Dowcip i mądrość. Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku

Tysiące głębokich myśli, błyskotliwe gry słów, eseje w pigułce, jednozdaniowe obrazy poetyckie. Innymi słowy: potężna doza racjonalności, tania szczepionka przeciw głupocie; tu nie ma pustych treści ani czczych form językowych. Jest za to gęsta dawka wiedzy i odjazdowa szpryca humoru. Dla każdego coś dobrego, błyskotliwego i śmiesznego. Zdania dobre na czas wojny i pokoju, zdrowia i choroby, radości i smutku, nawet na okresy chronicznego braku czasu.

W książce czeka na czytelnika ponad tysiąc personalnych doradców. Są to zarówno megagwiazdy nauki czy popkultury, jak i twórcy zapomniani, zapoznani, są też filozofowie i żartobliwi prowokatorzy, osoby duchowne i bezduszne, cynicy i święci, intryganci oraz pustelnicy, galernicy słów.

Antologia adresowana jest do studentów i samouków, nudziarzy i dziennikarzy, milczków i mówców, malarzy i żeglarzy, imprezowiczów i samotników, kobiet, mężczyzn i tych niezdecydowanych. Lekkie i poważne zdania zawarte na tych kartach mogą się przysłużyć uczniom, publicystom, literatom, nauczycielom, politykom, uczonym, introwertykom, ekstrawertykom, podrywaczom oraz wszelkiej maści dyskutantom i pieniaczom. Czyhające tu na czytelnika paradoksy i aforyzmy mogą rozbawić niejedno towarzystwo albo rozbroić nastawionych polemicznie oponentów, nadają się do sal balowych, sejmowych, sądowych, szpitalnych i innych. Za pomocą tych niewinnie wyglądających zdań można poprawić nerwową atmosferę, obalić zdanie przeciwnika, uciąć jałową dyskusję, ośmieszyć głupca, zasmucić nadętego mędrka, rozweselić przyjmującego antydepresanty, odwrócić uwagę audytorium od niewygodnego tematu, milutko rzucać impertynencje albo prawić dwuznaczne komplementy.

Informacje dodatkowe o Dowcip i mądrość. Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2022-10-01
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Dowcip i mądrość. Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku

Kup książkę Dowcip i mądrość. Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku

Ja, Jadwiga K.
Jolanta Szymska-Wiercioch0
Okładka ksiązki - Ja, Jadwiga K.

Monodram "Ja, Jadwiga K." powstał pod wpływem inspiracji osobą Jadwigi Kępińskiej (1923-1983), żony krakowskiego psychiatry i filozofa, profesora Antoniego...

Księga anegdot
Wojciech Wiercioch0
Okładka ksiązki - Księga anegdot

Komizm to nie tylko rozrywka, zabawa, relaks. Prawdziwy dowcip jest dzieckiem intelektu. Brak powagi trzeba więc traktować z powagą. Czy można jednak podchodzić...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska