Warszawa: Zatrzymano podejrzanych o kradzież cennych starodruków

Data: 2024-04-26 14:55:55 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Prokuratura przekazała informację o zatrzymaniu pięciorga podejrzanych w sprawie kradzieży starodruków ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z nich został zatrzymany na Litwie, a pozostali – na terenie Gruzji. 

Ksiażki skradzione z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego fot. ilustracyjna / Pexels

Pod koniec 2023 roku do mediów trafiła informacja, że z księgozbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego skradziono kilkadziesiąt starodruków. Jeden z tropów prowadzić miał do szajki działającej też na terenie innych krajów europejskich. 

Zatrzymano podejrzanych w sprawie kradzieży starodruków 

Od października minionego roku trwało śledztwo w sprawie bezprecedensowej kradzieży woluminów należących do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Chodziło o wyjątkowe dla biblioteki książki – niektóre z nich pochodziły nawet z XIX wieku, a straty oszacowano na pół miliona euro. Proceder trwać mógł nawet kilka lat – według biblioteki książki mogły być wykradane od grudnia 2022 r. do października 2023 r. 

Przeczytaj także: Powstała książka o najlepszej wspinaczce świata

Teraz najnowsze informacje w tej sprawie przekazał PAP prokurator Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. To właśnie w warszawskiej okręgówce – a dokładnie w Wydziale ds. Wojskowych – zajmują się tą sprawą. Z informacji przekazanych przez prokuratora wynika, że zatrzymano pięć osób, które podejrzewa się o związek z kradzieżami książek z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jedna z nich zatrzymana została na Litwie i obecnie przebywa w areszcie w Wilnie, pozostali podejrzani zostali zatrzymani na terenie Gruzji. 

Przeczytaj także: Uczniowie będą mniej czytać? Zmiany na liście lektur

Jak czytamy na łamach Wyborcza.pl, podejrzanym mają zostać postawione zarzuty za „udział w zorganizowanej grupie przestępczej i w kradzieżach książek z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego”. Polscy prokuratorzy pracujący przy tej sprawie współpracowali z innymi prokuratorami z całej Europy w ramach Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych.

Co dalej ze skradzionymi książkami? 

Do tej pory ustalono, że sprawa może mieć charakter międzynarodowy – do podobnych kradzieży doszło także w innych bibliotekach uniwersyteckich i narodowych w krajach europejskich. Na ten moment nie odzyskano jednak wszystkich dzieł, które w ostatnim czasie zniknęło z książnic. 

Przeczytaj także: Czy jednolita cena książki i ustawa o książce uratują małe księgarnie? Drugi odcinek podcastu „Co tam? Czytam!"

Według „Wyborczej” służbom udało się odnaleźć część zaginionych woluminów. Dzięki współpracy polskich śledczych z Gruzinami, udało się ustalić, gdzie ukrywają się podejrzani, a tym samym – odzyskać część książek. Niestety, droga do odzyskania wszystkich książek będzie kręta i skomplikowana. Jak przekazał prokurator Banna, zrabowane starodruki mogły trafić do domów aukcyjnych na terenie Rosji.

Z uwagi na zaistniałą sytuację międzynarodową, współpraca z Rosją jest raczej niemożliwa i nasz wniosek w tej sprawie nie zostanie zrealizowany. Musimy więc sobie radzić środkami niekonwencjonalnymi

– dodał prokurator. 

Wśród skradzionych książek znajdować miały się głównie dzieła napisane w języku rosyjskim. W tym między innymi autorstwa Aleksandra Puszkina czy Mikołaja Gogola.

Przeczytaj także:


 

źródła: wyborcza.pl, PAP

Tagi: literatura, starodruki, kradzież dzieł sztuki, kradzież manuskryptów,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Pokaż wszystkie recenzje