Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Poznaj piękno ludzkiego umysłu. Zrozum swoje zachowania i emocje

Dbamy o swoje zdrowie fizyczne, dobre wyniki w pracy, relacje rodzinne i przyjacielskie. Ale co z naszym dobrostanem psychicznym? Jak sprawić, żeby w codzienności wypełnionej obowiązkami, kryzysami, oczekiwaniami innych zaopiekować się sobą i zrozumieć swoje życie wewnętrzne?

Spójrz na siebie z dystansu dzięki opracowanym na potrzeby tej książki refleksawkom. Naucz się rozpoznawać, wyrażać i komunikować emocje. Walcz z negatywnymi przekonaniami - stosuj technikę zapisu myśli i sądu nad nią. To tylko przykłady skutecznych porad zawartych w tej książce.

Psychologia, którą warto poznać, żeby zrozumieć siebie.

Zofia Szynal i Maciej Rajewski, doświadczeni psychoterapeuci, rzeczowo tłumaczą najważniejsze czynniki wpływające na zdrowie psychiczne. To nie psychologia w wersji instant, toslow food dla naszego umysłu. Zrozum siebie to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy.

Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego.

Informacje dodatkowe o Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788324064151
Liczba stron: 352

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

więcej

Kup książkę Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych - opinie o książce

Choroby i zaburzenia psychiczne dotykają co raz większej liczby osób. Kiedyś wstydliwe i ukrywane powoli przestają być tematem tabu. Do depresji i innych zaburzeń przyznają się znane osobistości, a o walce z nimi opowiadają celebryci i influencerzy. Nic dziwnego, że w ślad za tym trendem powstaje co raz więcej poradników odnoszących się do radzenia sobie z emocjami, trudnymi sytuacjami czy dążących do lepszego zrozumienia siebie i życia w większym komforcie z chorobą. To bardzo dobry trend, ponieważ uświadomienie sobie problemu jest już połową sukcesu. Biorąc do ręki książkę miałam nadzieję na ciekawą i przede wszystkim rozwijającą lekturę dzięki której lepiej zrozumiem swój wewnętrzny świat. 
Książka "Zrozum siebie" jest owocem współpracy dwójki czynnych zawodowo psychoterapeutów. Podzielona została na cztery części. Pierwsza część przybliża zasady i obszary funkcjonowania naszej psychiki. W drugiej części opisany jest rozwój psychiki człowieka od narodzin do dorosłości. W trzeciej zostają nam przybliżona zaburzenia psychiczne, a w ostatniej metody i techniki leczenia i zachowania zdrowia psychicznego.
Po książce napisanej przez czynnych zawodowo psychoterapeutów spodziewałam się opisów zaburzeń na przykładach z praktyki zawodowej autorów. Tymczasem poznajemy funkcjonowanie naszej psychiki od podstaw poprzez jej rozwój w kolejnych etapach życia, po zaburzenia jakie mogą wystąpić i ich leczenie. Mam wykształcenie medyczne, na studiach miałam zajęcia z psychologii i dla mnie ta książka bardziej przypomina podręcznik akademicki niż poradnik. Wrażenie to potęgują liczne definicje i teorie przytaczane we wstawkach nazwanych pills. 
Pomimo tego, że książka ma bardziej kształt podręcznika czyta się ją dość szybko i znośnie. Wszystkie zagadnienia  są opisane dość pobieżnie, skrótowo, prostym językiem, bez używania specjalistycznego słownictwa. Książka może jakoś specjalnie nie wciąga (zresztą jak każdy podręcznik), ale nie sprawia, że usypiamy po przeczytaniu kilku zdań. Z racji wykształcenia mam podstawową wiedzę z zakresu psychologii i psychiatrii, dlatego książka nie wniosła dla mnie nic nowego, a posłużyła raczej jako przypomnienie wiadomości ze studiów. 
"Zrozumieć siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych" jest dla mnie bardziej podręcznikiem niż przewodnikiem. Dzięki niemu zdobędziemy podstawową wiedzę z zakresu psychologii i psychiatrii, poznamy liczne definicje i teorie, ale to nie jest pozycja dla tych, którzy chcą dzięki niej lepiej poznać siebie. 

Link do opinii

Poradniki to od zawsze mój konik. Uwielbiam odkrywać nowe spojrzenie na świat i uwielbiam zagłębiać się w ludzkie emocje, osobowości i rozumieć świat dzięki nauce.

To poradnik, który na samym początku trochę mnie odstraszył, ponieważ język był bardziej naukowy, wyjaśniający książkowo, o czym napisana jest ta pozycja. Wprowadzenie było bardzo teoretyczne i się zastanawiałam, czy przez nią przebrnę. 

Na szczęście z każdą kolejną stroną było lepiej i przedstawienie człowieka z różnej perspektywy okazało się interesujące. Trzeba przyznać, że to obszerna wiedza, która będzie idealna dla fanów psychologii. Niekoniecznie dla każdego, kto chce tylko odkryć siebie. 

Jednak warto zwrócić uwagę na "Zrozumieć siebie", bo nie jest to typowe lanie wody i kolejny pseudoporadnik, który ma za zadanie spowodować, że poczujesz się lepiej. To wiedza i doświadczenie autorów, którzy w przystępny sposób przemycają wiedzę.

Książka składa się z IV części:
1. Oto człowiek
2. Stałość i zmiana. Rozwój człowieka
3. Życie w kryzysie
4. W stronę zdrowia

Poruszamy się tutaj pomiędzy narodzinami, nauką świata, kształtowaniem się człowieka a chorobami i zaburzeniami w psychice. Nie zabraknie tutaj też metod dbania o swój dobrostan, ale i leczenia.

Okazuje się, że większość społeczeństwa zmaga się z różnego rodzaju trudnościami w sferze emocjonalnej i psychologicznej. Wydaje się często, że to wszystko minie, albo "poradzę sobie z tym sam". Autorzy wykorzystali świetne narzędzie jakim jest zadawanie pytań, które pomagają odpowiedzieć sobie bezpośrednio i uświadomić, czy istota problemu jest w nas? Czy powinienem zgłosić się po pomoc? 

I warto dotrwać do samego końca, bo to właśnie rozdział o Higienie życia psychicznego był dla mnie najważniejszy. To tutaj znajdziesz gotowe sposoby na zadbanie o siebie. To tutaj znajdziesz obszary, na które musisz zwrócić uwagę, m.in. na: odpoczynek, uważność, kontakt z samym sobą, relaks, emocje i działanie. Każde zaniedbanie może skutkować trudnościami w codziennym życiu. Czy warto w tym miejscu odpuścić i rzucić się w wir codzienności? Obawiam się, że to najgorsza z możliwych opcji. Codzienna praca i przyzwolenie na dobro dla siebie może odmienić całe dalsze życie. Tylko na lepsze.
 
 

 

Link do opinii

W książkach, które napisane są, w formie przewodnika liczy się dla mnie podejście całościowe do podjętego głównego przez nich tematu.

Gdy autorzy z zawodu są psychologami i na co dzień obserwują zachowania ludzi, doświadczają tej niezwykłej głębi, jaką jest samo zrozumienie siebie i czy na ogół pojmują z pozoru łatwe pozoru pojęcie, które okazuje się trudne w teorii, jak i praktyce.

Z miłą chęcią podjęłam, się przeczytania książki pt. ''Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych'' autorstwa Macieja Rajewskiego, Zofii Szynal, gdyż lubię poznawać twórczość nowych autorów przedstawiających ulubione dziedziny psychologii, które są mi bliskie, a nade wszystko mogą być nam przydatne i służyć w odpowiedziach na zadawane pytania bądź analizy dotyczące rozumienia nieznanych do tej pory zagadnień.

Bardzo podoba mi się pomysł z zamieszczeniem na przednim i tylnym skrzydle informacji o tym, kim są z zawodu autorzy książki, gdzie pracują, ich fotografie, a na samym końcu tekstu umiejscowione zostały ich autografy.

Aby móc lepiej pojąć główne zamierzenia, których podjęli, się autorzy warto, jest przeczytać wprowadzenie. Gdy zapoznany się z zawartą w nim główną treścią to inaczej spojrzymy na wiele kwestii, poznamy nowe psychologiczne znaczenia, nazwy, o czym jest książka, a to pomoże rozwiązać i rozważyć pytania, które się nasuwają, gdyż szukanie samemu odpowiedzi na nie bywa przydatnym drogowskazem, nadzieją na lepsze działanie i motywację, która stanowi tutaj klucz do pokonania własnych słabości, jakie mamy, do których nie zawsze się z łatwością przyznajemy.

Dlatego autorzy książki nie narzucają nic na siłę i takie podejście mi się podoba, ale chcą, aby czytelnik, poznając, zamieszczone w niej główne treści mógł z niej skorzystać i zacząć powoli wdrażać do życia małymi krokami.

Książka ta składa się z 4 części. W każdej z 4 opracowanej części uważam, że autorzy wykazali się pomysłowością, wiedzą, praktyką i przyjaznym podejściem, które być może przyczyni się do zmian na lepsze, gdyż do tego dążymy, ale nie zawsze mamy na to czas, chęci i wolę wykonania pewnych ważnych misji, które przyczynią się, abyśmy mogli wymagać od siebie więcej.

Opisują barwnie i ciekawie tematy trudne, ale starają się podać przykład, wyjaśnić zagadnienia sprawiające ich do końca pojęte słownictwo, które nie każdy doświadczył, spotykając się z nim w życiu codziennym, a szczególnie w relacjach z drugą osobą.

Czytając, tę książkę poznajemy prawdziwe oblicze życia i dania sobie nowej szansy, że warto doceniać to, co się ma, a nawet spojrzenia wstecz i zadawaniu pytań, a może dzięki temu pozwoli nam otworzyć ramy obrazu, które nie zawsze pokazują prawdziwą twarz ukrytą wyłącznie w cieniu samotności.

Uważam, że każdemu czytelnikowi przyda się literatura, w której można zagłębić się w tematy pozwalające poszukać cennych wskazówek na walkę z życiem, a w chwilach zadumy można do niej powracać.

Elementem dodatkowym w tej książce są zamieszczone w ramach cenne rady.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Jeanette
Jeanette
Przeczytane:2022-09-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zdrowie psychiczne jest w Polsce nadal niestety traktowane niepoważnie, a fakt, że ktoś leczy się u psychiatry i/lub psychoterapeuty jest nadal stygmatyzowany. Czym jest zdrowie psychiczne? Autorzy przywołują definicję WHO:
„Zdrowie psychiczne to fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji”. Tak prosta definicja a tak trudna do zrozumienia. Często dopiero w procesie psychoterapii możliwa do zrozumienia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze dolegliwości fizyczne mają źródło w naszej psychice. Kiedy choruje dusza, choruje też ciało. I dopiero kiedy wszystkie somatyczne dolegliwości sprawdzimy podczas badań, okazuje się, że wszystko jest ok a nas nadal boli głowa, brzuch albo coś innego zastanawiamy się czym jest to spowodowane. I jeśli mamy dużo szczęścia, to trafimy do psychiatry i/lub psychoterapeuty. I często okazuje się, że to dusza jest chora, mamy PTSD, lęk uogólniony, depresję lub nerwicę.
„Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie uczuć wewnętrznych” to świetnie skompilowany podręcznik o zdrowiu psychicznym dla każdego. Podzielony jest na cztery części. W pierwszej części „Oto człowiek” autorzy omawiają obszary ludzkiego funkcjonowania (relacja z samym sobą, relacje interpersonalne, kariera zawodowa, czerpanie radości z czasu wolnego) a także wszystko to, co nas otacza: środowisko, kulturę, geny jak na nas wpływa w całym naszym życiu. W drugiej części zatytułowanej „stałość i zmiana. Rozwój człowieka” od momentu poczęcia i rozwoju dziecka w brzuchu mamy aż po starość i śmierć opisują Autorzy procesy zmian fizycznych i psychicznych, jakie zachodzą w każdym z nas. Dzięki refleksawkom (krótkim pytaniom) na koniec każdego rozdziału możemy przeprowadzić autoanalizę swoich zachowań. Część trzecia „życie w kryzysie” opisuje zaburzenia psychiczne, choroby psychiczne, uzależnienia oraz zaburzenia osobowości. W czwartej części „w stronę zdrowia” Autorzy opisują w jaki sposób sami możemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne. To bardzo potrzebna część, gdyż często na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo sami sobie szkodzimy. Odpowiedni sen, aktywność fizyczna, dieta, relaksacja, bycie w kontakcie ze sobą, trenowanie uważności to klucz do osiągnięcia i utrzymania dobrostanu psychicznego.
Reasumując, jest to bardzo ważny i wartościowy podręcznik z ćwiczeniami dla każdego, dla kogo zdrowie psychicznego jest wartością nadrzędną. Często niestety dopiero w kryzysie dowiadujemy się, jak bardzo zdrowie psychiczne jest ważne dla osiągnięcia szczęścia, dobrostanu i równowagi. Bardzo pomocny przewodnik w procesie psychoterapii. Polecam go również rodzicom, którzy będą mogli zrozumieć dziecięce i nastoletnie zachowania.
Bardzo podoba mi się ogólny wydźwięk tego przewodnika, że książka zawsze będzie pomocna i odpowie na większość naszych pytań, ale nie zastąpi psychoterapii. Autorzy zachęcają przynajmniej pójście na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty na konsultację, by sprawdzić w jakiej kondycji psychicznej jesteśmy. Bardzo się cieszę, że polscy psychologowie coraz chętniej piszą takie książki i dzielą się wiedzą również poza swoim gabinetem i „odczarowują” stygmatyzm swojego zawodu a wydawnictwa je wydają. Opisanie zdrowia psychicznego oraz wszystkich zależności i odniesienie ich do Polski nadaje wartość dodaną tej pozycji.
Osobiście jestem zachwycona tym podręcznikiem i gratuluje Autorom, Maciejowi Rajewskiemu i Zofii Szynal i pomysłu i wykonania. Będzie pomocna w dalszym moim procesie psychoterapii.
Czytajcie, polecam. Moje 10/10

Dziękuję za egzemplarz do recenzji Wydawnictwu Znak

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy