecha czy mają jednak boskie cechy? O czym myśli kot? I czy twój kot cię kocha? - czyli życie wewnętrzne kotów. Majstersztyk natury czyli kocie ciało i zmysły - co widzi i słyszy kot, jak czuje świat wibrysami i dlaczego koty nie lubią wody, choć świetnie pływają?

Niezależne, chodzące własnymi drogami, zagadkowe. A przy tym wielkie pieszczochy, przytulasy i łasuchy, przepadające za tuńczykiem i drapaniem za uszkiem. Są przy nas od dziesięciu tysięcy lat, a nigdy w pełni nie podporządkowały się człowiekowi i nie dały się całkowicie rozszyfrować. Dlaczego? Dzięki badaniom genetyków, zoologów, psychologów wiemy coraz więcej o ich pochodzeniu, ewolucji, niezwykłych możliwościach ich gibkiego ciała oraz o psychice, osobowości czy zachowaniu.

"Kocie story" przedstawia historie kota od samego początku, czyli od tych pierwszych chwil tysiące lat temu, kiedy niewielkie, dzikie stworzenia podobne do żbików pojawiły się w pobliżu ludzkich gospodarstw. W wielu kulturach i wierzeniach przypisywano kotom nadprzyrodzone moce, a przynajmniej umieszczano ich wizerunki w pobliżu bogów. Nie bez powodu uważano je za towarzyszy wiedźm czy posiadaczy kilku żywotów. Jest w kotach coś demonicznego.

Wiemy, że podobnie jak ludzie, mają swoje osobowości, że na różne sposoby próbują się z nami komunikować, ale my nie zawsze prawidłowo odbieramy ich sygnały. Kot, który mruczy, nie zawsze wyraża swoje zadowolenie, a nasze głaskanie czasami nie uspokaja, ale nasila frustrację. Z kotami możemy też wymieniać uśmiechy, ale nie mają one nic wspólnego z uśmiechem ludzkim - książka podpowiada, jak uśmiechać się "po kociemu".

Pokazane są problemy, jakie spotykają te zwierzęta we współczesnym świecie - na przykład życie wielkomiejskich kotów bezdomnych czy los wiejskich mruczków. Koty domowe narobiły też trochę kłopotów w miejscach, w które się dostały, a nad pewną wyspą zapanowały niepodzielnie. Koci los ma bardzo wiele obliczy.

Katarzyna Burda

Dziennikarka specjalizująca się w tematyce naukowej, na stałe związana z Newsweekiem. Laureatka nagrody Dziennikarze dla Klimatu. Pasjonatka nauki. Mieszka na Podlasiu z rodziną oraz dwoma psami i sześcioma kotami. Współautorka książki ,,Życie seksualne zwierząt".

Informacje dodatkowe o Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Historie życia zwierząt

Kup książkę Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia

Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia - opinie o książce

Koty – każdy z nas je zna, a jednocześnie mało kto wie o nich więcej. Bo czy znamy ich historię? Czy wiemy, kiedy się pojawiły na świecie? Jakie były na początku? Jakie cechy dawniej im przypisywało? Jak zmieniały się na przestrzeni lat? Tak naprawdę niewielu z nas potrafiłoby odpowiedzieć na te pytania. Przyznam szczerze, że ja do niedawna nie potrafiłam, a szkoda, bo to naprawdę fascynujące zwierzęta.

W książce poznamy koty bardzo blisko i to zarówno te kiedyś, jak i te obecne. Nie tylko dowiemy się o ich historii, ale również wielu rzeczy, które pomogą nam się nimi opiekować. Jest na przykład sporo o ich emocjach, psychice, osobowości czy też zachowaniu. Dzięki temu wszystkiemu będziemy mogli je lepiej zrozumieć, odczytywać sygnały, jakie nam wysyłają.

Wizualnie książka jest ładna. Znajdziemy w niej proste, czasami śmieszne rysunki, które przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

Tekst napisany w sposób ciekawy, co sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością. Moim zdaniem wciąga, a także czyta się ją szybko.

„Kocie story” to ciekawa propozycja dla wszystkich lubiących koty. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-12-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Kocie-story" jak sam tytuł wskazuje opowiada nam o kotach, o ich historii, początkach, rozwoju.... Wiecie co mi się w tej książce podobało ? Że te zwierzątka potraktowano tak po ludzku, ukazując ich różne oblicza, losy, uczucia, zachowania, charakter... Poznamy tu m.in. Kluska, Ziutka, Białko, Gwiazdkę i inny kocich bohaterów.

Co znajdziemy w "Kocim-story"?
🐾 Książka podzielona na trzy części .
W pierwszej dowiemy się m.in. o początkach pierwszych udomowionych kotkach, i ich rozwoju, o herazjach, klątwach, poznamy rodzaje rasowych kotów, i historię kotki królowej Wiktorii. W drugiej poczytamy o życiu wewnętrznym kota, o ich emocjach, cechach, osobowościach, różnych obliczach, zaburzeniach zachowania. Natomiast trzecia część skoncentrowana jest na funkcjonowaniu kota w człowieczym świecie.
🐾Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Autorka jednak nie obdarzy nas nadmiarem suchych faktów... Obok nich spotkamy przykłady różnych sytuacji z życia, przykładów, wypowiedzi naukowców, piękne fotografie, odkrycia naukowe itd.
🐾 Autorka odpowiada między innymi, na takie pytania, jak: Jak zrozumieć kota? Czy można się z nim komunikować? Jak uśmiechać się po "kociemu"? Dlaczego kotu lubią pudełka? Co widzi i słyszy kot? I wiele innych.
🐾 Lekki i barwny język sprawi, że książkę czyta się naprawdę dobrze, miło i przyjemnie.
🐾 Książka jest bardzo interesująca i wartościowa pod względem wiedzy. Stanowi cenne źródło informacji, zwłaszcza dla takiego laika w tym temacie, jak ja. Po jej przeczytaniu można całkiem odmienić swój pogląd i spojrzenie na te zwierzątka.
🐾 Autorka, a widać to na każdej stronie, bardzo kocha koty. Poświęcając im książkę, wyraziła swoją miłość do nich!
Polecam 🐱🐱🐱

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2023-11-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zgadzasz się ze stwierdzeniem , że dom bez kota to głupota? Chcesz odkryć tajemnice kociego ciała, niesamowitość zmysłów lub poznać jego mowę? A może jesteś miłośnikiem kotów i uważasz, że już wiedza na ich temat nie kryje przed tobą żadnych tajemnic? Zapewniam cię, że książka "Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia." dostarczy ci nie jedną zaskakującą ciekawostkę na temat kociego rodu.
Autorka, Katarzyna Burda, stworzyła kompedium kociej wiedzy. W ciekawy sposób przybliża nam historię pochodzenia oraz udomowienia kotów. Merytoryczne i profesjonalne podejście do tematu odpowie na nie jedno pytanie, które koci miłośnicy z pewnością sobie zadają. Po za badaniami i odkryciami naukowymi, w książce znajdziemy również przytoczone opowieści kocich opiekunów, obserwacje z życia codziennego. Nie mogło też zabraknąć problemów z jakimi borykają się te zwierzęta w dzisiejszym świecie.

Mnie urzekło niesamowicie piękne wydanie tej książki, lekkość i przyjemność z jaką mi się ją czytało. I jestem pewna, że każdy koci fan będzie nią równie mocno zauroczony. Polecam!!!

Avatar użytkownika - violetanddog
violetanddog
Przeczytane:2023-11-25, Ocena: 5, Przeczytałem,

Instagram: violet.and.dog

Koty towarzyszyły człowiekowi niemal od początku jego historii. Były obiektem czci i kultu. Uwielbiano je, ale jednocześnie bano się ich. Niezwykła i tajemnicza natura kotów sprzyjała tworzeniu się przeróżnych i często nieprawdziwych opinii i stereotypów na ich temat. Te najpopularniejsze z nich postara się omówić autorka książki „Kocie story”. Rozsiądźcie się więc wygodnie wraz ze swoimi Mruczkami na kolanach i wczytajcie się w recenzję, która być może przekona was do sięgnięcia po najnowszą propozycję od @wydawnictwo_zwierciadlo.

Książka ta śmiało mogłaby nosić tytuł „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o swoich ukochanych sierściuchach, ale boicie się zapytać”. Znalazłam tu odpowiedzi na pytania, które od dawna zaprzątały moją głowę. Autorka obala mity, jakie narosły wokół tych fascynujących stworzeń. Czy to prawda, że koty zawsze spadają na cztery łapy a woda to ich żywioł? Skąd się wzięło ich zamiłowanie do wysokości i co sprawia, że stosunek do nich na przestrzeni dziejów tak bardzo się zmienił? Czczone i ubóstwiane w starożytnym Egipcie, zwalczane i zabijane w starożytności a dziś traktowane często jako zbędny balast. Właściciel jako opiekun czy może pokorny sługa? Kim tak naprawdę jesteśmy dla swojego pupila? Możecie się zdziwić tak jak i ja się zdziwiłam, gdy dowiedziałam się, że koty przywiązują się do miejsca, a nie do człowieka. Dziś koty to nie tylko urocze zwierzątka domowe, ale również symbole popkultury, bohaterowie memów czy gwiazdy Tiktoka. Wszyscy znamy Hello kitty czy Garfielda, czy uważaną za symbol szczęścia w krajach azjatyckich maneki neko.

Nie wiedziałam, że współczesna nauka dysponuje aż tak licznymi badaniami odnośnie kociego życia. Koty to mięsożercy, o czym niestety często zapominają (bądź nie wiedzą) producenci karm dodając do nich kukurydzę, zboża i konserwanty. Nie czują smaku słodkiego, więc węglowodany w ich diecie są zbędne i mogą sprzyjać rozwojowi chorób tj. cukrzyca czy otyłość. Co ciekawe koty wcale nie są najlepszymi łowcami myszami i szczurów bowiem niektóre rasy psów tj. teriery robią to lepiej. Mają doskonały słuch i to dzięki niemu wyczuwają naszą obecność. Elastyczny, silnie rozwinięty kręgosłup i nietypowy kształt uszu czynią z nich prawdziwych akrobatów. Przyznajcie się – wiedzieliście o tym wcześniej, bo ja nie. Z poradnika Burdy dowiemy się również jaka kocia rasa jest najmłodsza, a także dostaniemy krótki przegląd kocich ras wraz z przepięknymi kolorowymi zdjęciami. Przekonałam was? Jestem pewna, że tak:) Jestem zachwycona tą książką i mam nadzieję, że wy również będziecie.  Za możliwość jej przeczytania i zrecenzowania dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo.

Ps. A teraz niespodzianka dla tych, którzy doczytali do końca – autorka napisała także Psie story.

Jakie jest wasze ulubione zwierzę? Ja od dziecka uwielbiam koty, dlatego, kiedy wpadła w moje ręce książka "Kocie story" Katarzyny Burdy, od razu wzięłam się za czytanie! Zobaczmy zatem, czym wyróżnia się ta książka i jakich ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć!

"Kocie story", jak sama nazwa wskazuje, przedstawia historię kotów od samych początków. Oprócz tego książka ta próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących kotów tych dzikich, jak i udomowionych przy pomocy najnowszych badań, obserwacji oraz doświadczeń ludzi żyjących na co dzień z kotami. "Kocie story" opisuje również problemy spotykające koty we współczesnym świecie takie jak ich życie bezdomne w mieście lub zwyczajnie życie na wsi. Tak więc książka ta mówi o tym, że koci los może mieć przeróżne oblicza.

Książka ta dzieli się na trzy części. Pierwsza opisuje historię kotów, czyli to skąd się wzięły i kiedy dały się udomowić przez człowieka. Druga część opisuje życie wewnętrzne kota, szczególnie jego emocje, charakter i inne istotne rzeczy dotyczące zachowania kotów. Ostatnia część opisuje życie kotów we współczesnym świecie, czyli jego lepsze i gorsze strony. Każda część potrafiła mnie bardzo zainteresować. Szczególnie zawarte w niej historie o kotach te z życia wzięte, a także wypowiedzi behawiorysty kociego, który naukowo objaśniał zachowania kotów w danych sytuacjach. Z książki tej dowiedziałam się wielu ciekawostek historycznych, najbardziej zaciekawiło mnie to, że Mahomet uwielbiał koty, a te pręgowane, na jego cześć mają na czole "M". Dowiedziałam się również tego, jak wygląda figurka Maneki neko i co ona oznacza. Dzięki tej książce dowiedziałam się tego, o czym może myśleć mój kot, co widzi i słyszy, jaką funkcję pełnią wibrysy i dlaczego nie lubi wody. Dowiedziałam się również tego, jak można zrozumieć kota oraz się z nim komunikować, w tym uśmiechać się "po kociemu".

"Kocie story" jest bardzo ciekawą książką, którą polecam każdemu wielbicielowi kotów, właścicielom kotów, który chcą poszerzyć wiedzę o swoich pupilach oraz każdemu, kto interesuje się życiem kotów. Bardzo dużo ciekawych rzeczy dowiedziałam się z tej książki i dzięki niej łatwiej mi jest teraz zrozumieć zachowanie mojego kota. Co prawda, daleko mi jeszcze do zoopsychologa, czy behawiorysty kociego, ale dzięki tej książce myślę, że teraz będę jeszcze lepszą kocią mamą dla mojego Maćka, niż jestem.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-12-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

W Kocim story przedstawiono pokrótce historię kotów oraz próbowano odpowiedzieć na różnorakie pytania dotyczące naszych mruczących milusińskich w oparciu o najnowsze badania a także obserwacje i doświadczenia opiekunów. Nie zapomniano przedstawić problemów, które spotykają koty we współczesnym świecie.
Nie wiem, do jakiego gatunku powinnam zaliczyć tę książkę. Nie jestem do końca pewna czy mogę nazwać ją poradnikiem. A może to taki nietypowy poradnik?
Nie wiem, ale jakby nie było, cieszę się, że udało mi się sięgnąć po tę pozycję. Dlaczego tak sądzę? Zapoznając się z nią czytelnik ma szansę w sporym skrócie poznać historię kocio-ludzkich relacji. Dodatkowo autorka podzieliła się podzieliła się z czytelnikami swoimi przeżyciami ze swoimi mruczącymi podopiecznymi i przedstawiła garść informacji o współczesnych zagrożeniach, jakie grożą kociej populacji.
Kocie story to zabawna i przyjemna lektura, w której nie brak porad i przestróg, które mają na celu kocie dobro. Co prawda nie mogłam zgodzić się z autorką w dwóch kwestiach, ale generalnie nie widzę powodu by nie polecić jej innym czytelnikom. To idealna książka, dla kocich miłośników i tych, którzy pragną ich lepiej poznać mruczących.

"Kocie story. Miłość fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia" to fascynująca podróż po historii, naturze i tajemnicach tych zagadkowych stworzeń, jakimi są koty. Książka autorstwa Katarzyny Burda nie tylko rzuca światło na genezę i ewolucję kotów, ale również głęboko zagłębia się w ich życie wewnętrzne, komunikację, a także przynosi wiele ciekawostek i faktów, które zmienią spojrzenie czytelnika na te niezależne i urocze zwierzęta.

Burda zaczyna od pierwotnych chwil, kiedy koty pojawiły się w otoczeniu ludzkim tysiące lat temu. Opowiada o tym, jak w różnych kulturach i wierzeniach przypisywano kotom magiczne moce, a także dlaczego uchodziły za stworzenia demoniczne. Autorce udaje się ukazać różnorodność ról, jakie koty odgrywały w historii ludzkości, od towarzyszy wiedźm po obiekty kultu religijnego.

Książka przyniosła mi nie tylko fascynujące informacje dotyczące historii kotów, ale również przybliżyła ich życie wewnętrzne. Burda zwraca uwagę na to, że koty, podobnie jak ludzie, posiadają swoje osobowości, a komunikacja z nimi to nie tylko gesty i dźwięki, ale także subtelne sygnały, które nie zawsze łatwo zrozumieć.
Autorka zgłębia również kwestie problematyczne, takie jak życie bezdomnych kotów w mieście czy wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się koty wiejskie. Książka rzuca światło na różnorodność kocich losów, uwydatniając, że każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju.

"Kocie story" to nie tylko źródło faktów naukowych, ale także ciepła opowieść o relacji między ludźmi a kotami. Burda dzieli się swoją fascynacją kotami, a jednocześnie przekonała mnie, że istnieje wiele nierozwikłanych tajemnic w zachowaniu i myśleniu tych niezależnych zwierząt.

Książka w pełni odpowiada na pytania, które często nurtują miłośników kotów. Czy koty nas kochają? Jakie są ich emocje? Dlaczego koty nie lubią wody? Katarzyna Burda nie tylko podaje odpowiedzi, ale także zachęca do głębszego zrozumienia i docenienia tajemniczego świata kotów.

Na uwagę zasługuje cudowna okładka, oraz przewijające się podczas czytania rysunki kotów...
"Kocie story" to niezwykle interesująca lektura, zarówno dla tych, którzy już podzielają swoje życie z kotem, jak i dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad przyjęciem tego uroczego drapieżnika do swojego domu. Książka jest pełna mądrości, humoru i ciepła, co sprawia, że trudno się od niej oderwać.

Psie story. Historia niezwykłej przyjaźni człowieka z psem
Katarzyna Burda0
Okładka ksiązki - Psie story. Historia niezwykłej przyjaźni człowieka z psem

Międzygatunkowa miłość, czyli jak ludzie pokochali psy. Wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ale skąd się wziął pies? Jak zaczęła się...

Sekrety życia seksualnego zwierząt
Katarzyna Burda0
Okładka ksiązki - Sekrety życia seksualnego zwierząt

Jak TO robią zwierzaki? Ekstremalne zbliżenia, imponujące atrybuty seksualne i sprytne strategie uwodzenia - poznaj sekrety seksualnego życia zwierząt...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;